Polska ponownie wybrana na członka Rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego
03.10.2022
3 października 2022 r. Polska została wybrana na członka Rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) na lata 2023 – 2026. Wybory odbyły się w ramach trwającej od 26 września br. w Bukareszcie Konferencji Pełnomocników ITU. Polska uczestniczy w pracach Rady ITU niezmiennie od 2010 roku.
Wybór Polski do Rady ITU umożliwia kontynuację udziału naszego kraju w najważniejszym organie zarządzającym tej międzynarodowej organizacji odpowiedzialnej za kształtowanie międzynarodowych kierunków polityki oraz ustanawianie standardów w odniesieniu do sektora telekomunikacyjnego i cyfryzacyjnego. W pracach Rady uczestniczy 48 państw reprezentujących wszystkie regiony świata.
Z uwagi na dynamiczny rozwój usług telekomunikacyjnych rola Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w ostatnich latach znacząco wzrosła. Szczególnie aktywne zaangażowanie ITU widoczne było w okresie pandemii COVID-19, kiedy nastąpiło gwałtowne zwiększenie wykorzystania Internetu.
Istotne znaczenie polityczne ma porażka Rosji w tegorocznych wyborach do Rady ITU. Od początku istnienia Rady ITU Rosja była wybierana do tego organu, uzyskując znaczące poparcie. Brak wystarczającej liczby głosów w tegorocznym głosowaniu dla rosyjskiej kandydatury stanowi jednoznaczny sygnał sprzeciwu ze strony społeczności międzynarodowej wobec łamania przez Rosję międzynarodowego porządku i prawa międzynarodowego związanego z rosyjską agresją na Ukrainę.
W trakcie Konferencji Pełnomocników w Bukareszcie odbyły się także wybory na stanowisko Sekretarza Generalnego ITU, na które z bezprecedensowym poparciem 139 państw została wybrana kandydatka z USA, Doreen Bogdan-Martin. 1 stycznia 2023 roku zastąpi ona na stanowisku dotychczasowego szefa Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, przedstawiciela Chin, Houlina Zhao, który kończy swoją ośmioletnią kadencję na tym stanowisku.