W Genewie zakończyły się obrady 51. sesji Rady Praw Człowieka
10.10.2022
W dniach 12 września – 7 października 2022 r. w Genewie odbyła się 51. sesja Rady Praw Człowieka. Była to ostatnia regularna sesja, w której Polska uczestniczyła jako państwo członkowskie w ramach swojej kadencji w Radzie Praw Człowieka w latach 2020-2022.
Podczas 51. sesji Rada Praw Człowieka przyjęła 2 decyzje i 39 rezolucji, w tym przedłożony m.in. przez Polskę projekt rezolucji nt. praw człowieka w Rosji, ustanawiający Specjalnego Sprawozdawcę ds. praw człowieka w Rosji. W trakcie sesji polska delegacja przedstawiła wystąpienia narodowe w 7 interaktywnych dialogach i debatach, przyłączyła się do 7 wspólnych wystąpień, a także zasponsorowała 25 rezolucji.
Dużym osiągnięciem było przyjęcie przez Radę Praw Człowieka - w drodze konsensusu - prezentowanej tradycyjnie przez Polskę - rezolucji poświęconej dobremu rządzeniu. Tematem tegorocznej rezolucji był wpływ nowych technologii na dobre rządzenie i prawa człowieka. Tekst podkreśla znaczenie ochrony praw człowieka online i offline, rolę infrastruktury telekomunikacyjnej oraz problem podziałów cyfrowych (digital divides).
Do sukcesów należy także zaliczyć przyjęcie przez Radę trzech rezolucji, gdzie Polska była ich współautorem: wspomnianej wcześniej rezolucji nt. praw człowieka w Rosji oraz - w drodze konsensusu - rezolucji nt. roli prewencji oraz rezolucji nt. odmowy odbywania służby wojskowej z powodów religijnych, moralnych i etycznych.
Ponadto Polska współsponsorowała dwa wydarzenia towarzyszące sesji, poświęcone kwestiom odpowiedzialności za łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego w czasie agresji na Ukrainę oraz problemu transgranicznych represji wobec obrońców praw człowieka.