W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

72. sesja Komitetu Wykonawczego UNHCR odbyła się w Genewie

11.10.2021

Delegacja RP wzięła udział w 72. sesji Komitetu Wykonawczego Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, która odbyła się w dniach 4 – 8 października 2021 r. w Genewie. Komitet stanowi doroczne forum dyskusji państw członkowskich nt. kierunków działań z zakresu ochrony międzynarodowej i sytuacji uchodźców na świecie, jak również prowadzonych działań UNHCR w tym zakresie

ExCom 2021

W trakcie spotkania Polska wyraziła uznanie dla personelu UNCHR za zaangażowanie w udzielaniu niezbędnej pomocy osobom przymusowo przesiedlonym na świecie, zwłaszcza w kontekście 70. rocznicy Konwencji dotyczącej statusu uchodźców z 1951 r. Poinformowano o udzielonej w tym roku przez Polskę pomocy, w tym zaangażowaniu w ewakuację ludności cywilnej z Afganistanu oraz wsparciu kanałami wielostronnymi dotkniętego kryzysem głodu Jemenu, a także Syrii oraz Jordanii i Libanu - krajów z nią sąsiadujących goszczących znaczne liczby uchodźców. Od 2021 r. polska pomoc humanitarna przeznaczona na działania UNHCR wyniosła ok. 7.2 mln USD.

Stały Przedstawiciel RP, amb. Zbigniew Czech naświetlił ponadto aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej wzywając władze Białorusi do wzięcia pełnej odpowiedzialności za osoby, którym wydały legalne pozwolenia na pobyt na swoim terytorium, a także UNHCR i inne państwa do potępienia procesu instrumentalizacji migracji i powstrzymania nielegalnych ruchów ludności przez Białoruś. „Z wysokim zaniepokojeniem obserwujemy, że w naszym regionie zjawisko nielegalnej migracji jest wykorzystywane jako instrument wywierania nacisku i osiągania politycznych celów” – podkreślił amb. Zbigniew Czech.

Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców Filippo Grandi w swoim wystąpieniu otwierającym spotkanie podkreślił stosunkowo nowe – oprócz powszechnie występujących konfliktów i prześladowań – czynniki wpływające na stale rosnącą skalę wymuszonych przesiedleń na świecie, tj. wielowymiarowe skutki utrzymującej się pandemii Covd-19 oraz skutki zmian klimatycznych. Dużą wagę przywiązał ponadto do narastającego zjawiska przesiedleń wewnętrznych, za które główną odpowiedzialność powinny ponosić władze państw, w których przesiedlenia występują.

W kontekście regionalnym, Wysoki Komisarz wymienił tegoroczny kryzys uchodźczy i humanitarny w Afganistanie, wspominając o ogromnym obciążeniu napływającą ludnością krajów sąsiednich, w tym Pakistanu, Iraku i Turcji. Podkreślił potrzebę spójnej realizacji działań z zakresu agendy bezpieczeństwa, rozwoju, zmian klimatycznych i dobrego rządzenia, przywołując w tym zakresie kryzysy uchodźcze w etiopskim regionie Tigraj, centralnym Sahelu i Jemenie. „Największa szansa na trwale rozwiązania pojawia się, kiedy zostaje osiągnięty pokój, a kraje pochodzenia i kraje azylu współpracują w celu znalezienia rozwiązań dla osób przesiedlonych” - dodał.

Według statystyk UNHCR, w końcu 2020 r. pod opieką organizacji na całym świecie znalazło się ponad 91 mln osób, co stanowi wzrost z 86,5 mln w 2019 r., z czego 20,7 mln to uchodźcy, a ponad 48 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone (IDPs). 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}