W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na rynku farmaceutycznym zasiądą na ławie oskarżonych

04.09.2024

Komunikat_9

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej skierowała do Sądu Okręgowego  w  Bielsku-Białej akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom oskarżonym o udział  w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu zbywanie produktów leczniczych, w tym produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski, wbrew zakazowi odwróconej dystrybucji leków, wynikającemu z art. 86 a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, tj. o przestępstwo z art. 258 § 1 k.k. i art. 126b ust. 1,3,4 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne w zw. z art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i inne.

Działalność grupy obejmowała lata 2019-2021 i polegała na zbywaniu produktów leczniczych przez ogólnodostępne apteki na rzecz przedsiębiorców prowadzących hurtownie farmaceutyczne poza granicami Polski. Leki te transportowano do Czech skąd finalnie były dystrybuowane do hurtowni farmaceutycznych na terytorium Holandii, Danii i Litwy. W ten sposób wyprowadzono z polskiego rynku farmaceutycznego wysokospecjalistyczne leki stosowane między innym w terapii przeciwzakrzepowej, kardiologicznej czy leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego,  o łącznej wartości ponad 25 milionów złotych, pozbawiając jednocześnie polskich pacjentów niezakłóconego dostępu do tych produktów leczniczych. W ramach owego procederu wystawiano i używano poświadczających nieprawdę dokumentów, jak również podrabiano druki zapotrzebowania rzekomo pochodzące z podmiotów leczniczych oraz inne dokumenty, w celu stworzenia pozorów legalności obrotu owymi farmaceutykami.

Jednocześnie aktem oskarżenia objęto kolejne 8 osób, które były zaangażowane  w proceder nielegalnej sprzedaży do Republiki Czeskiej prekursorów narkotykowych w postaci tabletek z zawartością pseudoefedryny i efedryny, które po obróbce chemicznej stanowiły bazę do produkcji metamfetaminy. Prekursory narkotykowe były dystrybuowane w różny sposób, w tym między innymi były pakowane do foliowych worków po 6.000 tabletek, i w takiej postaci trafiały do nabywców związanych z przemysłem narkotykowym. Szacunkowa wartość sprzedanych w ten sposób produktów to blisko 7 milionów złotych

W ramach opisanego procederu również wystawiano i używano poświadczających nieprawdę dokumentów, a korzyści majątkowe pochodzące z przestępstwa transferowano na „ bezpieczne rachunki ” przy użyciu czeskiego operatora finansowego i polskiego kantoru wymiany walut.

Wśród oskarżonych znajdują się farmaceuci, właściciele aptek i hurtowi farmaceutycznych, przedsiębiorcy działający w branży farmaceutycznej, a za zarzucane im czyny grozi im kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności. 

 

                    Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej

                       Paweł Nikiel

{"register":{"columns":[]}}