W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lwowska uczelnia uhonorowała prof. Rejdaka – partnera IŁ-PIB w projekcie Okobusa

22.11.2023

Profesor Robert Rejdak, kierujący medyczną częścią realizowanego przez Instytut Łączności – PIB projektu „Telediagnostyka w badaniach okulistycznych”, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego.

Rektor Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego wręcza tytuł doktora honoris causa profesorowi Robertowi Rejdakowi

Wyróżnienie dla prof. Rejdaka przyznano podczas niedawnych uroczystości z okazji rocznicy utworzenia lwowskiej uczelni. Tytuł jest wyrazem uznania dla lubelskiego okulisty za wieloletnią współpracę z Uniwersytetem. Prof. Rejdak zasiada w redakcjach pism naukowych wydawanych we Lwowie, szkolił ukraińskich lekarzy w dziedzinie chirurgii oka – zarówno w Lublinie jak i w szwajcarskim Lugano, organizował pomoc dla ukraińskich pacjentów, w tym ofiar działań wojennych, realizując przy tym współpracę w dziedzinie telemedycyny.

Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, jest kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prorektorem ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

Jest współautorem Okobusa – stworzonego przez IŁ-PIB mobilnego punktu diagnostyki schorzeń oka związanych z cukrzycą. W ramach projektu „Telediagnostyka w badaniach okulistycznych”, realizowanego przez Instytut Łączności i Uniwersytet Medyczny w Lublinie (UMLub), w Okobusie przebadano już ponad 5 tysięcy pacjentów z terenu województwa lubelskiego. Na podstawie specjalistycznych zdjęć wykonanych w pojeździe okuliści z lubelskiej uczelni dokonują diagnozy i w razie potrzeby kierują pacjentów do dalszego leczenia oraz powstają algorytmy sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania schorzeń oka. Prof. Rejdak odpowiada za medyczną część projektu realizowaną przez UMLub.

Materiały

Materiał TVP3 Lublin
Artykuł w Dzienniku Wschodnim
Artykuł na stronie Radia ESKA
{"register":{"columns":[]}}