Akt oskarżenia w sprawie V Ds. 54/12 Leasingi
Akt oskarżenia w sprawie V Ds. 54/12
W dniu 28 grudnia 2021r. Prokurator Okręgowy w Bielsku-Białej skierował do Sądu Okręgowego Wydział III Karny w Bielsku-Białej akt oskarżenia przeciwko 41 osobom, którym łącznie przedstawiono 805 zarzutów w sprawie dotyczącej doprowadzenia w okresie od września 2007 roku do kwietnia 2012 roku, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w łącznej kwocie około 158.000.000,00 złotych, na szkodę szeregu funduszy leasingowych, poprzez wprowadzenie w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawartych umów leasingowych i kredytowych, zawieranych z poszczególnymi podmiotami działającymi na terenie całej Polski oraz posługiwania się przy zawieraniu powyższych umów podrobionymi, poświadczającymi nieprawdę, bądź nierzetelnymi dokumentami dotyczącymi w/w podmiotów ubiegających się o zawarcie poszczególnych umów leasingowych, jak też przedmiotów leasingów i kredytów, to jest o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k., art. 297 § 1 k.k., art. 270 § 1 k.k., art.271 § 1i 3 k.k. i art. 258 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 65 § 2 k.k. i inne.
Jak wynika z ustaleń śledztwa, przestępczy proceder został opracowany przez trzech założycieli grupy przestępczej i polegał na wprowadzaniu w błąd leasingodawców lub banków, co do sytuacji finansowej podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy leasingu bądź kredytu. W tym zakresie, oskarżeni zajmowali się przygotowaniem i opracowaniem dokumentacji finansowo-księgowej dla podmiotów gospodarczych tak, aby spełniały one wymóg odpowiednio dobrej sytuacji finansowej, jako wiarygodny kontrahent, zdolny wywiązać się z zaciąganych, często wielomilionowych zobowiązań. Przygotowywana w tym celu dokumentacja była fałszowana lub opracowywana w sposób nierzetelny, a czynności te były realizowane w ramach usług pośrednictwa finansowego świadczonych przez firmę powiązaną z kierującymi grupą przestępczą.
Drugi sposób wprowadzenia pokrzywdzonych w błąd, polegał na zawyżaniu wartości przedmiotu leasingu, z reguły maszyn budowlanych, poprzez wskazanie ceny wyraźnie przewyższającej wartość tego przedmiotu lub, też poprzez fikcyjne wykazywanie dodatkowego jego wyposażenia, w celu zwiększenia wartości przedmiotu umowy. W rezultacie, podmiot finansujący zakup ponosił zdecydowanie wyższe koszty, w zestawieniu z rzeczywistą wartością przedmiotu umowy, co skutkowało stratą, także w razie odzyskania tego przedmiotu i jego następczej sprzedaży. Grupa przestępcza zapewniała odpowiedni krąg podmiotów gospodarczych, które poprzez fikcyjną sprzedaż maszyn budowalnych, dokonywaną między sobą, podwyższały ich wartość. Z usług grupy przestępczej skorzystało łącznie kilkadziesiąt podmiotów z terenu całego kraju.
W sprawie zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy zebrany w 565 tomach akt oraz 269 załącznikach, zaś sam akt oskarżenia sporządzony w tej sprawie liczy 12 tomów.
Oskarżeni w większości przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, za które grozi im kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do lat 15.
Aktualnie, wobec części oskarżonych są stosowane w tej sprawie środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej
Agnieszka Michulec