Inauguracja polskiego przewodnictwa w Radzie UE
13.01.2025
Z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze ONZ w Genewie zorganizowało inauguracyjne spotkanie dla szefów misji państw członkowskich i delegatury UE. Kierownik placówki, Chargé d’affaires ad interim Mirosław Broiło, przedstawił priorytety polskiej prezydencji. Zebranym zaprezentowany został plakat ukazujący cele sektorowe w środowisku genewskim, jakimi kierować się będzie Stałe Przedstawicielstwo.
CDA M. Broiło zaznaczył, że okres sprawowania przez Polskę przewodnictwa pracom UE zbiega się w czasie z przełomowymi zmianami w Europie i na świecie:
Polska staje na czele Rady Unii Europejskiej w bardzo specyficznym momencie. Mamy do czynienia z nowymi rozwiązaniami instytucjonalnymi w ramach UE; właśnie powstaje nowa administracja USA; rosyjska agresja na Ukrainę wciąż trwa w pełnej skali; mamy do czynienia z przedłużającymi się konfliktami na Bliskim Wschodzie; mamy do czynienia ze stałą presją migracyjną; zagrożeniami hybrydowymi, w tym dezinformacją ingerującą w demokratyczny porządek niepodległych państw.
Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, nadrzędnym celem Polski jest ochrona i zagwarantowanie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa UE:
Ponieważ Unia Europejska stoi przed poważnymi wyzwaniami, fundamentem i motywem przewodnim działań polskiej prezydencji jest bezpieczeństwo wieloaspektowe - rozumiane jako bezpieczeństwo w różnych wymiarach i różnych sektorach: zewnętrzne, wewnętrzne, bezpieczeństwo informacji, gospodarki, energetyczne, żywnościowe, a także zdrowotne. Naszym celem będzie także podtrzymywanie standardów praworządności, wzmacnianie odporności demokracji i promowanie przywiązania do wartości UE. Poszanowanie podstawowych praw i wolności leżących u podstaw UE jest nieodłącznym elementem poczucia bezpieczeństwa.
Ważnym elementem rozpoczynającego się przewodnictwa będzie stałe dążenie do zachowania jednomyślności UE. Mówiąc o konieczności wypracowania jednolitego stanowiska wszystkich państw członkowskich, zwłaszcza na forach kilkudziesięciu organizacji międzynarodowych, kierownik Stałego Przedstawicielstwa RP zaznaczył, że Polska będzie ułatwiać wypracowanie wspólnej pozycji tam, gdzie jest to możliwe:
W genewskim środowisku międzynarodowym fundamentalne znaczenie dla zapewnienia silnego i jednomyślnego głosu UE ma zasada konsensusu. Jesteśmy gotowi ułatwić wypracowanie zgodnego stanowiska UE, pomimo wszystkich rozbieżnych poglądów, których jesteśmy świadomi. Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, przewodnicząc Radzie UE – mamy w tym kontekście świadomość, że lepsze rezultaty można osiągnąć tylko pracując razem.
W okresie polskiego przewodnictwa w UE planowanych jest kilkadziesiąt konferencji i sesji agencji wyspecjalizowanych mających siedzibę w Genewie, m.in. z zakresu praw człowieka, problematyki rozbrojeniowej, kwestii humanitarnych i migracyjnych, zagadnień międzynarodowych standardów pracy, nowych technologii, środowiska i transportu, zdrowia, jak również kilkaset nieformalnych spotkań poświęconych ww. tematyce.