W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Genewie zakończyły się obrady 50. sesji Rady Praw Człowieka

11.07.2022

W dniach 13 czerwca – 8 lipca 2022 r. w Genewie miała miejsce 50. sesja Rady Praw Człowieka. Było to ósme spotkanie Rady, w której Polska uczestniczyła jako państwo członkowskie w kadencji 2020-2022.

50 session HRC

Podczas sesji Rada przyjęła 23 rezolucje i jedną decyzję, przedłużyła mandaty Specjalnych Sprawozdawców ds. Białorusi i Erytrei, przedłużyła mandat misji ds. ustalania faktów ws. Libii i pięć mandatów tematycznych, a także przyjęła rezolucję dot. praw człowieka kobiet i dziewczynek w Afganistanie.

Z perspektywy Polski należy odnotować rezolucję dotyczącą sytuacji praw człowieka na Białorusi, w której Rada zdecydowanie potępiła przypadki arbitralnego pozbawienia życia osób przetrzymywanych oraz wyraziła głębokie zaniepokojenie stosowaniem kary śmierci w sytuacji braku gwarancji rzetelnego procesu sądowego. Rada przedłużyła o rok mandat Specjalnego Sprawozdawcy ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi.

Istotne wydarzenie stanowił również Interaktywny Dialog z Wysoką Komisarz NZ ds. praw człowieka, M. Bachelet, nt. praw człowieka w Ukrainie oraz okresowego raportu Sekretarza Generalnego NZ, A. Guterresa,  nt. praw człowieka na Krymie. Według szacunków OHCHR, które najprawdopodobniej są mocno zaniżone, do 3 lipca br. liczba ofiar i rannych w wyniku działań wojennych przekroczyła 10.000 osób, w tym śmierć poniosło 335 dzieci i 4889 dorosłych. Przedstawiając sytuację na Krymie, Wysoka Komisarz wskazała na pogłębiające się problemy z ograniczaniem wolności wypowiedzi oraz podkreśliła również swoje obawy związane z brakiem poszanowania prawa do wolności wypowiedzi, sumienia, religii i przekonań na Krymie.

1 lipca Rada odbyła pilną debatę nt. praw człowieka kobiet i dziewcząt w Afganistanie. W przyjętej przez konsensus rezolucji, Rada podkreśliła jak istotne jest równe korzystanie z praw człowieka przez kobiety i dziewczęta oraz zwróciła się do Wysokiej Komisarz o organizację wzmocnionego interaktywnego dialogu w tej kwestii podczas kolejnej, wrześniowej sesji Rady.

Podczas sesji polska delegacja wygłosiła wystąpienia narodowe w ramach interaktywnych dialogów i dyskusji, które dotyczyły: 1) sytuacji praw człowieka w Afganistanie; 2) praw człowieka i sytuacji humanitarnej w Mariupolu; 3) prawa do wolności pokojowych zgromadzeń i stowarzyszeń; 4) promocji i ochrony praw człowieka w kontekście zmian klimatu; 5) prawa do edukacji; 6) prawa do wolności poglądów i wypowiedzi (w imieniu tzw. Trójkąta Lubelskiego – Polski, Ukrainy i Litwy); 7) sytuacji praw człowieka w Białorusi; oraz 8) w Ukrainie. Ponadto Polska wzięła udział w panelach dyskusyjnych nt. 9) dobrego rządzenia (w imieniu tzw. core group rezolucji nt. dobrego rządzenia składającej się oprócz Polski z Australii, Chile, Korei Południowej i RPA); oraz 10) dezinformacji. Polska zabrała również głos podczas pilnej debaty nt. sytuacji praw kobiet w Afganistanie oraz podczas przeglądu okresowego (Universal Periodic review, UPR) Litwy.

Ponadto Polska była zaangażowana w organizację następujących wydarzeń towarzyszących (side events) w Radzie:  “Climate Change and Persons with Disabilities – how to ensure equal participation, full realization and enjoyment of human rights?” oraz  „Human Rights in Crisis, Belarus 2022. A call for international action in the midst of a regional crisis”.

Kolejna sesja Rady Praw Człowieka odbędzie się w dniach 12 września – 7 października 2022 r. w Genewie.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}