O Okobusie w debacie „Pulsu Medycyny”
29.06.2023
Dr hab. inż. Paweł Pławiak, zastępca dyrektora Instytutu Łączności – PIB do spraw naukowych oraz prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wzięli udział w debacie na temat wyzwań stojących przed polską okulistyką. Dyskusję ekspertów zorganizował „Puls Medycyny”.
W debacie z cyklu „Wyzwania organizacyjne, diagnostyczne i terapeutyczne w okulistyce” uczestniczyli także Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia i prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki oraz zastępca dyrektora ds. naukowych Wojskowego Instytutu Medycznego - PIB, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.
Dyrektor Pławiak i prof. Rejdak mówili o roli telemedycyny w okulistyce na przykładzie projektu „Okobus”, realizowanego przez Instytut Łączności wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie (UML).
Instytut Łączności, nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, od kilku lat współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w tworzeniu rozwiązań telemedycznych. Wspólnie z UML realizujemy wiele projektów na styku medycyny, telekomunikacji i informatyki. Projekty takie jak „Okobus” pozwalają dotrzeć z wysoko specjalistycznymi badaniami do takich lokalizacji, w których brakuje okulistów. Z kolei projektowanie algorytmów uczenia maszynowego, bazujących na głębokich sieciach neuronowych, w przyszłości z pewnością będzie wspomagało diagnostykę w obszarze okulistyki, a to z kolei zwiększy jej dostępność dla całej populacji pacjentów
- tłumaczył Paweł Pławiak.
W Polsce już od jakiegoś czasu prowadzimy badania pilotażowe. Myślę, że najtańszym i najskuteczniejszym projektem, który w tej chwili jest realizowany jest projekt „Okobus”. Dlaczego najtańszym i najprostszym? Ponieważ jedna kamera, której koszt to kilkaset tysięcy złotych na pokładzie jednej ciężarówki z bardzo wyszkolonym zespołem, jedzie do praktyk lekarzy rodzinnych, gdzie dziennie przeprowadza kilkadziesiąt badań u pacjentów wyselekcjonowanych przez lekarzy rodzinnych. Zakup wielu kamer, tysiąca kamer w skali kraju i szkolenia tysiąca techników, to są koszty, które nie są w zasadzie osiągalne w Polsce.
- dodał profesor Rejdak.
Okobus to, wyposażony w nowoczesny sprzęt, mobilny punkt diagnostyki okulistycznej. Jest używany w pilotażowym programie badań przesiewowych, wykrywających choroby oczu u pacjentów z cukrzycą. Diagnostyka prowadzona jest w miejscowościach województwa lubelskiego.
Instytut Łączności odpowiada za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypował również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania, pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję dla potrzeb diagnostyki okulistycznej.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie zapewnia specjalistów w dziedzinie okulistyki, którzy interpretują wyniki badań przeprowadzonych w Okobusie. W razie potrzeby kierują też pacjentów do dalszego leczenia.
Materiały
Nagranie debaty "Pulsu Medycyny"O projekcie