W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs malarsko-graficzny dedykowany Jerzemu Nowosielskiemu "Ikoniczna Wizja Kobiety"

14.06.2023

Konkurs malarsko-graficzny dedykowany Jerzemu Nowosielskiemu "Ikoniczna Wizja Kobiety"

Rok 2023 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. Artysta,  którego 100. rocznica urodzin minęła
7 stycznia 2023 r., zwracał szczególną uwagę na ikonę, którą stylizował i oczyszczał z emocji. Przedstawiał świeże, nieskażone naturalistycznymi szablonami wizje artystyczne. Łączył typowy dla ikony deformujący modelunek z odwagą rozwiązań perspektywicznych i kompozycyjnych. Jego dzieła świadczą o nieustannie ponawianych próbach przekroczenia granicy pomiędzy tym, co cielesne i tym, co duchowe; tym, co świeckie i tym, co święte; pomiędzy sferą profanum a sferą sacrum. Miejsce centralne w dziełach Nowosielskiego zajmują: ikona i kobieta. Ortodoksyjne, ikoniczne spojrzenie na kobietę uwolniło ją od drobiazgowości i ułomności ziemskiego ciała i wprowadziło na wyższy, niebiański poziom egzystencji. Jej obraz stał się nietypowy, zachwycający wyjątkowością, intrygujący, fascynujący, tajemniczy. Twórczość Nowosielskiego zachęca do odwagi w szukaniu nowych artystycznych rozwiązań, kreatywności i nieszablonowego spojrzenia na to, co tradycyjne.  Może być ona wzorem dla młodych twórców próbujących określić tajemnicę istnienia oraz swoją postawę wobec świata i ludzkiej egzystencji. 
Wizerunek kobiety w sztuce ciągle ewoluuje, zależny jest od zmieniających się trendów i wartości kulturowych. Kult kobiety jako Matki Ziemi, dawczyni wszelkiego życia i płodności obecny był w wierzeniach wielu kultur od czasów prehistorycznych. W kulturze chrześcijańskiej wyjątkową czcią otacza się Maryję, Matkę Bożą. W malarstwie renesansowym kobiety były portretowane jako piękne i idealne, w okresie baroku i rokoko - przedstawiane w strojach pełnych przepychu, w romantyzmie - jako istoty delikatne i melancholijne, a w wieku XX wieku - jako silne, niezależne i kreatywne.
Oczekujemy od uczestników konkursu stworzenia nowych, oryginalnych kreacji artystycznych współczesnej kobiety, nawiązujących nie tyle do wypracowanego przez
J. Nowosielskiego kanonu postaci kobiecej, ile raczej do jego wizji kobiety.

I.    ORGANIZATOR
Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
II.    WSPÓŁORGANIZATOR 
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera W Supraślu.

III.    CELE KONKURSU
1.    Poznanie twórczości Jerzego Nowosielskiego, a także poszukiwanie inspiracji w Jego twórczości.
2.    Rozwijanie plastycznej wrażliwości uczniów szkół artystycznych.
3.    Inspirowanie do twórczego i otwartego myślenia w kontekście wizerunku współczesnej kobiety.
4.    Prezentacja pokonkursowych prac uczniów liceów plastycznych.

IV.    UCZESTNICY
Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest kierowany do uczniów szkół plastycznych.

V.    WARUNKI KONKURSU
1.    Przedmiotem konkursu są prace wykonane w technikach malarskich i graficznych.
2.    Malarstwo: prace wykonane na dowolnych podobraziach. Dopuszczalny wymiar: prace na tekturze introligatorskiej w formacie B1 lub B2, prace na podobraziach płóciennych w nieprzekraczalnym formacie o wymiarze przekątnej 120 cm. 
3.    Grafika: odbitki w technikach graficznych (wydruki cyfrowe nie będą brane pod uwagę). Minimalny format - A3, maksymalny - 100x70 cm.
4.    Każdy uczestnik może zgłosić jedną własnoręcznie wykonaną pracę (dyptyk, tryptyk – będzie on traktowany jako jedna praca). Nie będą przyjmowane wydruki komputerowe i prace niezgodne z formatem. Do formatu pracy nie zalicza się passepartout. 
5.    Łączna ilość prac wysłanych przez szkołę nie może przekraczać 20, w tym: 10 prac malarskich i 10 graficznych. 
6.    Organizator nie ponosi odpowiedzialności za prace nieodpowiednio zapakowane lub uszkodzenia prac powstałe w czasie transportu. 
7.    Organizatorzy zastrzegają sobie prawo reprodukowania i publikowania prac w środkach masowego przekazu, na stronie https:  https://www.gov.pl/web/plastyksuprasl profilu FB

VI. OPIS PRACY
1.    Każdą pracę należy na odwrocie, w prawym dolnym rogu, zaopatrzyć w trwale umocowaną metryczkę z pieczęcią szkoły i informacjami według załączonego wzoru (załącznik nr 1). Do paczki należy dołączyć listę autorów prac w formie wydruku komputerowego według wzoru (załącznik nr 2). 
2.    Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane przez Jury i zostaną odesłane na koszt nadawcy. W przypadku niemożności identyfikacji autora, prace nie będą zwracane.

VII. ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W KONKURSIE I JEGO PODSUMOWANIE
1.    W celu potwierdzenia udziału w konkursie i wysłania paczki z pracami, prosimy o przesłanie w formie elektronicznej zgłoszenia udziału w formie listy autorów prac (załącznik nr 2) oraz reprodukcji zgłoszonych prac w zapisie cyfrowym. Zapis powinien odpowiadać następującym parametrom:
- krótszy bok minimum 1500 pikseli,
- rozdzielczość 300 dpi,
- tryb kolorystyczny CMYK,
- format zapisu JPG. Nazwa pliku według schematu: miasto_szkoła_imię_nazwisko autora (Suprasl_PLSP_Anna_Nowak.jpg) 
2.    Listę autorów prac (załącznik nr 2) oraz reprodukcje zgłoszonych prac w zapisie cyfrowym proszę przesyłać na adres: m.muszynska-jozefowicz@plspsuprasl.pl
3.    Dokładna data uroczystości podsumowania konkursu zostanie potwierdzona ze stosownym wyprzedzeniem.
4.    Prace, zgodnie z deklaracją na Karcie Zgłoszeniowej, będą odesłane przesyłkami kurierskimi do szkół biorących udział w konkursie na ich koszt. Prac zgłaszanych indywidualnie, niesygnowanych pieczęcią szkoły, nie odsyłamy.
5.    Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację prac konkursowych na stronie internetowej Organizatora Konkursu oraz w mediach społecznościowych w celach promocyjnych konkursu.
6.    Autorzy, decydując się na nadsyłanie prac konkursowych, akceptują wszystkie warunki niniejszego regulaminu. Udział w konkursie potwierdza własnoręczny podpis na Karcie Zgłoszeniowej.
7.    Prace należy przesłać na adres:
PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH im. Artura Grottgera w Supraślu
16-030 SUPRAŚL,  Plac Kościuszki 1.
8.    Wszelkie kwestie nieujęte w regulaminie będą rozpatrywane indywidualnie przez Organizatora Konkursu.

Ostateczny termin nadsyłania prac – do 13 października 2023 r. (decyduje data stempla pocztowego). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 listopada 2023 r. Wręczenie nagród przewidziane jest na grudzień 2023 r.

VIII. JURY
Prace oceni Jury powołane przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

IX. NAGRODY
- GRAND PRIX konkursu
- trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej z dwóch kategorii.
Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej otrzymają Dyplom Uczestnictwa w konkursie.
Organizator zastrzega sobie prawo innego podziału nagród lub nieprzyznania nagrody.
X. INFORMACJE 
Autorzy nadesłanych prac zostaną poinformowani drogą mailową o wynikach konkursu oraz o czasie i miejscu  planowanych wystaw pokonkursowych.

X. KOMISARZE KONKURSU
- Honorata Wincenciak-Zamostna tel. kom.: 506 858673, e-mail: h.wincenciak@plspsuprasl.pl
- Marta Muszyńska-Józefowicz  tel. kom.: 503 855 722, e-mail: m.muszynska-jozefowicz@plspsuprasl.pl
 

Materiały

Regulamin Konkursu Ikoniczna Wizja Kobiety 2023
Regulamin​_Konkursu​_Ikoniczna​_Wizja​_Kobiety.doc 0.06MB
Metryka zgłoszonego uczestnika
Metryka​_zgłoszonego​_uczestnika.docx 0.01MB
LISTA ZBIORCZA PRAC
LISTA​_ZBIORCZA​_PRAC.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}