W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dla Pacjentów

Zapraszamy Pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 lub ze stanem przedcukrzycowym na bezpłatne badania w kierunku wykrycia retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki.

Dlaczego warto się badać?

Drodzy Pacjenci, czy wiecie, że:

  • wzrok jest głównym narządem zmysłu człowieka - około 80% wszystkich informacji, które otrzymuje mózg, pochodzi z oczu,
  • osoba chora na cukrzycę ma około 25-krotnie wyższe ryzyko utraty wzroku niż jej rówieśnik bez cukrzycy,
  • cukrzyca atakuje podstępnie - chory nie odczuwa bólu, zaczerwienienia oczu, a nawet pogorszenia widzenia, do którego dochodzi niespodziewanie - wtedy leczenie może być trudne i nie zawsze w pełni skuteczne.

Powikłania oczne cukrzycy są jedną z głównych przyczyn utraty widzenia wśród dorosłych. Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie powikłań, zanim dojdzie do pogorszenia widzenia. Rozwiązaniem tego problemu, wzorem innych krajów np. USA czy Wielkiej Brytanii mogą być powszechne przesiewowe badania okulistyczne przeprowadzane przy wykorzystaniu telemedycyny.

Jak to robimy?

Planowane przez nas badania opierają się na nieinwazyjnych metodach diagnostycznych: kolorowej fotografii dna oka, optycznej koherentnej tomografii (OCT) oraz angiografii optycznej tomografii (angioOCT), które są zalecane przez towarzystwa naukowe do wykrywania retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki.

Badania będą wykonywane przez przeszkolony personel: pielęgniarki i techników w specjalnym busie, który dojedzie do wyznaczonych punktów w pobliżu Państwa miejsca zamieszkania. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, a źrenice nie będą rozszerzane. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii (zapewnionych przez Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie) możliwe będzie bezpieczne przesyłanie danych obrazowych do oceny przez okulistę, posiadającego doświadczenie w leczeniu schorzeń siatkówki. Zostaniecie Państwo poinformowani przez lekarza POZ o wyniku badania.

Harmonogram wizyt Okobusa

Co dalej?

Jeśli konieczne będzie pełne badanie okulistyczne lekarz rodzinny wystawi skierowanie do okulisty. Osoby chętne będą mogły zarejestrować się na badanie w Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przy ul. Chmielnej 1, po wcześniejszym umówieniu wizyty w Rejestracji Kliniki. Będzie podany specjalny numer telefonu, pod którym będzie dyżurowała osoba odpowiedzialna za wyznaczanie pilnych terminów badań w Klinice.

Rekrutacja uczestników badania

Chorzy na badania będą kierowani przez lekarzy rodzinnych. Badania zostaną wykonane bezpłatnie, w wyznaczonych przez lekarzy miejscach, po wcześniejszym ustaleniu. Nadzór organizacyjny będzie sprawowany przez Koordynatora Terenowego Badań:

Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14, 20-468 Lublin,
tel.: 81 748 47 88, email: biuro@lzlrp.pl.

Do badań mogą być kierowani pacjenci w wieku 18-80 lat chorzy na cukrzycę typu 1 i 2 oraz pacjenci ze stanem przedcukrzycowym.

 


 

Flaga i godło Rzeczpospolitej Polskiej

Telediagnostyka w badaniach okulistycznych - zastosowanie telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki - pilotażowy program badań przesiewowych. Program finansowany ze środków budżetu Państwa - Ministra Zdrowia.

Loga instytucji finansujących i realizujących projekt "Telediagnostyka w badaniach okulistycznych: Instytutu Łączności, KPRM, Ministerstwa Zdrowia, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie

Materiały

Gdzie pojawi się Okobus?
{"register":{"columns":[]}}