Wspólna inicjatywa OECD i WTO „Aid for Trade”
22.08.2024
Celem wspólnej inicjatywy OECD i WTO „Aid for Trade” jest mobilizowanie zasobów w celu wzmocnienia potencjału krajów rozwijających się, usunięcia dotykających je barier handlowych, i zbudowania infrastruktury potrzebnej do wykorzystania przez te państwa korzyści płynących z globalnych łańcuchów wartości i międzynarodowego systemu handlu.
Działania te, prowadzone wspólnie od 2006 r., obejmują takie dziedziny pomocy rozwojowej jak:
- pomoc techniczna w zakresie polityki handlowej i regulacji (np. pomoc krajom w opracowywaniu strategii handlowych, negocjowaniu umów handlowych i wdrażaniu ich wyników);
- rozwój infrastruktury związanej z handlem (np. budowę dróg, portów i sieci telekomunikacyjnych);
- budowanie potencjału produkcyjnego (np. wspieranie sektora prywatnego w wykorzystywaniu przewagi komparatywnej i dywersyfikacji eksportu);
- dostosowanie związane z handlem (np. pomoc krajom rozwijającym się w ponoszeniu kosztów związanych z liberalizacją handlu, takich jak obniżenie ceł, erozja preferencji lub pogorszenie warunków wymiany handlowej);
- oraz inne potrzeby, określone jako priorytety rozwojowe związane z handlem w krajowych strategiach rozwoju krajów partnerskich.
Monitorowanie przez OECD i WTO tej formy świadczenia pomocy rozwojowej obejmuje działania 97 bilateralnych i wielostronnych dostarczycieli pomocy (31 państw-członków Komitetu Pomocy Rozwojowej DAC OECD, 19 innych donorów bilateralnych oraz 47 wielostronnych instytucji rozwojowych) skierowane do aż 156 państw przyjmujących, w tym 46 państw najsłabiej rozwiniętych (LDC), 2 państw o niskim dochodzie (LIC), 36 państw o niższym średnim dochodzie (LMIC) oraz 72 krajów o wyższym średnim dochodzie (UMIC).
Prezentacja raportu “Aid for Trade at a Glance 2024” odbyła się w dniu 26 czerwca w Genewie podczas otwarcia 9th WTO Global Review of Aid for Trade. Dyrektor Generalna WTO Ngozi Okonjo-Iweala zwróciła uwagę, że w ciągu 18 lat realizacji tej inicjatywy udało się odblokować inwestycje o wartości 648 mld USD, wspierające gospodarki rozwijające się w pełniejszym uczestnictwie w globalnym handlu.
Podkreśliła również, że od momentu powstania WTO w 1995 r. wzrost gospodarczy oparty na handlu wyciągnął ponad 1,5 miliarda ludzi ze skrajnego ubóstwa, a udział gospodarek o niskim i średnim dochodzie w globalnym eksporcie niemal podwoił się z 16,5% do 32,2%. Wyzwaniem dla dalszego postępu w tej mierze, jej zdaniem, jest rosnący protekcjonizm i tendencja do fragmentacji handlu na obozy państw o podobnych poglądach, co powoduje, że biedniejsze państwa mogą znów zostać pozostawione same sobie.
Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann podkreślił natomiast rolę inwestycji w ramach „Aid for Trade” we wspieraniu otwartych rynków i międzynarodowego systemu handlu opartego na zasadach. Zwracał uwagę na znaczenie rozwoju infrastruktury, finansowania prywatnego i ułatwień w handlu dla rozwoju i wzrostu gospodarczego i wskazywał na wysiłki OECD na rzecz promowania wysokich standardów i ładu korporacyjnego w ramach oficjalnej pomocy rozwojowej. W jego ocenie, „Aid for Trade” pozostaje skutecznym kanałem budowania synergii między celami handlowymi i celami rozwoju gospodarczego krajów-darczyńców i krajów rozwijających się. Najlepszym tego dowodem jest rekordowy w 2022 r. poziom wypłat i zobowiązań na poziomie 51 mld USD. 70% tych wypłat trafiło do państw afrykańskich i azjatyckich, przy czym wypłaty dla Azji wzrosły o 22% do 18,2 mld USD, podczas gdy wypłaty dla Afryki odnotowały spadek o 2,5% do 17,54 mld USD. Trzecim co do wielkości odbiorcą pomocy na rzecz wymiany handlowej jest Europa, głównie ze względu na wsparcie dla Ukrainy, które wzrosło do 2,2 mld USD w 2022 r. (z czego 60% przeznaczono na projekty infrastrukturalne).
Aby dowiedzieć się więcej o współpracy OECD-WTO dot. roli handlu dla rozwoju państw rozwijających się:
https://www.oecd.org/en/about/programmes/aid-for-trade.html
Photo: ©OECD