W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach

07.01.2020

Najnowsza publikacja Innovation support in the enterprise sector z serii OECD Science, Technology and Industry Policy Papers przedstawia podstawowe założenia w zakresie publicznego wspierania działań innowacyjnych w przemyśle i w sektorze MŚP w krajach OECD. Opracowanie zawiera zestaw czynników służących wzmocnieniu działalności badawczo-rozwojowej i innowacji w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby, napędzane nowymi trendami technologicznymi.

Publikacja OECD

Publikacja dostarcza dwanaście studiów przypadków dot. wybranych inicjatyw w następujących obszarach: wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw,  w tym klastrów innowacyjnych i parków technologicznych, rozwój strategicznych sektorów przemysłowych, w szczególności dla sektora produkcyjnego oraz nowe metody produkcji (Przemysł 4.0).  Wśród wymienionych działalności pojawiają się następujące metody:

- Ocena i monitorowanie jako integralna częścią wielu inicjatyw wspierających

- Stabilność i przewidywalność wsparcia publicznego

- Ukierunkowanie wsparcia na konkretne potrzeby przedsiębiorstw (inicjatywy związane ze start-upami koncentrują się na ich konkretnych potrzebach i uwzględniają cały cykl finansowania; dostęp do specjalistycznej wiedzy technicznej i infrastruktury badawczej)

- Wspieranie innowacyjnych MŚP poprzez zamówienia publiczne

- Współpraca przemysłu z nauką (wspólne inicjatywy wspierające badania między przedsiębiorstwami
i instytutami badawczymi)

- Rozwijanie regionalnych klastrów (budowanie partnerstw publiczno-prywatnych obejmujących kooperacyjne konsorcja badawcze między środowiskiem akademickim a przemysłem)

- Łączenie wiedzy specjalistycznej i potencjału różnych rodzajów przedsiębiorstw (powiązanie wiedzy specjalistycznej i możliwości dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z kreatywnością MŚP i firm typu start-up)

- Rozwój umiejętności i kompetencji (nowe inicjatywy wspierające transformację kładą nacisk zarówno na badania i rozwój w zakresie nowych technologii i procesów produkcyjnych, jak i na uzupełniający rozwój umiejętności i kompetencji siły roboczej)

- Angażowanie interesariuszy za pośrednictwem platform i sieci (zaangażowanie podmiotów publicznych
i prywatnych w obliczu wyzwań)

- Dyfuzja nowych technologii (instytucje rozpowszechniające nowe technologie odgrywają kluczową rolę
w przejściu na nowe metody produkcji istotne dla Przemysłu 4.0.)

W krajach OECD obserwuje się tendencję do wzmocnienia międzynarodowej konkurencyjności poprzez różnorodne inicjatywy wspierające innowacje biznesowe. W szczególności dotyczy to modernizacji technologicznej istniejących gałęzi przemysłu i rozwoju sektorów strategicznych.                                                               

Więcej informacji:

https://www.oecd-ilibrary.org/science-and-technology/innovation-support-in-the-enterprise-sector_4ffb2cbc-en     

 


Zdj. © OECD (2019)                                                                                                                                                   

 

{"register":{"columns":[]}}