W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy projekt wspierający władze palestyńskie

18.01.2021

NIK

Polska rozpoczęła nowy projekt wpierający Władze Palestyńskie 

18 stycznia 2021 r. rozpoczynamy wdrażanie nowego długoterminowego przedsięwzięcia, które ma na celu wzmocnienie rozliczalności środków publicznych i kontroli przychodów Autonomii Palestyńskiej. Od 18 stycznia 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli, przy wsparciu Przedstawiciela RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej, wspólnie z jej palestyńskim odpowiednikiem – Państwowym Biurem Audytu i Kontroli Administracyjnej (SAACB), będzie realizowała projekt współpracy bliźniaczej (Twinning) pod tytułem:

Wzmacnianie potencjału Państwowego Biura Audytu i Kontroli Administracyjnej oraz wsparcie Biura w dążeniu do rozwijania niezależności, wydajności i skuteczności kontroli zewnętrznej zgodnie ze standardami INTOSAI.

W ramach tego finansowanego przez Unię Europejską przedsięwzięcia, które zaplanowane jest na 27 miesięcy, polscy eksperci będą pomagali palestyńskim audytorom wprowadzić szereg reform i usprawnień w ich pracy. Projekt obejmuje trzy komponenty tematyczne:

  • wzmocnienie zdolności SAACB do przeprowadzania kontroli finansowych i zgodności,
  • wzmocnienie zdolności SAACB do przeprowadzania kontroli podatków i ceł,
  • poprawa jakości i wydajności kontroli realizowanych przez SAACB poprzez wykorzystanie narzędzi big data.

Ideą Twinningów, jest wymiana doświadczeń i współpraca instytucjonalna równorzędnych partnerów, w celu wspólnego wypracowania rezultatów adekwatnych do realiów, w których swoje działania realizuje wspierany organ. Polscy Liderzy ww. komponentów, wspierani przez ekspertów krótkoterminowych, będą proponowali palestyńskim audytorom sposoby wdrażania międzynarodowych standardów kontroli państwowej, w taki sposób aby można było je zastosować w trudnych warunkach ograniczonej niezależności Palestyny. Całokształt przedsięwzięcia nadzorowany jest przez dwóch Kierowników Projektu – jeden z SAACB, a drugiego z NIK. Dodatkowo, Polska oddelegowała, do codziennej pracy w palestyńskim organie kontroli, długoterminowego doradcę współpracy bliźniaczej ,który czuwa nad opracowaniem i terminową realizacją działań projektowych i zapewnia przepływ informacji między obiema instytucjami.

Twinning w Palestynie jest jednym z narzędzi realizacji Polityki Sąsiedztwa Unii Europejskiej.

Polska należy w ostatnich latach do czołówki Państw Członkowskich pod względem zaangażowania w Twinning. Sama Najwyższa Izba Kontroli realizowała już projekty tego typu w Gruzji, Albanii, Azerbejdżanie i Kosowie. Polski Twinning, poświęcony wzmocnieniu sektora kontroli państwowej, jest dopiero drugim przedsięwzięciem tego typu w Palestynie.

 

{"register":{"columns":[]}}