Spotkanie z ministrem Q. Abu Baker - Szefem palestyńskiego Urzędu ds. osób osadzonych i spraw postpenitencjarnych.
26.03.2022
Sytuacja palestyńskich więźniów nadal budzi zaniepokojenie
Sytuacja palestyńskich więźniów przetrzymywanych w palestyńskich więzieniach jest trudnym tematem wymagającym uwagi ze strony społeczności międzynarodowej. Niezależnie od tego jakie są przyczyny osadzenia konkretnego człowieka w więzieniu, niezależnie od tego czy mają one charakter kryminalny czy polityczny zawsze pozostaje kwestia oceny warunków odbywania kary przez perspektywę niezbywalnych praw człowieka.
Mieliśmy okazje rozmawiać na ten temat z ministrem Q. Abu Baker który kieruje Urzędem ds. osób osadzonych i spraw post penitencjarnych. Jego zdaniem praktyki stosowane z izraelskich zakładach karnych dalece odbiegają od uniwersalnych standardów ochrony praw człowieka. Palestyńscy więźniowie są poddawani szykanom, odmawiana im jest pomoc medyczna i prawo do kontaktu z pełnomocnikami prawnymi.
Szczególne zaniepokojenie budzi stosowanie przez Izrael tzw. administracyjnego zatrzymania - szczególnego środka zapobiegawczego, który umożliwia pozbawienie wolności na okres do 6 miesięcy bez przeprowadzenia postepowania karnego i procesu sadowego na podstawie nakazu administracyjnego wydawanego przez okupacyjne władze wojskowe. Tego typu praktyki sprawiają że sprawiedliwość staje się iluzją. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach znanej izraelskiej organizacji ochrony praw człowieka B’Tselem: https://www.btselem.org/topic/administrative_detention
Polska w szczególny sposób rozumie sytuację palestyńskich więźniów. W naszej burzliwej historii, podczas okresów w których prowadziliśmy walkę o niepodległość z okupantami najlepsi spośród nas odbywali kary w obcych więzieniach. Nawet teraz polscy więźniowie sumienia są pozbawieni wolności na Białorusi.
Polska będzie monitorować ten temat.