Wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka
10.12.2023
10 grudnia br. mija 75 lat od przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Deklaracji Praw Człowieka. Dokument nie stracił na aktualności, a wiele zdefiniowanych w nim praw nadal wymaga ochrony w różnych częściach świata.
Działania polskiej dyplomacji na rzecz promocji oraz poszanowania międzynarodowych norm praw człowieka konsekwentnie realizowane są między innymi poprzez aktywną politykę wielostronną w ramach systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także na innych forach. To jeden z najistotniejszych elementów polskiej polityki zagranicznej.
Naszą aktywność skupiamy w szczególności na prawach dziecka, prawach osób z niepełnosprawnościami, wolności religii lub wyznania oraz przestrzeganiu praw człowieka w Rosji oraz na Białorusi. Należy podkreślić, że Polska z całą mocą potępia wszelkie przypadki naruszeń praw człowieka, jakich dopuszczają się wojska rosyjskie w trakcie nielegalnej agresji przeciwko Ukrainie.
Nie zapominamy również o osobach, które swoją bezkompromisową i niezłomną postawą dają świadectwo przywiązania do zasad wyrażonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Świadectwem tego jest przyznanie w 2023 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych corocznej nagrody „Pro Dignitate Humana” Władimirowi Kara-Murza, dziennikarzowi, więźniowi politycznemu i obrońcy praw człowieka w Rosji.
* Przyjęcie Deklaracji w 1948 r. stanowiło milowy krok w kierunku uznania praw człowieka jako powszechnych, naturalnych, niepodzielnych, niezbywalnych i przyrodzonych praw przynależnych każdej osobie bez względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, wyznanie, poglądy polityczne, narodowość, pochodzenie społeczne, majątek, urodzenie lub jakiekolwiek inne różnice.