W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert jubileuszowy "W hołdzie Parnellowi" - 11 października 2023 r.

22.09.2023

Rok 2023 jest dla naszej szkoły rokiem szczególnym. W styczniu minęła 35 rocznica nadania Państwowej Szkole Baletowej imienia Feliksa Parnella, a w grudniu obchodzimy 125 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły (ur. 13 grudnia 1898 r.). 

grafika: koncert jubileuszowy "W hołdzie Parnellowi" 11 października 2023 r., godzina 18:30, Teatr Wielki w Łodzi. Na grafice po lewej stronie czarno-białe zdjęcie portretowe Feliksa Parnella, na dole grafiki po prawej stronie zdjęcia po kolei: logo 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, logo Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella i logo Teatru Wielkiego w Łodzi.

Feliks Parnell był wybitnym polskim tancerzem, choreografem i pedagogiem, twórcą baletu łódzkiego, który 66 lat temu przyjechał do Łodzi na zaproszenie ówczesnego dyrektora opery łódzkiej – Sabiny Nowickiej. Łódź nie posiadała tradycji baletowych, więc balet Opery Łódzkiej został przez Feliksa Parnella stworzony od podstaw. 
Był twórcą licznych miniatur, obrazków baletowych, tzw. wstawek baletowych w operach i operetkach, baletów pełnospektaklowych. Posługiwał się tańcem klasycznym, charakterystycznym, wykorzystywał elementy tańców stylowych, egzotycznych, akrobatykę. Śmiało wykraczał poza istniejące w choreografii od lat szablony. Inspiracje czerpał z różnych źródeł. Ze sztuk pięknych, sportu, pracy fizycznej, polskiej tradycji i obyczajowości. W swojej twórczości Parnell inspirował się również bogatym folklorem naszego kraju. Tu także nie szedł utartymi od  lat szlakami. Tworzył swe groteskowe scenki rodzajowe, o prostej i żywej akcji.


Dnia 11 października 2023 r.  o godzinie 18:30 .w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert jubileuszowy zatytułowany „W hołdzie Parnellowi” w celu upamiętnienia tego wyjątkowego artysty, tak zasłużonego dla naszego miasta i kraju. Koncert zostanie zorganizowany we współpracy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella z Teatrem Wielkim w Łodzi i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.
Wykonawcami koncertu będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Balet Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Dla wszystkich trzech instytucji twórczość Feliksa Parnella miała wyjątkowe znaczenie i wpłynęła na ich dorobek artystyczny i pedagogiczny.  
Reżyserem koncertu jak również, osobą odpowiedzialną za rekonstrukcję miniatur artysty jest Aleksandra Stanisławska – wicedyrektor ds. artystycznych łódzkiej szkoły baletowej. 

PROGRAM KONCERTU:

Spektakl składa się z dwóch aktów. W pierwszej części zaprezentowane zostaną miniatury choreograficzne Feliksa Parnella, które pokażą różnorodność tematyczną i stylistyczną warsztatu artysty.
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi:

  • „Java” - rewiowa muzyka francuska , 
  • „W parku”- muzyka Fryderyk Chopin

Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie:

  • „Jak się baba roztańczyła na drewnianej sali”- muz. Roman Iżykowski 
  • „Dożynki” – muz. Zygmunt Lewandowski

Balet Teatru Wielkiego w Łodzi:

  • „Umarł Maciek, umarł…” - muz. Zygmunt Wiehler- utwór otrzymał I nagrodę na XI Olimpiadzie tanecznej w Berlinie w 1936 r. 
  • „Barwa ruchu” – fragment, muz. Henryk Czyż, miniatura stworzona dla Baletu Opery Łódzkiej w 1957r.

Podczas pierwszej części koncertu, aby jak najlepiej przedstawić sylwetkę artystyczną mistrza tańca i przybliżyć ją współczesnym, wykorzystane zostaną fragmenty wywiadu Kazimierza Rudzkiego z Feliksem Parnellem pochodzące z filmu "Wieczór baletów Parnella" oraz fragmenty filmu "Feliks Parnell".
W części drugiej Koncertu każdy z zespołów zaprezentuje własną pozycję repertuarową, którą zadedykuje pamięci Feliksa Parnella.

Patronem medialnym wydarzenia jest telewizja TVP Kultura

TVP Kultura

Zapraszamy!

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}