Ekstradycja podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się organizacją nielegalnego przekraczania granicy RP
29.05.2024
Władze Ukrainy przekazały Rzeczpospolitej Polskiej w drodze ekstradycji obywatela Pakistanu Ali Z. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się organizacją nielegalnego przekraczania granicy RP przez osoby różnych narodowości, a następnie ułatwianiem im pobytu na terenie kraju.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku (sygn. akt 3001-1.Ds.72.2023). Zostało ono zainicjowane informacjami zgromadzonymi przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku na bazie uzyskanych od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy materiałów dotyczących istnienia kanału przerzutu nielegalnych migrantów pochodzących z Pakistanu, Sri Lanki, Indii i innych krajów do Rzeczypospolitej Polskiej z terenu Republiki Białorusi.
W ramach śledztwa ustalono m.in., że w okresie od 2022 r. do 2023 r., na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Ukrainy, Republiki Białorusi oraz innych krajów, działała międzynarodowa grupa przestępcza trudniąca się „przemytem” osób z Azji i z Bliskiego Wschodu na teren Unii Europejskiej. W skład tej grupy wchodziły osoby różnych narodowości, w tym ukraińskiej, pakistańskiej i białoruskiej, z których część pozostaje nieustalona.
Członkowie grupy oferowali odpłatną, kompleksową organizację nielegalnego przekraczania granicy RP obcokrajowcom. Zainteresowanym zapewniano transport lotniczy do Moskwy i Mińska, na miejscu zakwaterowanie i wyżywienie, a następnie przejazd do granicy polsko - białoruskiej. Tam, członkowie grupy pilotowali migrantów podczas nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, do czego dochodziło w różnych miejscach w województwie podlaskim. Następnie członkowie grupy zapewniali migrantom bezpieczny pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz dalszy transport w stronę granicy z Republiką Federalną Niemiec, a po jej przekroczeniu – również w stronę innych krajów Europy Zachodniej.
W toku śledztwa funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku wykonali szereg czynności procesowych na terenie kraju, w tym m.in. w Kielcach, Warszawie i Gdańsku, w wyniku których zatrzymano zaangażowanych w działalność międzynarodowej grupy przestępczej obywateli Ukrainy, Pakistanu i Polski. Zarzuty popełnienia przestępstw związanych z organizacją nielegalnej migracji przedstawiono dotychczas 8 osobom, w tym przekazanemu aktualnie przez władze Ukrainy Ali Z.
Dzięki współpracy z Prokuraturą Obwodową w Kijowie oraz ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy uzyskano obszerne materiały z postępowania karnego Kijowskiej Prokuratury Obwodowej, których analiza – w powiązaniu z wynikami innych przeprowadzonych czynności operacyjnych i procesowych – doprowadziła do ustalenia tożsamości i miejsca pobytu kierującego międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą – Ali Z. W ramach tej współpracy, kilkukrotnie odbyły się wideokonferencje z udziałem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, prokuratorów z Prokuratury Obwodowej w Kijowie, przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku, w celu koordynacji wspólnych działań zmierzających do zatrzymania przebywającego w Ukrainie podejrzanego oraz – w konsekwencji – sprawnego wdrożenia procedury jego ekstradycji.
Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania osób zaangażowanych w przestępczy proceder związany z organizacją nielegalnej migracji.
Podkreślenia wymaga, że ścisła współpraca polskich organów ścigania ze służbami innych państw pozwala na doprowadzenie przed polski wymiar sprawiedliwości organizatorów nielegalnej migracji, nawet jeśli przebywają poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Białymstoku
prokurator Łukasz Janyst