Wpływ pandemii COVID-19 na mniejszości religijne i wyznaniowe – wydarzenie online
23.08.2021
Promowanie i ochrona prawa do wolności religii i wyznania jest istotnym zagadnieniem dla Polski oraz stanowi jeden z naszych priorytetów na forum międzynarodowym – zaznaczył ambasador Krzysztof Szczerski otwierając dyskusję.
Wydarzenie współorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwa Polski i Brazylii w Nowym Jorku odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub przekonania. Wybór tematu spotkania wyniknął z opisywanych w raportach instytucji międzynarodowych rosnących przypadków przemocy i naruszeń praw człowieka w związku z wyznaniem ofiar. Naruszenia te wynikają w dużej mierze również z pandemii COVID-19, która ma znaczący wpływ na sytuację szczególnie narażonych grup, w tym mniejszości religijnych.
Dyskusja zgromadziła licznych uczestników i panelistów reprezentujących rządy, organizacje międzynarodowe oraz społeczeństwo obywatelskie. Wydarzenie było okazją do rozmowy o codziennej pracy na polu ochrony wolności religijnej i dialogu międzywyznaniowego. Uczestnicy skupili się również na tym jak pandemia wpływa na sytuację osób dotkniętych prześladowaniami ze względu na religię i wyznanie oraz jak zapobiec tego typu naruszeniom praw człowieka w przyszłości.
Międzynarodowy Dzień upamiętniający ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub przekonania ustanowiony został rezolucją 73/296 Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjętą jednogłośnie 28 maja 2019 roku. Pomysłodawcą międzynarodowego dnia była Polska.