W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wpływ zielonej transformacji na lokalne gospodarki

13.04.2023

W marcu br. ukazał się raport Job Creation and LocalEconomic Development 2023 - Bridging the Great Green Divide przygotowany przez Sekretariat Inicjatywy LEED dotyczący wpływu zielonej transformacji na lokalne gospodarki, w tym przede wszystkim na rynki pracy i potrzebne kompetencje w tym kontekście.Według nowego raportu OECD niedobór „zielonych” umiejętności w krajach OECD hamuje wzrost liczby miejsc pracy w ramach zrównoważonego rozwoju i może zagrozić osiągnięciu celu „net zero emmission” do 2050 r

transf.

Bridging the Great Green Divide” pokazuje, że odsetek pracowników na „zielonych”stanowiskach pracy – zdefiniowanych jako stanowiska, na których co najmniej 10% zadań bezpośrednio wspiera zrównoważony rozwój – wzrósł zaledwie o 2 punkty procentowe w 30 krajach OECD w ciągu ostatniej dekady, z 16% w 2011 r. do 18% w 2021 r., przy znacznych różnicach w poszczególnych krajach. Bez pilnych działań w celu zwiększenia tergo rodzaju umiejętności zielona transformacja może pogłębić nierówności i zagrozić postępowi w osiąganiu celów zerowej emisji netto do 2050 r.

W badaniu sprawdzono sytuację w stolicach państw członkowskich, takich jak Paryż, Sztokholm czy Wilno.Można zauważyćtu większą koncentrację wysoko wykwalifikowanych pracowników na stanowiskach z udziałem „zielonych” zadań, sięgającą 30%. Dla porównania, liczba ta w niektórych, peryferyjnych regionach nie przekracza 5%.

Zielona transformacja grozi zwiększeniem nierówności między pracownikami. Ponad połowa pracowników zatrudnionych na zielonych stanowiskach ma wyższe wykształcenie, gdzie tylko jedna trzecia zatrudnionych na innych niż ekologiczne stanowiskach. Mają też oni o 20% większe płace w porównaniu z innymi stanowiskami. Kobiety zajmują zaledwie 28% zielonych miejsc pracy, co odzwierciedla ich niedostateczną reprezentację na kluczowych kierunkach studiów – mniej niż 25% absolwentów inżynierii i mniej niż 20% absolwentów informatyki to kobiety.

Podczas gdy mężczyźni dominują w zielonych miejscach pracy, stanowią oni również 83% pracowników w branżach o największym udziale miejsc pracy zanieczyszczających środowisko, takich jak górnictwo i produkcja przemysłowa.

Geografia zielonej transformacji jest nierówna w OECD. Istnieje coraz większa konwergencja między krajami, ale coraz większe rozbieżności wewnątrz krajów w zakresie tworzenia zielonych miejsc pracy. Pokonanie tej przepaści będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli do 2050 r. mamy osiągnąć cel zerowej emisji. Inwestowanie w umiejętności oraz zwiększenie reprezentacji kobiet na zielonych stanowiskach pracy, zwalczanie uprzedzeń związanych z płcią może utorować drogę do sprawiedliwej transformacji.

Rządy krajowe muszą być wyczulone na te różnice oraz wzmacniać i wspierać wrażliwe miejsca i pracowników w rozwijaniu odpowiednich umiejętności, aby odnieść sukces w zielonej transformacji. Powinno to również obejmować ukierunkowane wsparcie dla pracowników zagrożonych wysiedleniem, usługi umożliwiające im przejście do nowych lokalnych miejsc pracy oraz środki pomagające firmom w tworzeniu nowych zielonych miejsc pracy – co nie tylko umożliwi sprawiedliwą transformację, ale także przyspieszy globalne wysiłki na rzecz zerowej emisji netto.

 

Więcej informacji:

https://www.oecd.org/employment/job-creation-and-local-economic-development-26174979.htm

https://www.oecd-ilibrary.org/employment/job-creation-and-local-economic-development-2023_21db61c1-en


OECD (2023), Job Creation and Local Economic Development 2023: Bridging the Great Green Divide, OECD Publishing, Parishttps://doi.org/10.1787/21db61c1-en

 

Photo:©OECD 2023; Cover ©Irina_Strelnikova/Gettyimages.com; ©Istock-monkeybusinessimages

 

{"register":{"columns":[]}}