Nowa aula/sala gimnastyczna w polskim Domu Pokoju w Betlejem
23.12.2022
Uroczysta inauguracja projektu pomocowego misji dyplomatycznej w Palestynie
W tym roku jednym z projektów pomocowych polskiej misji dyplomatycznej w Palestynie była budowa auli/sali gimnastycznej w Polskim Domu Pokoju w Betlejem prowadzonym przez polskie siostry Elżbietanki z Prowincji Poznańskiej dla palestyńskich sierot i dzieci z ubogich rodzin. Polski Dom Pokoju w Betlejem, znajdujący się już za izraelskim murem na palestyńskich terytoriach okupowanych, jest wyjątkowym miejscem, w którym polska tradycja solidarności i gościnności łączy się z chrześcijańską misją opieki nad najbardziej potrzebującymi niezależnie od ich wyznania i pochodzenia. Dom Pokoju jest także nieformalnym centrum dla lokalnej społeczności Betlejem, każdy potrzebujący - niezależnie czy jest chrześcijaninem czy muzułmaninem – znajduje w nim wsparcie i pomoc.
Przez większość upływającego roku realizowaliśmy w Betlejem warty 100 tys. Euro projekt budowy auli/sali gimnastycznej, który będzie na co dzień służyła podopiecznym Domu Pokoju, jak i lokalnej społeczności oraz pielgrzymom licznie odwiedzającym to wyjątkowe miejsce. Dzięki połączeniu sił polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Polskiej Pomocy, która sfinansowała ten projekt, Sióstr Elżbietanek, które go przeprowadziły oraz palestyńskich budowniczych i inżynierów, którzy włożyli w niego mnóstwo ciężkiej pracy powstała nowoczesna i funkcjonalna budowla, znakomicie wkomponowana w bryłę Domu Pokoju.
Podczas uroczystego poświęcenia i otwarcia nowej sali mieliśmy też okazję przetestować po raz pierwszy jej akustykę. Działo się wiele. Oprócz fantastycznych występów artystycznych podopiecznych Domu Pokoju, ściany nowej sali rezonowały dźwiękami kobzy i bębnów w wykonaniu znakomitego tria z Betelejem. Finalny test zapewnił gościnny występ chóru dziecięcego i młodzieżowego przy teatrze – Operze Narodowej w Warszawie „Alla Polacca”, który zaprezentował licznie zebranym gościom i Polonii wiązankę polskich i ukraińskich kolęd bożonarodzeniowych.
Uroczystą mszę świętą dla Polonii i gości odprawili polscy księża Salezjanie z klasztoru Cremisan. Maestro Mariusz Monczak, polsko-kanadyjski skrzypek, wraz z zespołem Ensemble Monteverde zapewnili przy tej okazji niezapomniane wrażenia artystyczne.
Uroczystość była także okazją do bożonarodzeniowego spotkania palestyńskiej Polonii, złożenia sobie życzeń i spróbowania tradycyjnych polskich pierogów.
Materiał filmowy z tej uroczystości zrealizowała ekipa TVPolonia.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego zrealizowania naszego projektu. Mamy ogromną satysfakcje, że będzie on służył podopiecznym Domu Pokoju i lokalnej społeczności przez długie lata.