34. sesja Konferencji Regionalnej FAO dla Europy
16.05.2024
Odbywająca się w dniach 14 – 17 maja w Rzymie 34. sesja Regionalnej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dla Europy organizowana jest przez Republikę Mołdawii w siedzibie główniej FAO w Rzymie. W wydarzeniu biorą udział delegaci z 53 państw Europy i Azji Centralnej.
Głównymi tematami obrad są kwestie innowacji i cyfryzacji w zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych w celu przyspieszenia wdrażania odpornych na zmianę klimatu i niskoemisyjnych rozwiązań w systemach rolno-spożywczych; budowanie odporności poprzez transformację systemów rolno-spożywczych; odpowiedź FAO na liczne kryzysy w Europie i Azji Środkowej. W porządku obrad znalazł się także punkt dotyczący konsekwencji agresji rosyjskiej na Ukrainę dla bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa.
– Wykorzystanie innowacji i nowych technologii oraz doskonalenie praktyk produkcji rolnej może zmniejszyć presję na środowisko bez szkody dla zdolności produkcyjnych i prowadzić do długoterminowych postępów w zakresie wydajności. Rolnicy potrzebują innowacyjnych rozwiązań, a także zapewnienia bezpieczeństwa danych wytwarzanych w rolnictwie – podkreślił Bogusław Wijatyk, Dyrektor Generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swoim wystąpieniu podczas 34. sesji Konferencji Regionalnej FAO dla Europy.
Dyrektor Wijatyk podkreślił, że Polska należy do grupy krajów, które w ostatnich kilku dekadach podjęły wyzwania reformowania swoich gospodarek najpierw w kierunku gospodarki rynkowej, następnie dostosowania się do wymogów jednolitego rynku UE, a obecnie bierze udział w ambitnym projekcie Europejskiego Zielonego Ładu. Zaznaczył również, że Warszawa dzieli się swoimi doświadczeniami z partnerami z regionu, zarówno w formule bilateralnej, jak i multilateralnej.
Konferencja Regionalna FAO dla Europy przyjęła również decyzję ponownie potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę. Państwa regionu wezwały Federację Rosyjską do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej. Zwróciły się także z apelem do FAO o przygotowanie i wprowadzenie planów naprawczych zapewnianiających bezpieczeństwo żywnościowe w państwach najbardziej dotkniętych konfliktem.
Uczestnicy Konferencji wyrazili również solidarność i wsparcie dla Ukrainy, a także uznanie dla krajów przyjmujących uchodźców. Podkreślono również głębokie zaniepokojenie groźbą władz rosyjskich ograniczenia dostaw żywności do krajów wspierających Ukrainę. Przeciw przyjęciu decyzji zagłosowała wyłącznie Federacja Rosyjska.
W obradach oprócz przedstawicieli Europy i Azji Środkowej biorą udział również przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego, partnerzy rozwojowi oraz obserwatorzy.
***
Konferencja Regionalna FAO dla Europy jest najwyższym organem zarządzającym FAO na szczeblu regionalnym, która obraduje co dwa lata. Gromadzi przedstawicieli wysokiego szczebla/ministrów 53 państw Europy i Azji Środkowej, obserwatorów (Kanada, Stolica Apostolska i USA) oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Podczas Konferencji omawiane są wyzwania i priorytety sektora rolnego. Konferencja promuje regionalną spójność w zakresie polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich. Wspomaga również efektywność działania FAO w regionie. 34. sesja Konferencji pierwotnie miała być organizowana w Kiszyniowie. Ze względów politycznych, wydarzenie zostało przeniesione do Rzymu. Warto przypomnieć, że poprzednia 33. sesja Konferencji Regionalnej FAO dla Europy obradowała w Polsce, w Łodzi w 2022 r.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Rzymie