W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron szkoły

Eric Mendelsohn

Erich Mendelsohn (21 marca 1887 - 15 września 1953)

Erich Mendelsohn urodził się w 1887 roku w leżącym ówcześnie w Prusach Wschodnich Olsztynie (Allenstein) jako piąte z sześciorga dzieci żydowskiego kupca Davida Mendelsohna i modystki Emmy Ester de domo Jaruslawsky. Rodzicie nadali chłopcu  niemieckie imię Erich. W latach 1893–1907 uczęszczał on do szkoły podstawowej i gimnazjum humanistycznego w Olsztynie, w którym  obecnie mieści się I liceum ogólnokształcące. Następnie podjął naukę na Uniwersytecie Ludwika - Maksymiliana w Monachium na wydziale ekonomii, gdzie zgodnie z wolą ojca uczył się zawodu kupieckiego. W 1908 roku rozpoczął studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Wtedy też zainteresował się syjonizmem i został członkiem Związku Syjonistycznego w Niemczech. W 1910 roku przeniósł się na politechnikę w Monachium, gdzie jednym z jego wykładowców był wybitny architekt i urbanista Theodor Fischer.

Już jako student ekonomii Erich Mendelsohn zajmował się malarstwem i grafiką, ponadto tworzył dekoracje wystaw sklepowych, stroje na bale karnawałowe, plakaty przejawiając szerokie zainteresowania artystyczne. Nie dziwi więc fakt, że  wbrew pierwotnej woli ojca postanowił zmienić kierunek studiów. W Monachium Mendelsohn zetknął się z członkami grupy ekspresjonistycznej Der Blaue Reiter. W 1911 roku, w trakcie studiów, olsztyńska gmina żydowska poprosiła go o zaprojektowanie „Bet Tahary” czyli tzw. domu przedpogrzebowego przy kirkucie. Dwa lata później obiekt ten został ukończony. W latach 1912–1914 Mendelsohn prowadził własną pracownię architektoniczną w Monachium. W 1915 roku ożenił się z poznaną w trakcie studiów, pochodzącą z Królewca Luise Maas, która z zawodu była wiolonczelistką. Z ich związku na świecie pojawiła się córka Marie Luise Esther. Dzięki żonie Mendelsohn poznał astrofizyka Erwina Freundlicha. Naukowiec ten pracował nad udowodnieniem teorii względności Einsteina. W tym celu planował wznieść specjalne obserwatorium astronomiczne. Zawarta znajomość zaowocowała uzyskaniem zlecenia na realizacje w Poczdamie projektu architektonicznego tzw. „Wieży Einsteina”, budowli która utorowała Mendelsohnowi drogę do światowej kariery. Jest ona uważana za najwybitniejszy przykład architektury ekspresjonistycznej.

W tamtym czasie architekt poznał również producentów z Luckenwalde, Salomona i Gustava Herrmannów, dla których stworzy nowatorski budynek fabryki kapeluszy. Podczas I wojny światowej, Mendelsohn został powołany do wojska. W trakcie wojny, w latach 1915–1918 walczył na frontach wschodnim i zachodnim, a długie godziny spędzone w okopach owocowały powstaniem licznych szkiców, przedstawiających niezwykle nowatorskie koncepcje architektoniczne.

Po powrocie z wojny pod koniec 1918 roku Erich Mendelsohn otworzył pracownię architektoniczną w Berlinie i bardzo szybko ugruntował swoją pozycję na rynku za sprawą sławy jaką przyniosły mu jego poprzednie realizacje. Duża ilość zleceń sprawiła, że w biurze pracowało w pewnym okresie nawet czterdzieści osób. W tamtym czasie powstały projekty słynnych domów towarowych, między innymi w Norymberdze, Stuttgarcie i Wrocławiu gdzie dla Rudolfa Petersdorffa zbudowano obiekt dziś nazywany przez mieszkańców miasta „Kameleonem”. W 1923 roku została przeprowadzona  przez biuro Mendelsohna rozbudowa siedziby wydawnictwa Rudolfa Mossego w Berlinie, gdzie architekt w niezwykle umiejętny sposób nadbudował i połączył zaokrąglonym narożnikiem elewacje dwóch różniących się formą budowli. W latach 1927–1928 biuro opracowało projekt cmentarza żydowskiego w Królewcu.

W latach 1921–1922 Mendelsohn przeszedł poważną chorobę nowotworową, która zakończyła się utratą lewego oka. Mimo tego doświadczenia wiele podróżował. Rok później odwiedził Palestynę, a następnie Związek Radziecki, Korsykę, Grecję oraz Norwegię. W 1924 roku ukazał się poświęcony Mendelsohnowi zeszyt z serii Wasmuths Monatshefte für Baukunst. W tym samym roku wraz z Ludwigiem Miesem van der Rohe i Walterem Gropiusem Erich Mendelsohn założył znaną grupę artystyczną Der Ring, skupiającą architektów tworzących w nowoczesnych stylach. W czasie podróży po Ameryce poznał Franka Lloyda Wrighta. Jeździł też z odczytami (m.in. do Holandii, Francji, Hiszpanii, Anglii, Szwajcarii) i projektował budynki mieszkalne i biurowe oraz obiekty przemysłowe na całym świecie.

Wraz z sukcesami zawodowymi Erich Mendelsohn zgromadził spory majątek, dzięki czemu w 1926 roku pozwolił sobie na zakup willi w Berlinie, zaś w latach 1928–1930 zbudował własny, ekskluzywny dom na działce o powierzchni niemalże 4000 m².

Wiosną 1933 roku Mendelsohn ze względu na swoje żydowskie pochodzenie najpierw wyemigrował do Holandii, by następnie udać się do Anglii, gdzie osiadł w Londynie. Jego majątek został przejęty przez władze nazistowskie, wydalono go z Pruskiej Akademii Nauk i wykreślono z listy Związku Architektów Niemieckich.

W Anglii Erich Mendelsohn współpracował z brytyjskim architektem i projektantem przemysłowym Serge’em Chermayeffem, a także poznał Chaima Weizmana, późniejszego prezydenta Izraela. Znajomość z Weizmanem zaowocowała wykonywaniem dla niego, poczynając od 1934 roku, serii projektów w Palestynie, w tym słynnej willi Weizmann House w Rechowot. W 1934 roku Mendelsohn otworzył biuro w Jerozolimie. W 1937 roku otrzymał brytyjskie obywatelstwo. To wtedy zmienił imię na zanglicyzowaną formę Eric. Niedługo po tym wyjechał do Jerozolimy, gdzie zamieszkał w starym wiatraku.

Na początku lat 40. XX wieku Mendelsohn rozpoczął podróż po Stanach Zjednoczonych. Kilka lat później podjął decyzję o zamieszkaniu w Nowym Jorku. Do końca II wojny światowej jego działalność ograniczała się, ze względu na status imigranta, do dawania wykładów i wydawania publikacji. Był również doradcą amerykańskiego rządu. W 1945 roku zamieszkał w San Francisco. Rok później otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W USA projektował głównie na zlecenia gmin żydowskich, tworząc synagogi i budynki należące do gmin.

Zmarł na chorobę nowotworową 15 września 1953 roku. Do śmierci pracował aktywnie jako oficjalny architekt stanu Kalifornia.

Jego prace były niezwykle nowatorskie. Stosował w nich rozwiązania, po które sięgają współcześni architekci. Bardzo często w swoich projektach wykorzystywał zaokrąglone narożniki oraz długie pasma okien, ciągnące się przez całą kondygnację budowli. Doskonale łączył formę i funkcję, w każdym zadaniu budowlanym, zarówno publicznym jak i prywatnym, stosując przy tym najnowsze rozwiązania technologiczne i materiały budowlane. Uznawany jest za przedstawiciela modernizmu, ale jego najbardziej znane dzieło powstało w stylu ekspresjonistycznym.

Kalendarium

1887

Erich Mendelsohn rodzi się 21 marca w Olsztynie.

1893-1907

Uczęszcza do szkoły podstawowej i gimnazjum w Olsztynie.

1907

Immatrykulacja na Uniwersytecie Ludwika-Maximiliana w Monachium na wydziale ekonomii.

1908-1910

Przejście na studia architektoniczne na politechnice w Berlinie-Charlottenburgu, jednocześnie działalność artystyczna (malarstwo olejne, grafika).

1910

Przejście na politechnikę w Monachium, kontynuacja studiów architektonicznych, m.in. u Theodora Fischera.

1912

W Sierpniu broni dyplom.

1912-1914

Praca w charakterze samodzielnego architekta, projektanta mebli, scenografa, kostiumologa w Monachium. Przyjacielskie relacje z artystami z kręgu Der Blaue Reiter. Współtworzy Teatr Ekspresjonistów.

1914

W listopadzie przeprowadza się do Berlina.

1915

Powołanie do wojska

5 października ślub z Luise Mass w Berlinie.

1916

4 maja narodziny córki Marie Luise Ester.

1917

Służba na froncie wschodnim w okolicy Ilipan.

1918

Przeniesienie na front zachodni, rana, pobyt w lazaretach, pod koniec wojny awans na młodszego sierżanta. Powrót do Berlina

7 listopada: otwarcie własnego biura architektonicznego w berlińskiej dzielnicy Westend.

1920

Zaproszenie do Holandii. Odczyty w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie. Znajomość z architektami i artystami z De Stlij i Szkoły Amsterdamskiej.

Zaprojektowanie wieży Einsteina w Poczdamie.

1921-1922

Operacja oczu z powodu raka; usunięcie lewego oka i zastąpienie go okiem szklanym.

Fabryka kapeluszy Friedrich Steinberg, Hermann&Co w Luckenwaldzie.

Przebudowa i rozbudowa wydawnictwa Rudolfa Mossego w Berline.

Bliźniak przy Karolinger Platz w Berlinie.

1923

Luty/marzec: podróż do Palestyny.

Drugi cykl odczytów w Holandii.

Dom tekstylny Weichmanna w Gliwicach.

Przebudowa fabryki tekstyliów Meyera i Kauffmana w Głuszycach.

Willa Waltera Sternefelda w Berlinie.

1924

Październik-grudzień: podróż do USA. Znajomość z Frankiem Lloydem Wrightem.

Dom handlowy firmy futrzarskiej C.A. Herpich i synowie w Berlinie.

1925-1926

Kilka podróży do Związku Radzieckiego.

Publikacja książki Ameryka. Album architekta.

Pensjonat pod Trzema Patriarchami w Tylży.

Przebudowa domu towarowego w Norymberdze.

Dom towarowy Schockena w Stuttgardzie.

Przebudowa i rozbudowa domu towarowego Cohena&Epsteina w Duisburgu.

1927-1928

Biuro Mendelsohna staje się jednym z największych w Niemczech, zatrudniając okresowo 40 osób.

Willa podmiejska dr Bejacha w Berlinie-Steinstücken.

Przebudowa i rozbudowa sklepu firmy Deutsche Konfektion, tzw. Deukon-Haus w Berlinie-Mitte.

Dom towarowy Rudolfa Petersdorffa we Wrocławiu.

Cmentarz żydowski w Königsbergu.

Kompleks WOGA

Projekt przebudowy Potsdamer Platz.

1929-1930

Projekt własnego domu w Berlinie-Charlottenburgu.

Cykl odczytów w Paryżu, Hiszpanii, Anglii.

Publikacja książki Rosja, Europa, Ameryka. Architektoniczny przekrój.

Dom towarowy Schockena w Chemnitz.

Budynek administracji Niemieckiego Związku Pracowników Metalurgii w Berlinie.

Projekt domu wiejskiego dla księcia Alby pod Madrytem.

1931

Podróże na Korsykę i do Grecji. Członkowstwo w Pruskiej Akademii Sztuk.

Żydowski Dom Młodzieży w Essen.

1932

Przeprowadzka biura do Domu Kolumba na Potsdamer Platz.

Dom Kolumba na Potsdamer Platz w dzielnicy Berlina Mitte.

Dom towarowy Dobloug Garden w Oslo.

Dom towarowy Bachner w Ostrawie, Czechosłowacja.

1933

31 marca – emigracja do Holandii

Wrzesień – wyjazd do Anglii. Założenie biura razem z Serge’em Chermayeffem w Pantheon.

1934-1936

Jesień – podróż do Palestyny razem z Chaimem Weizmannem. Założenie biura w wiatraku w Rehavii, dzielnicy Jerozolimy. Początek częstych podróży pomiędzy biurami w Londynie i Jerozolimie. Pod koniec roku 1936 zakończenie współpracy z Chermayeffem.

Dom Nimmo w Chalofont St. Giles, Buckinghamshire.

Pawilon De La Warr w Behill-on-Sea w Sussex.

Dom prywatny dla Chaima Weizmanna w Rehovoth koło Tel Awiwu.

Dom prywatny i budynek biblioteczny dla Salmana Schochena w Jerozolimie.

Dom prywatny Dennisa Cohena w Chelsea w Londynie.

1937-1938

Obywatelstwo brytyjskie. Zmiana imienia na Eric, wsparcie finansowe i schronienie dla członków rodziny, którzy uciekli z Niemiec.

Szkoła Rzemieślnicza im. Ludwiga Tietza w Jagur, Palestyna.

Szpital uniwersytecki Hadassah na Mt. Scopus w Jerozolimie.

Szpital Rządowy w Hajfie.

Anglo-Palestine-Bank w Jerozolimie.

1939-1940

Rozwiązanie biura w Jerozolimie i wyjazd przes Basrę, Karaczi, Bombaj, Kapsztad i Trynidad do USA. Dwuipółroczna podróż po USA. Wystawa w Museum of Modern Art. (MoMA) w Nowym Jorku, pokazana następnie w Chicago i San Francisco.

Członek American Institute of Architects.

1942-1944

Osiedlenie w Nowym Jorku

W 1944 roku opublikowanie książki pt. Trzy wykłady z architektury przez University of Cailfornia, Berkeley.

1945

Jesień – przeprowadzka do San Francisco i otwarcie własnego biura architektonicznego.

1947

Prowadzi wykłady na University of California, Berkeley.

Projekt synagogi i budynków gminy Beth-El, Baltimore, Maryland (zrealizowane tylko częściowo)

1948-1949

Szpital Maimonnides, San Francisco.

Synagoga i budynki gminy Emanu-El Grands Rapids, Michigan.

1950-1952

Początek pracy nad autobiografią Moje życie w szkicach (niedokończona).

Dom prywatny Leona B. Russella, San Francisco.

Synagoga i budynki gminy Mount-Zion, St. Paul, Minnesota.

Electronic Research and Development Plant, Palo Alto, Kalifornia.

Budynki laboratorium dla Komisji Energii Atomowej przy University of California, Berkeley

1953

15 września Erich Mendelssohn umiera na chorobę nowotworową w San Francisco.

Wybrane dzieła

1911–1913 – dom przedpogrzebowy „Bet Tahara” w Olsztynie

1920–1922 – wieża Einsteina w Poczdamie, obserwatorium astronomiczne

1921 i 1922 – dom tekstylny Weichmanna w Gliwicach

1921–1923 – budynek fabryki kapeluszy Friedrich Steinberg, Herrmann & Co w Luckenwalde

1921–1923 – przebudowa i rozbudowa budynku Mossehaus w Berlinie

1925 i 1926 – dom towarowy Schocken w Norymberdze

1926–1928 – dom towarowy Schocken w Stuttgarcie

1926–1937 – Fabryka Czerwonego Sztandaru w Petersburgu

1927 i 1928 – dom towarowy Rudolfa Petersdorffa przy ulicy Szewskiej we Wrocławiu

1927–1930 – dom towarowy Schocken w Chemnitz

1928–1932 – Columbushaus na placu Poczdamskim w Berlinie

1932 i 1933 – dom handlowy Bachner w Ostrawie

1934 i 1935 – De La Warr Pavilion w Bexhill-on-Sea (we współpracy z Serge’em Chermayeffem)

1935 i 1936 – Weizmann House w Rechowot

1937 i 1938 – szpital rządowy w Hajfie

1947–1951 – park Synagogue w Cleveland Heights

{"register":{"columns":[{"header":"","value":"","nestedValues":[],"showInContent":false}]}}