W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mural z wizerunkiem J. E. Habicha na budynku Universidad Nacional de Ingenieria

22.02.2022

Dzięki współpracy Ambasady RP w Limie i Universidad Nacional de Ingenieria, na najnowszym budynku wydziału Facultad de Ingeniería de Petróleo, Gas Natural y Petroquímica powstał, dla uczczenia 200-lecia Republiki Peru 1821-2021,na powierzchni ponad 120-metrów kwadratowych mural z wizerunkiem Jana Edwarda Habicha - założyciela Universidad Nacional de Ingeneria, pierwszej i do dziś jednej z najlepszych wyższych uczelni technicznych na kontynencie południowoamerykańskim.

M01_(00000002)

Dzięki współpracy Ambasady RP w Limie i Universidad Nacional de Ingenieria, na najnowszym budynku wydziału Facultad de Ingeniería de Petróleo, Gas Natural y Petroquímica powstał, dla uczczenia 200-lecia Republiki Peru 1821-2021,na powierzchni  ponad 120-metrów kwadratowych mural z wizerunkiem Jana Edwarda Habicha - założyciela Universidad Nacional de Ingeneria, pierwszej i do dziś jednej z najlepszych wyższych uczelni technicznych na kontynencie południowoamerykańskim.  

Jan Edward Habich, polski patriota – emigrant popowstaniowy (1863), znakomity  inżynier, naukowiec i dydaktyk (kierujący Polską Szkołą w Paryżu) w 1869 r. przybył do Peru na 3-letni kontrakt inżyniera państwowego, pozostając w Limie przez 40 lat (do śmierci w 1909 r.) poświęcając całe życie zawodowe nowej ojczyźnie. Habich obok Ernesta Malinowskiego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodaków w skali kontynentu, o których pamięć jest wciąż żywa. Był autorem prekursorskich projektów inżynierskich, koordynatorem, recenzentem i odbiorcą kilkuset kluczowych inwestycji publicznych, wnosząc niekwestionowany wkład w rozwój, modernizację i ukształtowanie nowego republikańskiego kraju. Wprowadził system dziesiętny, był twórcą pierwszych nowoczesnych stowarzyszeń zawodowych i naukowych, reprezentował w wielu dziedzinach Peru na wystawach światowych, m.in. w Paryżu. Jego największym osiągnieciem bez wątpienia było założenie i kierowanie Szkołą Inżynierów Cywilnych i Górnictwa – dziś Universdad Nacional de Ingenería, otwartą 18 marca 1876 r. pierwszą w skali kontynentu Wyższą Uczelnią Techniczną, która do dziś pozostaje jedną z najlepszych w Ameryce Łacińskiej, wykształciła ponad 300 pierwszych inżynierów z Peru, Ekwadoru, Boliwii i Kolumbii. J.E. Habich przekształcił tradycyjny system nauczania w nowoczesny system edukacji bliski współczesnym priorytetom. Programy obejmowały zajęcia teoretyczne i praktyczne, zakładały rozwój spectrum specjalizacji, konieczność nauki języków obcych, współpracy i praktyk międzynarodowych dla studentów, jak i kadry, tworzenia własnych periodyków, stowarzyszeń naukowych i wymiany publikacji, budowy bibliotek, laboratoriów i muzeów wydziałowych / kierunkowych, stając się na lata wzorem dla wielu krajów sąsiednich.  Autorem pierwszej biografii tego wybitnego Polaka był  były rektor, profesor UNI dr José Soria.

Mural powstał z inicjatywy Ambasady RP w Limie, dzięki finansowaniu DDPK z MSZ oraz sympatii władz UNI, a szczególnie prorektora dr Tallado i dziekana wydziału Petrochemii dr Luz Gabriel. Mural  znajduje się przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych Limy północ – południe, Av. Tupac Amaru, na wysokości 20 - 40 m nad powierzchnią gruntu, którą codziennie przemierza kilkadziesiąt tysięcy  Peruwiańczyków. Zgodnie z koncepcją autora projektu i koordynatora dr J. Kotarskiego, przedstawia wizerunek J.E. Habicha w średnim wieku z typowymi dla niego polskimi sarmackimi wąsami, w tużurku, nawiązującymi do  XIX w zdjęć w sepii E. Habicha upublicznianych przez kilkadziesiąt lat. W kolorystyce wizerunku oraz tła  wprowadzono  żywe  barwy, nawiązujące do malarstwa prawnuka Habicha - znanego peruwiańskiego abstrakcjonisty José Tola de Habich (zmarłego w 2019 r.). Autorem artystycznym projektu jest jeden z najbardziej znanych polskich muralistów dr Rafał Roskowiński, współpracujący z Katarzyną Sykus, a reprezentujących fundację Urban Forms, zajmującą się promowaniem sztuki ulicy. Pod muralem znajduje się napis „Polska pozdrawia Peru z okazji dwustolecia jego niepodległości”.

Z okazji 187. rocznicy urodzin Habicha, jak co roku miała miejsce konferencja władz UNI (w formie wideo), gdzie idee muralu przedstawiła ambasador RP.

https://www.facebook.com/ceculturaluni/videos/1409805076104070/

(fragment nagrania z wypowiedzią  - minuty 8:19 - 11:28)

Uroczystości odsłonięcia muralu z uwagi na okres wakacyjny oraz pandemie przesunięto na dni Święta Uczelni .

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}