Mediacja
Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony konfliktu karnego na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w wypracowaniu porozumienia.
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator może z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego, skierować sprawę do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego między pokrzywdzonym i oskarżonym (uprawnienia takie przysługują również policji).
Instytucja albo osoba godna zaufania sporządza, po przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego, sprawozdanie z jego przebiegu i wyników. Prokurator po zapoznaniu się ze sprawozdaniem podejmuje decyzję co do sposobu zakończenia postępowania karnego na etapie postępowania przygotowawczego.
Wykazy osób i instytucji godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Białymstoku są wywieszone na tablicach ogłoszeniowych Prokuratury Okręgowej w Białymstoku oraz Prokuratur Rejonowych Okręgu Białostockiego, jak również na stronie Sądu Okręgowego w Bałymstoku.
Strony postępowań karnych zainteresowane zastosowaniem tej instytucji powinny zgłaszać się do właściwych prokuratur rejonowych.