W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca OECD z G20

07.09.2022

Spośród organizacji międzynarodowych, z którymi G20 współpracuje, szczególne miejsce zajmuje OECD. Dla G20 wsparcie ze strony OECD jest cenne, gdyż Grupa nie dysponuje własnym zapleczem analitycznym.

banner OECD

OECD jest wykorzystywana przez ten Klub Dwudziestu jako kluczowy dostawca wiedzy fachowej, który zapewnia znaczące wsparcie w takich dziedzinach jak: walka ze skutkami pandemii koronawirusa, monitorowanie sytuacji na rynku zdrowia, zapewnienie równego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19, finansowanie realizacji celów zrównoważonego rozwoju, zwiększanie odporności gospodarek na wstrząsy finansowe, walka z korupcją, przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, podejście do strategii opodatkowania gospodarki cyfrowej, łagodzenie zmian klimatycznych.

Współpraca OECD z G20 przynosi konkretne efekty w postaci wspólnie przyjmowanych instrumentów, takich, jak: Pakiet działań w ramach projektu dot. erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków – Inclusive Framework on BEPS (2016 r.), Porozumienie o wprowadzeniu minimalnego podatku dla korporacji (2021 r.), Wytyczne dot. edukacji nt. cyfryzacji i z zakresu finansów (2018 r.), Zasady nadzoru korporacyjnego (2015 r.), Zasady finansowania MŚP (2015 r.), Zasady ochrony konsumenta w odniesieniu do usług finansowych (2011 r.).

OECD dała możliwość G20 przekształcenia się z komitetu antykryzysowego w globalne centrum zarządzania gospodarczego. Z drugiej strony, dzięki zaangażowaniu na rzecz G20, zwiększyła się rola tej Organizacji jako podmiotu wspierającego wąskie grono najważniejszych aktorów formułujących pożądany kierunek i kształt działań politycznych, które mają wpływ na gospodarkę światową.

Do G20 należą istotne z punktu widzenia ładu międzynarodowego państwa nieczłonkowskie OECD (Chiny, Indie). W tym sensie można powiedzieć, że decyzja o współpracy z G20 wzmacnia globalny zasięg oddziaływania produktów OECD. Oba podmioty zatem wzajemnie się uzupełniają jako elementy sieci odpowiedzialnej za sprawy globalnego zarzadzania, będącej alternatywnym rozwiązaniem wobec tradycyjnego modelu oferowanego wyłącznie przez rządy państw. Trudno sobie wyobrazić dalsze funkcjonowanie G20 bez utrzymania tych specyficznych więzi, jakie łączą ją z OECD. Na bliskie relacje między Grupą Dwudziestu a OECD wpływa też to, że aż 11 państw OECD należy do G20 (USA, Japonia, Niemcy, Francja, W.Brytania, Włochy, Kanada, Australia, Korea Płd., Meksyk, Turcja). Intensywność kontaktów między tymi instytucjami wzrasta w sytuacji, gdy jeden z członków OECD obejmuje prezydencję w G20.

Więcej informacji:

https://www.oecd.org/g20/


Photo:©OECD

 

{"register":{"columns":[]}}