W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Plener malarski w Kaźmierzewie

02.12.2024

Uczniowie wzięli udział w plenerze malarskim zorganizowanym w Dworku Janowickim w Kaźmierzewie. Realizują w ten sposób projekt "Obrazy świadomości – spis z natury" nagrodzony w VI edycji Konkursu Programu Grantowego "Wena" Fundacji Rodziny Staraków.

Napis na tle przyciemnionego zdjęcia pałacu w Kaźmierzewie
W dniach 24-28 listopada odbył się plener malarski na terenie Dworku Janowickiego w Kaźmierzewie. Jest to pierwszy wyjazdowy plener malarski zorganizowany w ramach projektu "Obrazy świadomości - spis z natury" nagrodzonego w VI edycji Konkursu Programu Grantowego „Wena” Fundacji Rodziny Staraków w roku szkolnym 2024/2025 – na projekt edukacyjno-artystyczny pt. „Mapa w skali jeden do jednego”. Projekt łączy pracę twórczą w plenerze z profilaktyką zdrowia psychicznego. W ciągu dnia uczniowie pracują pod okiem nauczyciela rysunku i malarstwa Sebastian Tucholski  a wieczorami odbywają treningi uważności pod okiem Pani Pedagog Aliny Sitkowskiej.
 
"Obrazy świadomości – spis z natury" to seria tradycyjnych plenerów malarskich o różnym czasie trwania, w różnych zakątkach regionu, wybranych spośród propozycji uczestników projektu. Projekt zakłada organizację przynajmniej jednego pleneru w danym miesiącu (od września do czerwca). Z wykonanych w tym czasie obrazów powstanie malarska mapa regionu. Relacje z każdego pleneru będą na bieżąco udostępnianie w mediach społecznościowych z uwzględnieniem lokalizacji działań wraz z krótką notą twórców - opisem miejsca, atmosfery, kondycji psychofizycznej uczestników i streszczeniem wydarzeń lub wspomnień z nim związanych. Ten projekt to również rozpisany na długie miesiące trening uważności. Próba dostrzeżenia i nazwania swoich emocji. Inwentaryzacja myśli. Seria spotkań, rozmów o emocjach, wymiana myśli i doświadczeń. 
 
Malowanie może być doskonałą formą medytacji. Skupienie na samym procesie twórczym pozwala się wyciszyć i stwarza okazję do uporządkowania myśli. Obecne w plenerze zapachy i naturalne dźwięki otoczenia pomogą się zrelaksować a co za tym idzie – więcej zauważyć, doświadczyć zmysłami, gromadzić nowe wspomnienia związane z miejscami, które nas otaczają. Fizyczność doświadczeń – trudne warunki w plenerze stwarzają okoliczności do współpracy, sprzyjają integracji i budują więzi. Praca w plenerze to również interakcja z lokalną społecznością, wymiana spostrzeżeń, dzielenie się historiami, wzajemna pomoc.

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}