W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

Zespół Szkół Plastycznych im Władysława Hasiora w Koszalinie ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023 do 5-letniego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych dla uczniów po ósmej klasie szkoły podstawowej.

na następujące kierunki: 

  • Formy rzeźbiarskie– snycerstwo 
  • Formy rzeźbiarskie – ceramika artystyczna 
  • Formy użytkowe – wzornictwo – tkanina artystyczna 
  • Techniki graficzne – projektowanie graficzne 
  • Fotografia i film – fotografia artystyczna

Regulamin rekrutacji do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie

Materiały

Regulamin rekrutacji do PLSP
Regulamin​_rekrutacji​_PLSP.pdf 0.23MB

Zasady rekrutacji

O przyjęcie do PLSP może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 17 lat. Kwalifikacja i przyjęcie kandydatów do PLSP odbywa się na podstawie egzaminu wstępnego. Do 8 czerwca 2022 r. (środa) - kandydaci albo rodzice (prawni opiekunowie) niepełnoletnich kandydatów ubiegających się o przyjęcie do PLSP składają wniosek o przyjęcie do szkoły (wypełniony komputerowo, wydrukowany i podpisany, dostarczony osobiście lub przesłany pocztą). 

Do wniosku należy dołączyć: 

  • 2 zdjęcia legitymacyjne; 
  • kserokopię aktu urodzenia; 
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie plastyk przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - Ustawa Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 poz. 1082, art. 142 p. 2); 
  • zaświadczenie o uczęszczaniu do klasy ósmej szkoły podstawowej.

 

 

Materiały

Podanie o przyjęcie do szkoły formularz aktywny - w razie problemów proszę wydrukować i wypełnić ręcznie.
Podanie​_osw​_ZSP​_Koszalin.pdf 0.26MB

Zasady opłat dla cudzoziemców

Zasady opłat dla cudzoziemców reguluje Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wysokości opłat za korzystanie z nauki w publicznych szkołach artystycznych oraz za udzielane świadczenia w publicznych placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom szkół artystycznych w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania oraz sposobu wnoszenia tych opłat.  Zarządzenie w tej sprawie wydał również Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej.  Z wnioskiem o zwolnienie z opłat  występują rodzice kandydata. 

Materiały

Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie wysokości opłat za korzystanie z nauki w publicznych szkołach artystycznych oraz za udzielane świadczenia w publicznych placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom szkół artystycznych w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania oraz sposobu wnoszenia tych opłat
Zarzadzenie​_MKiDN​_ws​_opłat.pdf 0.47MB
Zarządzenie Dyrektora CEA z dnia 7 lutego 2020 r.
Zarządzenie​_Dyrektora​_CEA​_z​_dnia​_7​_lutego​_2020​_r.pdf 1.02MB
Informacje jakie muszą być zawarte we wniosku.
Wniosek​_dot​_zwolnienia​_z​_opłat.pdf 0.77MB

Terminy i informacje dotyczące egzaminów wstępnych.

  • od 21 lutego 2022 r. do 8 czerwca 2022 r. SKŁADANIE PODAŃ o przyjęcie do szkoły (wypełnić komputerowo i podpisane przynieść osobiście lub wysłać pocztą na adres szkoły) 
  • 7,8,9 czerwca 2022 r. (godz. 16.00 – 17.30) Bezpłatne, nieobowiązkowe KONSULTACJE dla kandydatów (zapisy online od 16 maja do 3 czerwca 2022 r.) 
  • 13 czerwca 2022 r. EGZAMIN PRAKTYCZNY (rysunek, malarstwo, kompozycja przestrzenna – rzeźba) 
  • 14 czerwca 2022 r. EGZAMIN TEORETYCZNY - test pisemny z wiedzy o sztuce (zagadnienia na dole strony ) i krótka rozmowa o zainteresowaniach plastycznych kandydata 
  • do 8 lipca 2022 r. Dostarczenie świadectw ukończenia szkoły podstawowej i wyników egzaminu ósmoklasisty 
  • do 12 lipca 2022 r. ogłoszenie wyników egzaminu wstępnego oraz listy kandydatów zakwalifikowanych (strona internetowa szkoły); 
  • do 15 lipca 2022 r. potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia czyli bycia uczniem PLSP; 
  • 18 lipca 2022 r. ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do PLSP (strona internetowa szkoły).

Ważne przed egzaminem wstępnym

1. Kandydat do PLSP  w pierwszym dniu egzaminu wstępnego dostarcza komisji egzaminacyjnej zestaw prac plastycznych składający się z:

  •  pracy rysunkowej: rysunek postaci jednego z domowników lub kogoś ze znajomych (mama, tata, babcia, brat, siostra, kolega itd.) wykonany ołówkiem, na formacie 50x70 (połowa brystolu), ewentualnie format A3 (duży blok);
  • pracy malarskiej z wyobraźni opartej na własnej kreacji stworzonej na bazie zapamiętanych obrazów z miejsca jakim jest dworzec kolejowy. Format pracy: 50 x 70 cm (połowa brystolu), ewentualnie format A3 (duży blok);
  • innych prac plastycznych (rysunkowych, malarskich) – ilość, format, tematyka i technika prac dowolna – odpowiadająca zainteresowaniom kandydata.

Prace trzeba podpisać na odwrocie drukowanymi literami. Prace dostarczone komisji egzaminacyjnej można odebrać po ogłoszeniu listy przyjętych do PLSP (od 18 do 31 lipca 2022 r.). Prace nieodebrane we wskazanym terminie mogą zostać zutylizowane.

Przygotowanie prac nie jest obowiązkowe. Kandydat, który nie dostarczy wyżej opisanych prac może przystąpić do egzaminu wstępnego. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe prace plastyczne pokażą komisji szersze umiejętności kandydata, dlatego zachęcamy do ich wykonania.

2. W dniach 7, 8, 9 czerwca 2022 r., w godzinach od 16.00 do 17.30 odbędą się w budynku szkoły bezpłatne konsultacje dla wszystkich kandydatów: każdego dnia inny przedmiot: malarstwo, rysunek i rzeźba. Na zajęcia będzie można zapisać się online (przez stronę szkoły) od 16 maja do 3 czerwca 2022 r.

 

Egzamin wstępny do PLSP

  1. Kodowanie:

W dniu egzaminu każdy kandydat otrzyma indywidualny kod, którym opisuje wykonane na egzaminie prace plastyczne oraz test pisemny w ramach egzaminu teoretycznego. Wyniki egzaminu zostaną podane na stronie internetowej szkoły przez publikację indywidualnych kodów, a nie nazwisk kandydatów.

  1. Terminy:

  • 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) – egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej – rzeźby (trzy części następujące po sobie, a między nimi 15-minutowe przerwy);
  • 14 czerwca 2022 r. (wtorek) – egzamin teoretyczny

Szczegóły egzaminu

Część praktyczna polega na wykonaniu trzech (3) prac plastycznych z następujących dziedzin:

1. Rysunek - wykonanie rysunkuświatłocieniowego z obserwacji, w technice ołówka, format A3 (duży blok). Możliwe tematy: studium postaci lub studium martwej natury lub wykonanie rysunku z wyobraźni. Czas na realizację zadania 90 minut;

2. Malarstwo – wykonanie farbami wodnymi pracy z obserwacji: martwa natura lub wykonanie pracy z wyobraźni na zadany temat. Format pracy A3 (duży blok). Czas na realizację zadania 90 minut;

3. Kompozycja przestrzenna – wykonanie w glinie pracy(rzeźby) z obserwacji (np. studium dłoni) lub pracy na zadany temat z wyobraźni. Czas na realizację zadania 90 minut;

Kandydaci podczas egzaminu praktycznego zobowiązani są do posiadania własnych przyborów i materiałów rysunkowo-malarskich: 

  • na malarstwo: kartkę z dużego bloku (format A3, najlepiej technicznego); farby wodne (plakatowe lub akrylowe), paletę do mieszania farb, pędzle, kubek na wodę, szmatkę lub papierowe chusteczki do wycierania pędzli;
  • na rysunek: kartkę z dużego bloku (format A3), ołówki (różne twardości, np. HB, 2B, 4B), gumka do ścierania, temperówka (ewentualnie);
  • na kompozycję przestrzenną: narzędzia do rzeźby w glinie, np. zwykły nożyk/nóż, narzędzie z wąską końcówką (może być dłutko do paznokci) lub inne dowolne narzędzie pomocne do formowania gliny. 

Część teoretyczna polega na wykonaniu dwóch (2) zadań: 

1. Test pisemny dotyczący sztuk plastycznych, z zakresu szkoły podstawowej (test jednokrotnego wyboru), czas na rozwiązanie testu: 45 minut.

2. Rozmowa kandydata z komisją na temat zainteresowań plastycznych kandydata, znajomości specjalizacji w szkole,  orientacji we współczesnej kulturze, znajomości wybranych zabytków, muzeów, galerii sztuki (ok. 10-15 minut).

 

Zagadnienia na egzamin teoretyczny do klasy I PLSP

Część I. Pisemna (test wyboru, czas na napisanie 45 minut)

1.    Podstawowe pojęcia obejmujące formę dzieła sztuki tj.: kompozycja, perspektywa, kolor, światłocień, ekspresja.
2.    Wybrane dziedziny sztuk plastycznych: malarstwo, rzeźba, tkanina artystyczna, fotografia, sztuka użytkowa, grafika, architektura, rzemiosło artystyczne, instalacja.
3.    Narzędzia i materiały wykorzystywane w malarstwie, rzeźbie, rysunku, grafice, fotografii
4.    Techniki malarskie: akryl, technika olejna, temperowa, pastel, akwarela, fresk, gwasz.
5.    Techniki graficzne: drzeworyt, miedzioryt, linoryt, litografia.
6.    Podział barw na: ciepłe, zimne, podstawowe, pochodne, dopełniające, szeroka i wąska gama barwna.
7.    Tematy w malarstwie: portret, autoportret, pejzaż, weduta, scena batalistyczna, scena rodzajowa, martwa natura, nokturn.
8.    Pozostałe terminy: posąg, relief, witraż, kontur, mozaika, kopuła, fryz, kolaż, asamblaż, kolumna, filar, sklepienie.

Część II. Ustna

Rozmowa    z    komisją    na    tematy:    specjalizacji    w    szkole,    orientacji    we współczesnej kulturze, znajomości wybranych zabytków, muzeów, galerii sztuki.
 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
20.04.2022 12:49 Dariusz Barszczowski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
ZSP im. W. Hasiora w Koszalinie
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 1.0 20.04.2022 12:49 Dariusz Barszczowski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}