W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawca znęcania psychicznego i fizycznego nad rodziną trafił do aresztu

20.09.2024

komunikat_10

Końcem sierpnia 2024 roku funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Gilowicach zatrzymali 36 letniego mieszkańca Ślemienia w związku z pozyskanymi informacjami o znęcaniu się mężczyzny nad wspólnie
z nim zamieszkałymi matką oraz niepełnosprawną siostrą.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdził, iż Jan G. znęcał się psychicznie oraz fizycznie nad nieporadną ze względu na wiek matką oraz nieporadną ze względu na stan psychiczny oraz fizyczny niepełnosprawną siostrą. Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut    z art. 207 § 1 a k.k., które to przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, a następnie zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz wszelkiego z nimi kontaktu, a nadto zobowiązał do opuszczenia lokalu wspólnie z nimi zajmowanego.

Podejrzany nie dostosował się do decyzji prokuratora i jeszcze tego samego dnia wrócił do miejsca zamieszkania pokrzywdzonych, wszczynając przy tym kolejną awanturę.

Mężczyzna został ponownie zatrzymany przez Policję, a prokurator mając na uwadze lekceważący stosunek podejrzanego do nałożonych nań obowiązków skierował do Sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wniosek uwzględnił. Izolacja podejrzanego nie tylko zapewni prawidłowy tok postępowania ale i bezpieczeństwo jego rodzinie. 

Do przestępstw znęcania zazwyczaj dochodzi w miejscu zamieszkania sprawcy oraz pokrzywdzonych przez co organy ścigania często zbyt późno pozyskują wiedzę o zdarzeniach przestępczych, by można było skutecznie zapobiegać wystąpieniu kolejnych. Bądźmy wyczuleni na krzywdę innych ludzi, często mieszkających w naszym sąsiedztwie, znajomych, krewnych, którzy cierpią i w milczeniu znoszą zadawany im ból.

W podobnych sprawach obok organów ścigania można zwrócić się do właściwych instytucji świadczących usługi dla osób i rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie. Baza teleadresowa takich podmiotów oraz organizacji pozarządowych dostępna jest na stronie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej i znajdziemy ją pod linkiem https://www.gov.pl/web/po-bielsko-biala/informacje-prawne2

 

                    Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej

                       Paweł Nikiel

{"register":{"columns":[]}}