W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biuletyny prasowe

Komunikat prasowy nr 3/2025 - Mieszkanka Chojnowa oskarżona o usiłowanie zabójstwa swojego teścia.

14.01.2025

Komunikat

         Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, akt oskarżenia przeciwko 26-letniej mieszkance Chojnowa, oskarżonej o usiłowanie zabójstwa swojego teścia .

         W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że 20 lipca 2024 roku, oskarżona, jadąc swoim samochodem osobowym marki Mazda, drogą przez jedną z miejscowości pod Bolesławcem, spotkała swojego teścia, jadącego na rowerze w przeciwnym kierunku. Oskarżona wyminęła go, po czym zawróciła samochód, pojechała za pokrzywdzonym i po zrównaniu się z rowerzystą, wykonała ruch kierownicą w prawo, umyślnie uderzając w rower, potrąciła pokrzywdzonego, doprowadzając do jego upadku na podłoże. Następnie niezwłocznie, nie zatrzymując się, odjechała z miejsca zdarzenia . Na skutek tego potrącenia mężczyzna doznał obrażeń ciała w postaci ran tłuczonych potylicy, wieloodłamowego złamania rękojeści mostka z krwawieniem zamostkowym i szereg innych, które naruszyły u niego czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni.

         Oskarżonej zarzucono także naruszenie nietykalności cielesnej teściowej oraz szwagra, poprzez rozpylenie na ich twarz gazu pieprzowego. Do zdarzenia tego doszło  20 lipca 2024 roku, w miejscu zamieszkania teściów oskarżonej.    

         Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów Złożyła wyjaśnienia, w których podała między innymi, że nie zamierzała zabić teścia. Jadąc samochodem, chciała się tylko obok niego zatrzymać i z nim porozmawiać, ale była roztrzęsiona, nie zdołała zahamować i dlatego go potrąciła.

         Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, tamtejszy Sąd Rejonowy zastosował wobec w/w środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.  

         Biegli psychiatrzy, którzy zbadali oskarżoną orzekli, że nie jest ona chora psychicznie, ani upośledzona umysłowo. Stwierdzili jednak, że zachowanie oskarżonej było impulsywne i związane z przeżywanymi uczuciami takimi jak: gniew, poczucie żalui krzywdy. Dlatego orzekli, iż  oskarżona miała z powodu afektu fizjologicznego, ograniczoną  w stopniu znacznym zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanych jej czynów i pokierowania swoim postepowaniem.

       Mając na uwadze treść tej opinii, prokurator przyjął, że zarzucane oskarżonej czyny popełnione przez nią zostały w warunkach opisanych w art. 31 § 2 kk. Przepis ten daje Sądowi możliwość zastosowania wobec oskarżonej nadzwyczajnego złagodzenia kary.

           W/w nie była wcześniej karana sądownie .

 

 

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                            Rzecznik prasowy

                                                Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 2/2025 - Akt oskarżenia wobec sprawcy przemytu kokainy.

07.01.2025

Komunikat

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, skierowała do tutejszego Sądu Okręgowego, akt oskarżenia przeciwko 65-letniemu mieszkańcowi małopolski, zarzucając mu przewóz i wewnątrzwspólnotową dostawę z Królestwa Niderlandów do Polski, znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci kokainy.  

Z ustaleń śledztwa wynika, iż w  dniu 5 listopada 2022 roku, na terenie MOP Żarska Wieś, przy autostradzie A4, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Mercedes E300, którym poruszał się oskarżony. W trakcie przeszukania tego pojazdu ujawniono ukryty w progu samochodu schowek, we wnętrzu którego znajdowały się owinięte taśmą prostokątne pakunki z zawartością białej, sprasowanej substancji, o łącznej wadze 1230,80 gramów. Z opinii biegłego z zakresu chemii wynika, iż zabezpieczona
w samochodzie substancja to kokaina, a jej sumaryczną ilość stanowi 9 970 tzw. porcji handlowych.

Zbigniew S., przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Za zarzucane mu przestępstwo, kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, grozi kara od 3 do 15 lat  pozbawienia wolności.

Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze, dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonego, na łączną kwotę 50.000 zł, na poczet grożącej mu kary grzywny i  nawiązki, przeznaczonej na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

Podejrzany był już wielokrotnie karany sądownie, w tym za przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a w chwili obecnej odbywa karę  4 lat pozbawienia wolności, orzeczoną wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie.

                                                                        

                                                                      Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                                 Rzecznik prasowy

                                                                     Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Informacja.

02.01.2025

Informacja

            Mając na uwadze współpracę pomiędzy Prokuraturą Okręgową w Jeleniej Górze, a środkami masowego przekazu, w zakresie  niezwłocznego przekazywania Państwu informacji, o poważnych zdarzeniach, zaistniałych na terenie podległym tutejszej jednostce, uprzejmie proszę, o przesłanie na adres: rzecznik.prasowy.pojgo@prokuratura.gov.pl lub sekretaiat.pojgo@prokuratura.gov.pl adresów email, na które wysyłane będą do Państwa komunikaty prasowe, jeśli  jesteście Państwo taką formą współpracy zainteresowani.

           Bieżące komunikaty  i informacje zamieszczane będą także, tak jak dotychczas, na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.  

 

 

                                                                                        Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                                               Rzecznik prasowy

                                                                                    Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 1/2025 - Akt oskarżenia przeciwko sprawcy, który usiłował pozbawić życia członków swojej rodziny.

02.01.2025

Komunikat

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do tutejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko 44-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry, Pawłowi K., zarzucając mu usiłowanie zabójstwa swojej żony i dzieci oraz wielokrotne naruszenie sądowego zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej  Małgorzaty K.  

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony od dłuższego czasu nadużywał alkoholu , pod wpływem którego zachowywał się agresywnie wobec żony oraz trójki małoletnich dzieci. Paweł K. wszczynał awantury, w trakcie których znieważał domowników słowami powszechnie uznanymi za obelżywe oraz groził im zabójstwem.

W związku z powyższym, przeprowadzone zostało  przeciwko niemu  postępowanie karne, o czyn z art. 207 § 1 kk, zakończone wyrokiem Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z dnia 21 kwietnia 2022 roku. Sąd orzekł wobec niego, między innymi zakaz osobistego kontaktu z pokrzywdzoną Małgorzatą K. oraz zbliżania się do niej, na odległość mniejszą niż 5 metrów. Sprawca nie stosował się jednak do tych zakazów. W okresie od 8 stycznia 2024 roku do 23 kwietnia 2024 roku, znajdując się pod wpływem alkoholu, sześciokrotnie nachodził pokrzywdzonych w ich mieszkaniu, używając wobec nich  słów powszechnie uznanych za obelżywe oraz grożąc im zabójstwem.

W dniu 23 kwietnia 2024 roku, o godz. 4.00 ponownie przyszedł do miejsca zamieszkania swojej rodziny. Stanął pod drzwiami i usiłował je otworzyć. Gdy próba okazała się nieskuteczna, zaczął grozić pokrzywdzonym śmiercią, po czym przemieścił pod drzwi pomieszczenia, w którym znajdowali się jego żona i dzieci, łatwopalne przedmioty, a następnie dokonał ich podpalenia, wzniecając pożar, skutkujący wydzielaniem się trujących gazów, bezpośrednio zagrażających życiu pokrzywdzonych  i uniemożliwiający im ucieczkę z mieszkania. Dzięki szybkiej akcji służb ratunkowych, wszyscy pokrzywdzeni zostali ewakuowani, a pożar ugaszony.   

Paweł K.  przyznał się do podpalenia drzwi wejściowych do mieszkania swojej rodziny, ale oświadczył, że nie chciał nikogo pozbawić życia. Swoje zachowanie tłumaczył dużą ilością wypitego alkoholu.

W śledztwie powołano biegłych lekarzy psychiatrów, którzy orzekli, że oskarżony nie jest chory psychicznie ani upośledzony umysłowo. Natomiast, w ich ocenie jest osobą uzależnioną od alkoholu. Biegli zgodnie stwierdzili, że w chwili popełnienia zarzucanych mu przestępstw był w pełni poczytalny.

Przestępstwo usiłowania zabójstwa,  zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, albo karą dożywotniego pozbawienia wolności. Naruszenie zakazu sądowego kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej, to czyn zagrożony karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

               

                                                               Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                          Rzecznik prasowy

                                                            Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 37/2024 - W Lubaniu udaremniono próbę oszustwa metodą „ na wnuczka”.

19.12.2024

Komunikat

Prokuratura Rejonowa w  Lubaniu wszczęła śledztwo w sprawie  usiłowania oszustwa metodą  „na wnuczka”, którego ofiarą była 79-letnia mieszkanka Lubania, to jest o czyn z art.13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk, w związku z art. 294 § 11 kk.

         Ze wstępnych ustaleń wynika, że 16 grudnia 2024 roku, około godz. 15.30, w Lubaniu, do 79-letniej kobiety, zatelefonowała nieznana osoba, która poinformowała ją, iż jej córka i zięć są  sprawcami wypadku w Londynie i aby uniknąć odpowiedzialności karnej , musi za nich wpłacić kaucję . Pokrzywdzona zapakowała do 2 toreb foliowych, z logiem marketu ALDI, 120 sztuk sztabek złota  o  wartości nie mniejszej niż 806 000 zł, a następnie wraz z sąsiadem pojechała, jego samochodem, we wskazane przez jednego ze sprawców miejsce. Tam oczekiwała już  na nią 20 -letnia mieszkanka Kamiennej Góry, Vanesa W. Pokrzywdzona wysiadła z samochodu i przekazała jej torby ze sztabkami złota. Widząc to sąsiad pokrzywdzonej, podejrzewając, że jest to oszustka, wybiegł z samochodu i zatrzymał sprawczynię a po chwili, pomocy udzielił mu funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu .

         Po doprowadzeniu, przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej  Policji w Lubaniu, do Prokuratury Rejonowej, zatrzymana usłyszała zarzut usiłowania oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości.

         Czyn ten kwalifikowany jest z art.13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk i zagrożony karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

         Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa. Złożyła wyjaśnienia.

         Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Lubaniu, miejscowy Sąd Rejonowy, zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania,
na okres 3 miesięcy, od chwili jej  zatrzymania.

           Zatrzymanie podejrzanej to efekt czujnego zachowania sąsiada pokrzywdzonej oraz funkcjonariusza Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji  w Lubaniu.

  

 

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                Rzecznik prasowy

                                                   Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 36/2024 - Kara 25 lat pozbawienia wolności dla sprawców zabójstwa mieszkańca Zgorzelca.

12.12.2024

Komunikat

         W dniu  6 grudnia 2024 roku,  Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, skazał na karę po 25 lat pozbawienia wolności:  40- letniego mieszkańca Zgorzelca  Bartłomieja S.  oraz 36-letniego Pawła G., którzy 12 marca 2023 roku, w Zgorzelcu, działając wspólnie i w porozumieniu, z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, wynikającej z działania  w celu pozbawienia życia człowieka, dokonali zabójstwa Jacka F.

         Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, która swoim postępowaniem objęła także czyn oskarżonych, popełniony  przez nich w tym samym miejscu i czasie, w celu zatarcia śladów zabójstwa, to jest zaprószenie ognia w mieszkaniu pokrzywdzonego i jego zniszczenie.

 Mężczyznom  przedstawiono zarzut popełnienia  przestępstwa z art.148 § 2 pkt 1 i 3 kk w zw. z art.64 § 1 kk oraz art. 288 § 1 kk w zw. z art.64 § 1 kk.

       Ustalono, że oskarżeni 11 marca 2023 roku, spożywali alkohol w mieszkaniu kolegi , sąsiadującym z lokalem zajmowanym przez pokrzywdzonego. W trakcie libacji powstało u nich wyimaginowane, niczym nie poparte przeświadczenie, iż zamieszkujący, samotnie, po sąsiedzku od około jednego miesiąca, Jacek F., mógł wcześniej krzywdzić dzieci. Dlatego w późnych godzinach wieczornych udali się do jego mieszkania, aby wymierzyć mu „sprawiedliwość”. Tam obaj sprawcy przewrócili pokrzywdzonego na podłogę , a następnie kopali go i bili po głowie, twarzy i całym ciele.  Pokrzywdzony początkowo usiłował się bronić i wzywać pomocy. Wtedy oskarżeni zaczęli zadawać mu ciosy nożem, w okolicy szyi.  Gdy byli już pewni, że skutecznie pozbawili swoją ofiarę życia, w celu zatarcia śladów zbrodni, przykryli go kołdrą i innymi tkaninami, polali płynami łatwopalnymi, a następnie podpalili.

Nóż, którym zadawali  ciosy swojej ofierze wyrzucili do toalety. Jak wykazały wyniki sekcji zwłok, w  czasie podłożenia ognia i rozwijania się pożaru, pokrzywdzony jeszcze żył, ale na skutek doznanych obrażeń, znajdował się już w stanie agonalnym.     

         Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Potwierdzili, że byli u pokrzywdzonego w mieszkaniu i go pobili, ale zaprzeczyli, aby chcieli go zabić.     

         Biegli psychiatrzy, którzy zbadali oskarżonych orzekli, że nie są oni chorzy psychicznie ani upośledzeni umysłowo, a w  chwili zarzucanych im czynów byli poczytalni. Biegli stwierdzili u obu oskarżonych uzależnienie od substancji psychoaktywnych i alkoholu.   

         W/w byli wcześniej wielokrotnie  karani sądownie, w tym za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a zarzucanych im czynów dopuścili się w warunkach recydywy.

         Wydany w tej sprawie wyrok jest nieprawomocny.

          Prokurator zażądał uzasadnienia tego orzeczenia na piśmie, w celu skierowania apelacji do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, albowiem na rozprawie wnosił o wymierzenie sprawcom kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz przyjęcia, że zbrodni tej dokonali ze szczególnym okrucieństwem.  

 

 

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                               Rzecznik prasowy

                                                Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 35/2024 - Umorzenie śledztwa przeciwko sprawcy zabójstwa i zastosowanie wobec niego środka zabezpieczającego

02.12.2024

Komunikat

Zakończone zostało śledztwo przeciwko 17-letniemu mieszkańcowi Gryfowa Śląskiego, Adamowi W., podejrzanemu o dokonanie zabójstwa swojego ojca Pawła W., to jest o czyny z art. 148 § 1 kk.

Prokurator Rejonowy w Lwówku Śląskim skierował w tej sprawie, do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, wniosek o umorzenie śledztwa i zastosowanie wobec podejrzanego Adama W., środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Do zdarzenia doszło 12 sierpnia 2024 roku w Gryfowie Śląskim, przy ul. Wojska Polskiego. Około godz. 14.00, Adam W. przyszedł do biura stacji diagnostycznej i nagle, trzymając w ręku nóż kuchenny, o długości ostrza 20 cm, zaatakował swojego ojca, zadając mu tym narzędziem co najmniej 35 ciosów w różne części ciała, powodując u pokrzywdzonego bardzo rozległe obrażenia, między innymi w postaci rany kłuto-ciętej w okolicy pachowej lewej oraz rany kłuto-ciętej w okolicy klatki piersiowej. Na skutek doznanych obrażeń Paweł W. zmarł.  

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Lwówku Śląskim, sprawca został   tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy od chwili jego zatrzymania.

W toku prowadzonego śledztwa powołano zespół biegłych psychiatrów i psychologa  którzy orzekli, że Adam W. jest osobą chorą psychicznie. Biegli nie rozpoznali u niego uzależnienia od jakichkolwiek substancji psychoaktywnej, w tym uzależnienia od alkoholu. Stwierdzili natomiast, że w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu, miał on całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem .   

Dlatego, w związku z treścią tej opinii, prokurator skierował w niniejszej sprawie wniosek do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze o umorzenie tego postępowania wobec Adama W., albowiem zgodnie z art. 31 § 1 kk, nie popełnił on zarzucanego mu przestępstwa, bo w chwili  jego popełnienia  był niepoczytalny.

Prokurator złożył również do Sądu wniosek, o zastosowanie wobec Adama W. środka zabezpieczającego w postaci jego umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. W treści opinii biegli wskazali bowiem, że z uwagi na jego stan zdrowia psychicznego, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż podejrzany ponownie popełni czyn o wysokiej społecznej szkodliwości, w tym przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.

Postanowieniem z dnia 26 listopada 2024 roku, Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uwzględnił w całości wniosek prokuratora i na podstawie art. 31 § 1 kk, orzekł o umorzeniu postępowania  karnego prowadzonego wobec Adama W., a także o zastosowaniu wobec niego środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

 

 

                                                                    Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                             Rzecznik Prasowy

                                                                 Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 34/2024 - Sprawca śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A4 pod Bolesławcem trafił do Aresztu Śledczego.

26.11.2024

Komunikat

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu prowadzi śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku komunikacyjnego, do którego doszło w dniu 22 listopada 2024 roku, na 57 kilometrze autostrady A 4, to jest o czyn z art. 177 § 2 kk.

        Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest kierujący pojazdem ciężarowym typu TIR, 42- letni obywatel Ukrainy, który umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. W/w nie dostosował prędkości do warunków na drodze i niedostatecznie obserwował przedpole jazdy, na skutek czego uderzył w stojący na lewym pasie pojazd dostawczy Fiat Ducato, który następnie uderzył w pokrzywdzonego. Ofiara wypadku, 38- letni mieszkaniec powiatu bolesławieckiego, zatrzymał się w korku spowodowanym zderzeniem TIR-ów na autostradzie. Wyszedł ze swojego pojazdu i stanął obok niego. Wtedy w jego busa uderzył TIR, kierowany przez podejrzanego, a bus uderzył w swojego kierowcę, powodując jego zgon.

         Sprawca został zatrzymany. Po doprowadzeniu przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu do Prokuratury Rejonowej, usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Czyn ten kwalifikowany jest z art. 177 § 2 kk i zagrożony karą  od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności.

         Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia.

        Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, tamtejszy Sąd Rejonowy zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania
na okres 3 miesięcy, od chwili jego  zatrzymania.

  

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                               Rzecznik prasowy

Komunikat prasowy nr 33/2024 - Akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi N., byłemu posłowi na Sejm RP

19.11.2024

Komunikat

    Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi N., byłemu posłowi na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, zarzucając mu popełnienie przestępstw przekroczenia uprawień, przywłaszczenia mienia, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zatajenia prawdy w oświadczeniach majątkowych.

    Nieprawidłowości dotyczą lat 2010-2021, kiedy Sławomir N. był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jako poseł, co miesiąc otrzymywał on ryczałt na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biura poselskiego. Obowiązujące przepisy w sposób ścisły, określały cel, na jaki mogły zostać przeznaczone środki z ryczałtu.

    Tymczasem, według ustaleń Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Sławomir N. przywłaszczył środki pieniężne powierzone mu, jako funkcjonariuszowi publicznemu, w łącznej kwocie 701 252,49 zł, wydatkując je na cele niezwiązane z prowadzeniem biura poselskiego, 

   Sławomir N. poświadczył przy tym nieprawdę w dokumentach, w postaci składanych w Kancelarii Sejmu RP sprawozdaniach z wydatkowania kwoty ryczałtu przeznaczonego na prowadzenie biura poselskiego za poszczególne lata, a także w drukach „Przejazdy posła w miesiącu” – tak zwanych „kilometrówkach”, poprzez wskazanie nieprawdziwych, zawyżonych kwot, rzekomo wydatkowanych na cele związane z biurem poselskim i zawyżeniu ilości przejechanych kilometrów.

   Biorąc pod uwagę wpłaty, których dokonywał Sławomir N. na rachunek bankowy biura poselskiego, w okresie objętym postępowaniem, ostatecznie wysokość szkody spowodowanej działaniem oskarżonego ustalono na kwotę 590 767,62 zł.

   Oskarżonemu zarzucono także nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, za lata 2015-2016. Sławomir N. miał m.in. zaniżyć o 20 000 zł kwotę posiadanych w 2015 roku  środków pieniężnych. Zataił też fakt posiadania pojazdu nabytego w 2016 roku, wspólnie z żoną. Dodatkowo, w oświadczeniu majątkowym za 2016 roku, nie ujawnił zaciągniętego zobowiązania finansowego w postaci kredytu bankowego w wysokości 30.000 zł.

   Sławomir N. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

   Akt oskarżenia to efekt śledztwa prowadzonego przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

   W śledztwie zgromadzono obszerny materiał dowodowy, liczący łącznie ponad 40 tomów akt oraz kilkadziesiąt tomów załączników. Przesłuchano w charakterze świadków blisko 60 osób. Zgromadzono liczną dokumentację księgową i inne dowody oraz uzyskano opinię biegłego z zakresu księgowości śledczej.

   Przestępstwo przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przywłaszczenia powierzonego mienia znacznej wartości oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 10 lat. Zatajenie prawdy w oświadczeniach majątkowych to czyn zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

               

                                                               Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                          Rzecznik prasowy

Komunikat prasowy nr 32/2024 - Mieszkaniec Zgorzelca skazany za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad konkubiną.

13.11.2024

Komunikat

        W dniu 21 października 2024 roku,  Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze skazał na karę 12 lat pozbawienia wolności 36- letniego mieszkańca Zgorzelca, który w okresie od 3 do 29 września 2023 roku, w Gorlitz i Zgorzelcu, znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad  swoją konkubiną.

         Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu, która swoim postępowaniem objęła także czyny oskarżonego, popełnione na terenie Niemiec, to jest znęcanie się nad pokrzywdzoną, pozbawienie jej wolności i zgwałcenie.

       Mężczyźnie  przedstawiono zarzut z art. 207 § 1 i 2 kk,  art. 157 §1 kk,  art. 197 § 3 kk i art. 189 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk 1 kk.

       Ustalono, że we wskazanym okresie, w Gorlitz i Zgorzelcu, sprawca fizycznie i psychicznie znęcał się nad pokrzywdzoną ze szczególnym okrucieństwem. Traktował ją w sposób poniżający, zastraszał, obrażał słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Wielokrotnie bił pokrzywdzoną pięściami po całym ciele i twarzy, szarpał za włosy. Na skutek tych uderzeń kobieta doznała obrażeń w postaci rozległych podbiegnięć krwawych i otarć naskórka, a także rozległych ubytków włosów głowy i odwarstwienia tkanki podskórnej powłoki sklepienia czaszki, z wylewami krwawymi. Obrażenia te, zdaniem biegłego, naruszyły czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni. Ponadto z przekazanych przez Stronę niemiecką materiałów wynika, że w dniach 15 i 16 września 2023 roku, sprawca zgwałcił swoją konkubinę, mimo iż wiedział, że jest ona  w 7 tygodniu ciąży. Pozbawił ją także wolności, zamykając w dniu 16.09.2023 roku, w Gorlitz, w mieszkaniu, bez pozostawienia jej kluczy i telefonu .

        29 września 2023 roku, oskarżony wraz z konkubiną przyjechali do Jędrzychowic i zamieszkali w hotelu . Następnego dnia pokrzywdzona zmarła.  Biegły stwierdził, że przyczyną  jej zgonu  było ostre zatrucie metamfetaminą.  

        Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Zaprzeczył, aby w jakikolwiek sposób krzywdził konkubinę. Stwierdził, że nie wie, skąd u pokrzywdzonej na ciele obrażenia. Sąd nie dał mu jednak wiary.   

           Biegli psychiatrzy, którzy zbadali oskarżonego orzekli, że nie jest on chory psychicznie, ani upośledzony umysłowo, a w  chwili zarzucanego mu czynu był poczytalny.  

           W/w nie był wcześniej karany sądownie .

           Wydany w tej sprawie,  wyrok jest nieprawomocny.

 

 

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                            Rzecznik prasowy

Komunikat prasowy nr 31/2024 - Zabójstwo w Jeleniej Górze Sobieszowie
Komunikat

    Prokuratura Rejonowa w  Jeleniej Górze wszczęła śledztwo, w sprawie zabójstwa
24-letniego mieszkańca Jeleniej Góry, to jest o czyn z art. 148§1kk.

     Ze wstępnych ustaleń wynika, że  8 listopada 2024 roku , w godzinach wieczornych,
w Jeleniej Górze Sobieszowie, 17-letni mężczyzna, zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w szyję, a następnie ponad 40 razy, uderzył go tym narzędziem w różne części ciała,  powodując u pokrzywdzonego rozległe obrażenia, skutkujące jego zgonem.

      Sprawca został zatrzymany. Po doprowadzeniu, do Prokuratury Rejonowej, usłyszał zarzut zabójstwa. Czyn ten kwalifikowany jest z art. 148§1i zagrożony karą na czas nie krótszy od 10 lat pozbawienia wolności, albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

      Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni. Złożył wyjaśnienia. Ich treść, z uwagi na dobro śledztwa, w chwili obecnej, nie może zostać ujawniona.

      Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy, w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, od chwili jego  zatrzymania.

      Ponadto wraz ze sprawcą , zatrzymano jeszcze dwie inne osoby, mające związek z tym zdarzeniem. To 17-letnia dziewczyna oraz 48-letni mężczyzna. Tym osobom prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa poplecznictwa, to jest utrudnianie postępowania karnego, w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej przez sprawcę , poprzez zacieranie śladów .

      Przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanego im występku i złożyli wyjaśnienia, których z  uwagi na dobro śledztwa, nie można ujawnić.

      Zarzucany im czyn kwalifikowany jest z art. 239§1kk i zagrożony karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

       Prokurator Rejonowy zastosował wobec tych sprawców wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się pomiędzy tymi podejrzanymi .

       Zatrzymanie sprawcy zabójstwa oraz osób, które pomagały mu w zacieraniu śladów, to efekt wspólnych działań Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze i funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.  

  

 

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                               Rzecznik prasowy

                                                   Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Komunikat prasowy nr 30/2024 - Zatrzymano obywatela Niemiec, podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw terrorystycznych.

05.11.2024

Komunikat ważny

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w dniu 5 listopada 2024 roku, w Zgorzelcu, zatrzymano 23-letniego obywatela Niemiec , podejrzanego, na terenie Niemiec,o kierowanie bojową, prawicową grupą ekstremistyczną, mającą na celu popełnianie przestępstw terrorystycznych. Ścigany poszukiwany był na podstawie Europejskiego nakazu aresztowania, wydanego przez Sędziego Trybunału Federalnego w Karlsruhe.

         W wyniku przeszukania, u podejrzanego znaleziono między innymi broń palną, amunicję, kamizelki kuloodporne  oraz emblematy o treści faszystowskiej.

         Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, ściganego poinformowano o fakcie poszukiwania go Europejskim nakazem aresztowania oraz o treści stawianych mu przez Stronę niemiecką zarzutów.

        Przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

        Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze wystąpił do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z wnioskiem o zastosowanie wobec ściganego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania,
na okres 60 dni, od chwili jego zatrzymania oraz o wykonanie Europejskiego nakazu aresztowania wobec ściganego, to jest o przekazanie go Prokuratorowi Generalnemu przy Trybunale Federalnym

w Karlsruhe, w celu przeprowadzenia przeciwko niemu postępowania karnego .

        Miejscowy Sąd Okręgowy uwzględnił wniosek Prokuratora Okręgowego odnośnie tymczasowego aresztowania ściganego. Natomiast wniosek o wykonanie Europejskiego nakazu aresztowania, będzie procedowany w późniejszym terminie.   

       Za zarzucane ściganemu przestępstwa, na terenie Niemiec grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Także w Polsce, wyczerpują one znamiona przestępstwa z art. 255a§2 kk oraz z art.258§4kk, który to czyn zagrożony jest karą od 3 do 20 lat pozbawienia wolności.

       Zatrzymanie, to efekt wspólnych działań Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Zielonej Górze.

       W realizacji uczestniczyli także funkcjonariusze Federalnego Urzędu Kryminalnego z Niemiec.

                                                                                         Rzecznik prasowy

                                                                             Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

                                                                                     Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy nr 29/2024 - Śledztwo w sprawie pozbawienia wolności Izabeli P. umorzone.

04.11.2024

Komunikat

Zakończone zostało śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu,

w sprawie pozbawienia wolności Izabeli P., to jest o czyn z art. 189 § 2 kk.

Prokurator Rejonowy w Bolesławcu umorzył to postępowanie na podstawie art. 17§1 pkt 2 kpk., wobec  braku ustawowych znamion czynu zabronionego.  

9 sierpnia 2024 roku, zgłoszono zaginięcie Izabeli P. Jej poszukiwania trwały przez 11 dni. 20 sierpnia 2024 roku pokrzywdzona zapukała do drzwi swoich znajomych w Bolesławcu. Przesłuchana w charakterze świadka, w złożonych zeznaniach podała, co się z nią działo przez okres od 9 do 20 sierpnia 2024 roku.

Z treści jej zeznań wynikało, że w tym czasie nie była pozbawiona wolności, z nikim się nie kontaktowała oraz nikt nie udzielał jej pomocy, a także co istotne, nie wyrządził jej krzywdy.

W toku prowadzonego śledztwa przesłuchano w charakterze świadków rodziców Izabeli P, jej męża, znajomych, osoby z którymi była zatrudniona, a także inne osoby mogące mieć wiedzę na temat zaginięcia.

Uzyskano również opinię biegłego z zakresu techniki samochodowej w celu zbadania jego stanu technicznego.  

W toku prowadzonego śledztwa nie znaleziono żadnych dowodów na to, aby w tym czasie pokrzywdzona była bezprawnie pozbawiona wolności, czy też skrzywdzona w inny sposób.

                                                                       

                                                                              Rzecznik Prasowy

                                                                    Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

                                                                          Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy nr 28/2024 - Zatrzymano 5 członków zorganizowanej grypy przestępczej, zajmującej się obrotem papierosami i tytoniem bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

22.10.2024

Komunikat

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w dniu 24 września 2024 roku, na terenie województwa dolnośląskiego i łódzkiego, zatrzymano 5 osób, podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się obrotem papierosami oraz tytoniem bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

W wyniku przeszukań zatrzymano papierosy różnych marek oraz tytoń do palenia .

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, sprawcom przedstawiono zarzuty udziału, w okresie od 14 października 2022 roku do 30 marca 2023 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, polegających na posiadaniu i obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Działania te spowodowały uszczuplenie należności publicznoprawnych w podatku VAT i akcyzie w łącznej wysokości ponad 9.142.863 złotych.

Zarzucone sprawcom przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat .

Wobec 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym
w postaci: poręczenia majątkowego, w kwotach od 5000 zł do 50.000 zł, dozoru policji, zakazu kontaktu ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.

Zatrzymania to efekt wspólnych działań Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie. W realizacji uczestniczyli funkcjonariusze CBŚP Zarządu w Olsztynie oraz Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze.

Podejrzani, to mężczyźni w wieku od 53 do 80  lat  z  województwa dolnośląskiego i łódzkiego. Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.

 

                                                                                         Rzecznik prasowy

                                                                                  Ewa Węglarowicz-Makowska

Spotkanie prokuratorów w stanie spoczynku i emerytowanych pracowników Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

22.10.2024

Informacja

W dniu 18 października 2024 roku, w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie kierownictwa tutejszej jednostki z prokuratorami w stanie spoczynku
i emerytowanymi pracownikami Prokuratury Okręgowej.

Na zaproszenie Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze w spotkaniu udział wzięli prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w stanie spoczynku oraz prokuratorzy, którzy swoje obowiązki wykonywali w Prokuraturach Rejonowych w Jeleniej Górze, Zgorzelcu, Bolesławcu
i Lubaniu. W spotkaniu uczestniczyli także emerytowani pracownicy tutejszej jednostki oraz aktualnie zatrudnieni.

To pierwsze od 7 lat takie spotkanie, które świadczy o tym, że nie zapominamy o naszych  starszych kolegach, z którymi mieliśmy zaszczyt pracować i uczyć się  od nich zawodu .  

 

 

                                                                    Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                            Rzecznik Prasowy

Zdjęcia (1)

Komunikat prasowy nr 27/2024 - Kradzież rozbójnicza w drogerii Rossmann

16.10.2024

Komunikat

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu wszczęła postępowanie przygotowawcze, w sprawie przeciwko 38-letniemu, mieszkańcowi Bolesławca, Krzysztofowi Z., o dokonanie kradzieży ozbójniczej w drogerii Rossmann, w Bolesławcu.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż 8 października 2024 roku, w Bolesławcu, podejrzany, w drogerii Rossmann, zabrał w celu przywłaszczenia 3 sztuki opakowań końcówek do szczoteczek automatycznych o łącznej wartości 299,97 zł. Widząc to, pracownik ochrony postanowił go zatrzymać i odebrać mu skradzione rzeczy. Sprawca uderzył wówczas pokrzywdzonego z otwartej ręki w twarz, a następnie popchnął go i grożąc mu pobiciem oraz zabójstwem, opuścił drogerię.

Jak ustalono, w/w był już wcześniej wielokrotnie karany. Sąd kilkakrotnie orzekał wobec niego za przestępstwa podobne, kary pozbawienia wolności, które odbywał do lutego 2024 roku.

9 października 2024 roku, sprawca sam zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, licząc na to, że jego czyn potraktowany zostanie jako wykroczenie.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, podejrzany usłyszał jednak zarzut dokonania kradzieży rozbójniczej w warunkach powrotu do przestępstwa, to jest o czyn z art. 281§1kk w zw z art.64§2kk, co wywołało u niego agresję.

Podejrzany przyznał się do kradzieży 3 opakowań końcówek do szczoteczek elektrycznych. Natomiast stanowczo zaprzeczył, aby stosował wobec pracownika ochrony przemoc lub groził mu zabójstwem, jeśli ten nie wypuści go z drogerii.
Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Za zarzucany podejrzanemu występek grozi kara od 1 roku do 15 lat pozbawienia wolności.

Ewa Węglarowicz-Makowska
Rzecznik prasowy

Komunikat prasowy nr 26/2024 - Zarzut znęcania się nad członkami rodziny oraz czynnej napaści na funkcjonariuszy policji

15.10.2024

Komunikat

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu wszczęła śledztwo, w sprawie przeciwko 43 -letniemu, mieszkańcowi Bolesławca, Krystianowi S., o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad żoną i małoletnim dzieckiem, a także znieważenie i czynną napaść na interweniujących wobec niego funkcjonariuszy Komendy Powiatowej  Policji w Bolesławcu. 

Ze ustaleń śledztwa wynika, iż w okresie od marca 2024 roku do 10 października 2024 roku, podejrzany wielokrotnie  wszczynał domowe awantury, podczas których znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną oraz 15-letnim dzieckiem. Sprawca wyzywał ich  słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, groził pozbawieniem życia. Wielokrotnie szarpał kobietę za włosy, bił ją rękoma po głowie i twarzy, dusił przy użyciu apaszki, czym spowodował u niej obrażenia naruszające czynności ciała na okres poniżej 7 dni. Używał także siły fizycznej wobec małoletniego dziecka, bijąc go rękoma po całym ciele.

 10 października 2024 roku, pokrzywdzona podczas kolejnej, wszczętej przez podejrzanego awantury, wezwała na pomoc funkcjonariuszy Policji. Przybyli na miejsce Policjanci zastali tam agresywnego podejrzanego, który zaczął wyzywać ich wulgarnymi słowami. Ponadto, chcąc uniemożliwić im jego zatrzymanie, groził funkcjonariuszom pozbawieniem życia oraz dokonał na nich czynnej napaści uderzając ich z zamkniętej pieści w nogi, kolana i twarz. Mimo to został przez Policjantów obezwładniony i zatrzymany.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, sprawca usłyszał zarzut znęcania się nad żoną i małoletnim dzieckiem  oraz  znieważenia i czynnej napaści  na funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z  wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych, to jest o czyn z art. 207§1kk i art. 157§1 i 4 kk w zw z art.11§2kk , a także 224§2kk i art. 226§1kk w zw z art.11§2kk. Czyny te zagrożone są kara od 3 miesięcy do 5 lat  pozbawienia wolności.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, miejscowy Sąd Rejonowy, zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania
na okres 2 miesięcy.

Podejrzany nie  był dotychczas karany sądownie.  

                                    

 

                                                                                      Rzecznik prasowy

                                                                              Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy 25/2024 - Właściciele firmy Progres Interactive Sp. z o. o, skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo oszustwa na szkodę 223 osób pokrzywdzonych.

09.10.2024

Komunikat

       25 września 2024 roku uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, którym skazano na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz zobowiązano do naprawienia wyrządzonej szkody dwóch właścicieli firmy Progres Interactive Sp. z o. o, oskarżonych przez  Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze o oszustwa.

       Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

       Mężczyznom tym  przedstawiono zarzuty z art. 286§1kk.

       Ustalono, że właściciele firmy Progres Interactive Sp. z o. o, zawierali z przedsiębiorcami umowy o świadczenie usług informatycznych pod pozorem ich bezpłatnego charakteru, które ostatecznie okazywały się płatne. Kiedy pokrzywdzeni orientowali się, że ta usługa jest płata i chcieli  wypowiedzieć umowę zmuszeni byli zapłacić z tego tytułu  wysoką karę znacznie przewyższającą wartość usługi.

       Działając w ten sposób sprawcy oszukali 223 osoby na łączną kwotę 314.586,63 zł, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

       Łącznie aktem oskarżenia objęto 13 występków do których dochodziło w okresie od 7 marca 2013r  do 25 kwietnia 2017r.,  w Jeleniej Górze.

       Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

       27 września 2018 roku, w tej sprawie  skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

       8 marca 2023 roku zapadł wyrok skazujący 52 letniego Antoniego W. oraz 34-letniego Pawła S. na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Dodatkowo Sąd orzekł wobec tych oskarżonych karę grzywny w wysokości 250 stawek dziennych po 35 zł każda  a także zobowiązał ich do naprawienia w całości szkody wyrządzonej  pokrzywdzonym.

       W dniu 25 września 2024 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał to orzeczenie w mocy. Wyrok jest już prawomocny.

 

 

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                            Rzecznik prasowy

Komunika Prasowy nr 24/2024 - Rozbój na członkach lubawskiego klubu motocyklowego.
Komunikat

W Prokuraturze Rejonowej w Kamiennej Górze, prowadzone jest śledztwo dotyczące zaistniałego w dniu 28 września 2024 roku, w Lubawce,  napadu rabunkowego, dokonanego pryz użyciu niebezpiecznych narzędzi w postaci kijów baseballowych i maczet oraz środka obezwładniającego w postaci gazu łzawiącego, na 8 członkach lokalnego klubu motocyklowego, poprzez ich pobicie
i doprowadzenie w ten sposób do stanu bezbronności, a następnie kradzieży na ich szkodę kamizelek z emblematem klubu motocyklowego o wartości 200 zł każda,  to jest o czyn z art. 280§2kk.

       W wyniku czynności podjętych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, ustalono dwóch  sprawców tego czynu. Okazali się nimi: 45-letni mieszkaniec Legnicy oraz 42-letni mieszkaniec Warszawy.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych, nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa .

        Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Kamiennej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania
na okres 3 miesięcy.

       Sprawcom za zarzucany czyn grozi kara od 3 do 20 lat pozbawienia wolności.

       Sprawa ma charakter rozwojowy. Trwają czynności mające na celu ustalenie
i zatrzymanie pozostałych sprawców tego przestępstwa.

  

 

                                                              Rzecznik prasowy

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy nr 23/2024 - Nieobecność rzecznika prasowego

24.09.2024

logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego, w dniach od 25 września 2024 roku do 30 września  2024 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe, z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi.

Natomiast, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze, proszę kierować zapytania drogą mailową na adres: rzecznik.prasowy.pojgo@prokuratura.gov.pl lub sekretaiat.pojgo@prokuratura.gov.pl

Ewa Węglarowicz-Makowska
Rzecznik prasowy

Kradzież pomp z terenu zalanej posesji

20.09.2024

logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu, nadzoruje, prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Bolesławcu, dochodzenie dotyczące, kradzieży dwóch pomp zanurzeniowych,  o wartości 1400 zł,  dokonanej z terenu jednej z zalanych w Bolesławcu posesji, to jest o czyn z art. 278§1kk.

W wyniku czynności podjętych przez funkcjonariuszy Policji ustalono sprawcę tego przestępstwa.

Podejrzany  Damian S. przyznał się do popełnienia tego czynu , złożył wyjaśnienia i wniosek o skazanie go przez Sąd , na posiedzeniu, bez przeprowadzenia rozprawy oraz wymierzenie mu bezwzględnej kary 8 miesięcy pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Bolesławcu , wniosek uwzględnił.

Rzecznik prasowy
Ewa Węglarowicz-Makowska

Materiały

Komunikat prasowy - Kradzież pomp z terenu zalanej posesji
Komunikat​_prasowy​_kradziez​_pomp​_z​_terenu​_zalanej​_posesji.pdf 0.14MB
Zatrzymano sprawców kradzieży 6 motocykli

18.09.2024

Komunikat prasowy nr 20/2024

kradziez_motoru

Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, 31 sierpnia 2024 roku, na terenie powiatu bolesławieckiego, legnickiego i innych miejscowości województwa dolnośląskiego, zatrzymano 2 osoby podejrzane o kradzież 6 motocykli oraz 5 osób podejrzanych o pomoc w ukryciu tych pojazdów .           

W wyniku przeszukań odzyskano skradzione motocykle o łącznej wartości 512.655,00 zł Ujawniono także karoserię od skradzionego na terenie Niemiec samochodu marki Porsche, narkotyki w postaci 30,22 grama metamfetaminy i 1,7 grama ziela konopi innych niż włókniste, a także  42 sztuki amunicji kal. 5,6 mm, z zapłonem bocznym, do broni sportowej PRONIT PIONKI, na posiadanie której wymagane jest zezwolenie.

Po doprowadzeniu do Prokuratury  Rejonowej w Bolesławcu, dwóm sprawcom przedstawiono zarzut  dokonania, wspólnie i w porozumieniu, zaboru w celu przywłaszczenia mienia znacznej wartości ,w postaci motocykli marki: Ducati Multistrada V4 Rally, KTM ADVENTURE, ADVENTURE oraz trzech marki: BMW R1200 GS, wraz z lawetą, o łącznej wartości 512.655,00 zł, przy czym, jak ustalono, obaj podejrzani działali w warunkach powrotu do przestępstwa . Dlatego ich występek zakwalifikowany został z art. 278§1kk w zw z art. 294§1kk i w zw z art. 64§1kk , który zagrożony jest karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, Sąd Rejonowy zastosował wobec obu sprawców środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Pięciu pozostałych zatrzymanych, stanęło pod zarzutem  udzielenia pomocy w ukryciu  skradzionych motocykli. Natomiast 35-letniemu Grzegorzowi C. przedstawiono także zarzuty dotyczące nielegalnego posiadania amunicji, środków psychotropowych i substancji odurzających .

Wobec tych podejrzanych Prokurator Rejonowy w Bolesławcu zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego, z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.

Zarzucone  im  przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat oraz od 1 roku  do 10 lat (w przypadku podejrzanego, któremu zarzucono posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych i środków odurzających).

Zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu i Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, prowadzonego, na skutek doniesienia obywatela Estonii, o dokonaniu, w miejscowości Osła, kradzieży 6 przewożonych przez niego na lawecie motocykli.  

Podejrzani, to mężczyźni w wieku od  do 35 lat 67 lat oraz jedna kobieta, w wieku 24 lat, z powiatu bolesławieckiego, złotoryjskiego i legnickiego. Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.

 

 

Rzecznik prasowy

Ewa Węglarowicz-Makowska

Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim wznawia działalność

17.09.2024

Komunikat

logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Informujemy, że od dnia dzisiejszego, tj. 17 września 2024 r.  Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim wznowiła działalność

Śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze Cieplicach.

17.09.2024

Komunikat Prasowy

logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo, w sprawie przerwania w dniu 15 września 2024 roku ,w Jeleniej Górze – Cieplicach, wałów przeciwpowodziowych poprzez wykopanie, przy użyciu koparki, przepustu w wale przeciwpowodziowym, co spowodowało zalanie ulicy Sobieszowskiej i  znajdujących się w pobliżu zabudowań, mieszkalnych tj. o czyn z art. 163§ 1 pkt 2 k.k.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, pod nadzorem prokuratora, dokonali oględzin miejsca, w którym przerwano wał. Aktualnie ustalani są  pokrzywdzeni i inni świadkowie tego zdarzenia.

                                                             

 

Rzecznik prasowy

Ewa Węglarowicz-Makowska

Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim zamknięta

16.09.2024

Komunikat prasowy

powodz 2024

Z uwagi na  sytuację powodziową w Lwówku Śląskim, Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze, podjął decyzję o zamknięciu siedziby  tamtejszej Prokuratury Rejonowej  do odwołania. 

W przypadku konieczności zgłoszenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, proszę o kontakt z Prokuraturami ościennymi, w Lubaniu i Bolesławcu.

W zmniejszonym składzie pracują także Prokuratury Rejonowe w Kamiennej Górze i Jeleniej Górze, z uwagi na  spowodowane powodzią, trudności w dotarciu do pracy zatrudnionych w tych jednostkach osób.  

 

 

Rzecznik Prasowy

Ewa Węglarowicz-Makowska

 

Komunikat prasowy - Uciekł Policjantom, w trakcie kontroli drogowej
logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

11.09.2024r.

Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim wszczęła dochodzenie w sprawie  przeciwko 39-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry Piotrowi K., podejrzanemu o  zmuszenie przemocą funkcjonariusza lwóweckiej Policji do odstąpienia od rutynowej kontroli drogowej oraz spowodowania u niego obrażeń ciała w postaci ogólnych potłuczeń.

Ze wstępnych ustaleń postępowania wynika, że w dniu 10 września 2024 roku, około godz. 19.00 w miejscowości Klecza  dwoje funkcjonariuszy  z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim patrolując okolicę  zauważyli jadący bez włączonych świateł samochód marki Mercedes Vito. Dlatego zatrzymali ten pojazd do rutynowej kontroli drogowej. Kierowca Piotr K. wyłączył w samochodzie silnik i wręczył funkcjonariuszowi policji żądane dokumenty. Jednak po chwili chcąc uniknąć dalszej kontroli uruchomił pojazd i ruszył nim potrącając  policjanta , który osunął się  na ziemię doznając ogólnych potłuczeń ciała. Policjanci ruszyli za nim w pościg. Aby zmusić kierowcę do zatrzymania policjantka oddała strzały z broni palnej. Jeden pocisk uszkodził
w samochodzie oponę.  Mimo to pojazd oddalił się . Piotr K., wjechał samochodem na polną drogę w okolicy Golejowa i tam go porzucił uciekając pieszo w las. Został zatrzymany dopiero w dniu 11 września 2024 roku  około godz. 8.00 przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Na miejscu porzucenia samochodu pod nadzorem prokuratora Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim przeprowadzono czynności procesowe w tym oględziny pojazdu podczas których zabezpieczono woreczek strunowy z zawartością 0,02 metamfetaminy.

Ustalono ,że ten mężczyzna był już  wielokrotnie karany sądownie i odbywał kary pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko mieniu, znęcanie się  a w chwili obecnej poszukiwany był do odbycia kary 6 dni pozbawienia wolności za wykrocznie z art.119 kw, czyli kradzież mienia do kwoty 800 zł.

Sprawcy przedstawione  zostaną  zarzuty : zmuszenia przemocą, poprzez potrącenie samochodem  funkcjonariusza policji do odstąpienia od przeprowadzenia kontroli drogowej i  spowodowania u niego obrażeń ciała w postaci ogólnych potłuczeń  a także ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez osobą uprawnioną do kontroli ruchu drogowego oraz nielegalne posiadanie środków psychotropowych w postaci metamfetaminy. Czyny te kwalifikowane są z art. 224§2  w zw z art. 157§2kk w zw z art.11§2kk, art.178b kk oraz art. 62 ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii  i zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Rejonowy w Lwówku Śląskim wobec podejrzanego zamierza skierować do Sądu  Rejonowego wniosek o jego aresztowanie. 

W chwili obecnej wykonywane są dalsze czynności procesowe mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego  zdarzenia.  

                                                                                  

                                                                              Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                                       Rzecznik Prasowy

Materiały

Komunikat prasowy - Uciekł Policjantom, w trakcie kontroli drogowej
Komunikat​_prasowy​_uciekl​_policjantom​_w​_trakcie​_kontroli​_drogowej.pdf 0.43MB
Komunikat prasowy nr 17/2024 - Prokurator przesłuchał Izabelę P.
logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

W związku z prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu śledztwem w sprawie o czyn z art.189§1kk, w dniu dzisiejszym prokurator przesłuchał w charakterze świadka Izabelę P., która w złożonych zeznaniach podała co się z nią działo w okresie od 9 sierpnia 2024 roku do 20 sierpnia 2024 roku.

Z treści jej zeznań wynika, że w tym czasie nie była pozbawiona wolności, z nikim się nie kontaktowała oraz nikt nie udzielał jej pomocy.

Wszczęte w dniu 19 sierpnia 2024 roku, przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu śledztwo będzie kontynuowane.

Komunikat prasowy nr 16/2024 - Izabela P. nie zostanie w dniu dzisiejszym przesłuchana
logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

W związku z prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu śledztwem, w trakcie którego wyjaśniane są okoliczności dot. zaginięcia  w dniu 9 sierpnia 2024 roku, na Autostradzie A4, Izabeli P., na dzień dzisiejszy zaplanowana została czynność przesłuchania jej w charakterze świadka.

 To przesłuchanie, z uwagi na stan zdrowia psychicznego odnalezionej - nie odbędzie się.  Wczoraj Izabela P. została przewieziona do Szpitala, gdzie poddano ją badaniom.

  W chwili  obecnej w/w nadal przebywa w Szpitalu, trwają dalsze jej badania. Konsultowana jest również przez lekarza psychiatrę. Dopiero po zakończeniu tych badań i uzyskaniu stosownej zgody od zajmujących się jej stanem zdrowia lekarzy, prokurator wykona z jej udziałem tą czynność procesową. Aktualnie nie można określić, kiedy przesłuchanie będzie możliwe.

 Dodać przy tym należy, że wczoraj w godzinach popołudniowych, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu rozmawiał z Izabelą P., która stanowczo zaprzeczyła, aby w  okresie od  9 sierpnia 2024 roku do 20 sierpnia 2024 roku była przez kogoś więziona lub też w jakikolwiek  inny sposób skrzywdzona.  

 Wszczęte w dniu 19 sierpnia 2024 roku przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu  śledztwo jest kontynuowane. Wykonywane będą dalsze czynności procesowe, w tym przesłuchania świadków. Natomiast po przesłuchaniu Izabeli P., konieczna będzie także weryfikacja podanych przez nią okoliczności. Dopiero po wykonaniu tych czynności podjęta zostanie decyzja co do dalszego toku tego postępowania.

Komunikat prasowy nr 15/2024 - Zabójstwo w Gryfowie Śląskim
fot. Własne

W dniu 13 sierpnia 2024 roku, Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim, wszczęła  śledztwo w sprawie przeciwko 17-letniemu Adamowi W., podejrzanemu o dokonanie zabójstwa.

Ze wstępnych  ustaleń śledztwa wynika, iż w dniu 12 sierpnia 2024 roku, około godz. 14.00, w Gryfowie Śląskim,  do biura stacji diagnostycznej przy ul. Wojska Polskiego, przyszedł syn właściciela stacji Adam W., który nagle, trzymając w ręku nóż kuchenny o długości ostrza około 20 cm, zaatakował swojego ojca zadając mu  tym narzędziem  cios w plecy. Pokrzywdzony broniąc się usiłował zabrać mu nóż. Obaj mężczyźni szamocąc się, przemieścili się na plac przed budynek biura. Adam W. przez cały  ten czas zadawał pokrzywdzonemu kolejne ciosy w różne części ciała, a gdy ojciec upadł na ziemię  ugodził go nożem w brzuch. Na skutek doznanych obrażeń pokrzywdzony zmarł.  

Gdy na miejscu zdarzenia pojawili się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim sprawca uciekł do domu. Tam zabarykadował się i aby go zatrzymać konieczne było siłowe wywarzenie drzwi. W chwili zatrzymania zachowywał się spokojnie.

W trakcie wykonywanych czynności procesowych prokurator dokonał oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczając ślady i dowody, w tym  nagrania z kamer monitoringu.

Adam W.  został zatrzymany i osadzony w Policyjnej Izbie Zatrzymań. W dniu dzisiejszym zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, gdzie usłyszy zarzut dokonania zabójstwa, to jest czynu z art. 148§1kk, który zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 10 lat albo karą  dożywotniego pozbawienia wolności.

Następnie prokurator skieruje do Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim, wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawca wcześniej leczył się psychiatrycznie i odwykowo.  Natomiast  nie był dotychczas karany sądownie.

Komunikat prasowy nr 14/2024 - Zatrzymano 7 członków zorganizowanej grypy przestępczej, zajmującej się prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych.
fot. Własne

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w dniu 8 sierpnia 2024 roku, na terenie Warszawy, województwa dolnośląskiego, w tym Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego, zatrzymano 7 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się  organizowaniem i prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych  na automatach  do gier.

W wyniku przeszukań zabezpieczono 43 automaty do gier, które udostępniane były do nielegalnych gier hazardowych. Po otwarciu  zabezpieczono w nich  łącznie ponad 90.000 zł.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, sprawcom przedstawiono zarzuty udziału, w okresie od 2023 roku do 8 sierpnia 2024 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych, polegających na nielegalnym urządzaniu  gier hazardowych na automatach do gier,  poprzez niezgodne z prawem udostępnianie tych urządzeń nieokreślonej grupie osób.

Zarzucone sprawcom przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat .

Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego, w kwotach od  10.000 zł do 20.000 zł, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, oraz zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi  .

Zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego , a także Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

W realizacji uczestniczyło około 200 funkcjonariuszy Dolnośląskiego, Opolskiego, Wielkopolskiego oraz Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze .

Podejrzani, to mężczyźni i kobieta  w wieku od 29  do 56 lat, z powiatu karkonoskiego. Dotychczas nie byli karani sądownie.

Komunikat prasowy nr 13 / 2024 - Akt oskarżenia przeciwko sprawcy podpalenia kontenerów na śmieci przy marketach w Jeleniej Górze
prokurator

Prokurator Rejonowy w Jeleniej Górze skierował do  miejscowego Sądu Rejonowego, akt oskarżenia przeciwko 44-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry Mariuszowi F., który to w dniu 21 kwietnia 2024 roku, w Jeleniej Górze, przy ul. Sudeckiej, przy sklepie Biedronka ,dokonał umyślnego zniszczenia mienia wielkiej wartości. Sprawca wzniecił ogień w kontenerze na śmieci , który uległ całkowitemu spaleniu. Następnie ogień zniszczył częściowo elewację i konstrukcję dachu , po czym przedostał się na przyległy do kontenera budynek marketu Biedronka, częściowo niszcząc jego elewację i konstrukcję dachu . Ponadto ogień przedostał się do wnętrza marketu, niszcząc w nim wyposażenie i znajdujący się tam towar. Łączną wartość szkody, pokrzywdzona firma, oszacowała na kwotę 4 086 554,22 zł

 Następnego dnia , to jest 22 kwietnia 2024 roku, Mariusz F. udał się pod sklep Biedronka , mieszczący się przy ul. Wolności w Jeleniej Górze , gdzie ponownie podpalił znajdujący się tam kontener na śmieci.

 Sprawca  został zatrzymany i tymczasowo aresztowany.

W trakcie prowadzonego śledztwa zasięgnięto opinii biegłych psychiatrów , którzy orzekli, że nie jest on chory psychicznie, ani upośledzony umysłowo. Natomiast uzależniony jest od alkoholu. W chwili popełnienia tych występków był w pełni poczytalny. Za zarzucane oskarżonemu czyny  z art. 288§1kk w zw z art. 294§1kk, grozi mu kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. W/w nie był wcześniej karany sądownie.

Komunikat prasowy nr 12/2024 Nieobecność rzecznika prasowego
logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego, w dniach od 8 lipca 2024 roku do 3 sierpnia 2024 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe, z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielać właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi.

Natomiast, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze, zapytania proszę kierować drogą mailową na adres: rzecznik.prasowy.pojgo@prokuratura.gov.pl lub sekretariat.pojgo@prokuratura.gov.pl

Komunikat prasowy nr 11 / 2024 Usiłowanie dokonania zabójstwa dwóch policjantów.
fot. użyczone

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa dwóch funkcjonariuszy Policji z KPP w Bolesławcu.

Wczoraj około godz. 19.00 w Bolesławcu 20-letni mężczyzna oddał co najmniej dwa strzały z broni czarnoprochowej typu rewolwer przez  zamknięte drzwi pokoju do dwóch interweniujących  wobec niego funkcjonariuszy policji.  Jeden z policjantów został ranny w głowę. W stanie ciężkim przewieziono go  na SOR w Bolesławcu, a następnie LPR do Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Tam przeszedł operację. W chwili obecnej, jak ustalono  stan  jego zdrowia jest  ciężki,  ale stabilny. 

Z ustaleń śledztwa wynika, iż w dniu 3 lipca 2024 roku, około  godz. 18.45  dyżurny KPP w Bolesławcu, po otrzymaniu zgłoszenia o awanturze domowej, wysłał na miejsce zdarzenia dwóch funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji. Interweniujący policjanci weszli do mieszkania, gdzie ustalili, iż  Paweł. B. zabarykadował się w swoim pokoju.  W/w  oddał do nich co najmniej dwa strzały z broni czarnoprochowej typu rewolwer przez oszklone  drzwi.  

W momencie, gdy policjanci wycofali się, usłyszeli kolejny strzał, jak się okazało młody mężczyzna popełnił samobójstwo, strzelając sobie, z tej samej broni
 w głowę.   

 Na miejscu zdarzenia, pod nadzorem  prokuratora Prokuratury Rejonowej  
w Bolesławcu przeprowadzono czynności procesowe, w tym: oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczenie broni, którą jak się okazało był rewolwer  kal. 4-5 mm wraz ze wszystkimi akcesoriami ( prochem, metalowymi kulami, kapiszonami ).

Obecny na miejscu biegły z zakresu balistyki wstępnie stwierdził, iż na posiadanie tego typu broni nie jest wymagane zezwolenie.

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że Paweł B. od 2020 roku leczył się psychiatrycznie. Z tego też powodu miał orzeczenie o niepełnosprawności.  W roku 2022 wszczęto procedurę niebieskiej karty, jednak z uwagi na oświadczenie matki została ona zakończona.

W chwili obecnej wykonywane są dalsze czynności procesowe mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego  zdarzenia.  

Decyzją Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze śledztwo w tej sprawie kontynuowane będzie przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze – 1 Wydział Śledczy.

                                                                                

 

                                                          Rzecznik Prasowy                                    

                                                    Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy nr 10/2024 Zarzut usiłowania zabójstwa.
ważny komunikat

W dniu 29 czerwca 2024 roku, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa przeciwko 29-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry- Dominikowi K.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż w dniu 8 czerwca 2024 roku, około godz. 23.00 sprawca trzymając w ręku nóż o długości ostrza około 20 cm, zaatakował na ulicy w Jeleniej Górze przypadkowo napotkanego mężczyznę, uderzając go tym narzędziem w okolicę głowy, szyi i brzucha,  powodując tym samym u broniącego się pokrzywdzonego rany cięte ramienia  i uda.

Po doprowadzeniu przez funkcjonariuszy I Komisariatu Policji w Jeleniej Górze do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, sprawcy przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa, to jest o czyn z art. 13 § 1k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k., który zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 10 lat albo karą  dożywotniego pozbawienia wolności.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że nie ma jakiejkolwiek wiedzy na temat zdarzenia.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Jeleniej Górze,  Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Podejrzany wcześniej był już wielokrotnie karany sądownie, w tym za groźby karalne.  

 

 

                                                              Rzecznik prasowy

                                                       Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy nr 9/2024 Zatrzymano 8 członków zorganizowanej grypy przestępczej, zajmującej się obrotem papierosami i tytoniem bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
fot. użyczone

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w dniu 26 czerwca 2024 roku, na terenie powiatu zgorzeleckiego i innych miejscowości z województwa dolnośląskiego, zatrzymano 8 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się obrotem papierosami oraz tytoniem bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

W wyniku przeszukań ujawniono papierosy różnych marek oraz tytoń bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Ujawniono także znaczne ilości substancji psychotropowych, w tym ok 1 kg metamfetaminy, tabletki ekstazy i 20 gramów kokainy a także 6 kilogramów tabletek, zawierających pseudoefedrynę – substancję służącą do produkcji metamfetaminy.

Zatrzymano również mienie podejrzanych, w tym gotówkę, pojazdy oraz inne przedmioty
 o łącznej, szacowanej wartości ok 1 milion 150 tysięcy zł.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, sprawcom przedstawiono zarzuty udziału w okresie od 2017 roku do końca 2023 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych, polegających na posiadaniu i obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi, czym spowodowano uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku VAT i akcyzie o łącznej wysokości ponad 7 mln złotych.

Trzech podejrzanych stanęło również pod zarzutem posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych.

Zarzucone sprawcom przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat oraz od 1 roku do 10 lat (w przypadku podejrzanych, którym zarzucono posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych).

Wobec 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego w kwotach od 15 do 50 tys. zł., dozoru policji, zakazu kontaktu ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.

Co do trzech sprawców skierowano do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd nie uwzględnił wniosków. Prokuratura skieruje w tym zakresie zażalenie.

Zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu
.

W realizacji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu, Łódzkiego i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. Czynności były realizowane również na terenie Niemiec przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie.

Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 43 lat (6 z powiatu zgorzeleckiego, 1 zamieszkały w powiecie wrocławskim, 1 zamieszkały w Lipsku, Niemcy). Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.

 

 

 

                                                                                         Rzecznik prasowy

                                                                                  Ewa Węglarowicz-Makowska

Komunikat prasowy nr 8/2024 Wniosek o umorzenie śledztwa przeciwko sprawcy zabójstwa i zastosowanie wobec niego środka zabezpieczającego.
fot. użyczone

Zakończono śledztwo przeciwko 46-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry, Patrycjuszowi T., podejrzanemu o dokonanie zabójstwa swojej babci-Stefanii T., zniszczenie  5 samochodów, kierowanie gróźb karalnych wobec właścicieli tych pojazdów, a także uszkodzenie ciała u jednej  z  osób pokrzywdzonych, to jest o czyny z art. 148 § 1
k.k.  art. 288 § 1 k.k., art. 190 § 1 k.k. oraz art. 157 § 2 k.k.

Prokurator Rejonowy w Jeleniej Górze skierował w tej sprawie  do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wniosek o umorzenie śledztwa i zastosowanie
wobec podejrzanego Patrycjusza T. środka zabezpieczającego polegającego na umieszczeniu go w zakładzie psychiatrycznym.

Do zdarzeń doszło w dniu 29 października 2023 roku  nad ranem w Jeleniej Górze , przy ul. Lwóweckiej .

Z ustaleń prokuratora prowadzącego śledztwo wynika, że około godz. 2:30, Patrycjusz T. zaczął skakać po zaparkowanych przy ul. Lwóweckiej samochodach uszkadzając 5 z nich. Następnie trzymając w ręku nóż, groził właścicielom tych pojazdów śmiercią. Około godz. 3:00 sprawca wszedł do znajdującego się na parterze  mieszkania swojej babci Stefanii T., po czym zaatakował ją nożem, zadając  liczne ciosy w różne części ciała, między innymi w  głowę, powodując przy tym bardzo rozległe obrażenia, które spowodowały wykrwawienie i uszkodzenie mózgu, co doprowadziło do jej zgonu. Jak ustalono, w/w zranił także nożem  Darię R., zadając jej tym narzędziem ranę ciętą skóry twarzy i policzka, które to obrażenia naruszyły u niej  czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni.

Początkowo sprawca przebywał w Areszcie Śledczym. Jednak  z uwagi na stan zdrowia psychicznego, zmieniono sposób wykonywania tymczasowego aresztowania, poprzez umieszczenie go w Szpitalu Psychiatrycznym.

Z opinii  zespołu biegłych psychiatrów i psychologa wynika, że   Patrycjusz T. jest osobą chorą psychicznie. W chwili popełnienia zarzucanych mu czynów miał  całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem .   

 Biegli wskazali także, że z uwagi na jego stan zdrowia psychicznego, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż ponownie popełni on czyn o wysokiej społecznej szkodliwości, w tym przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Dlatego też prokurator w skierowanym wniosku wniósł o zastosowanie wobec Patrycjusza T.  środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia  w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
 

 

 

                                                                    Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                            Rzecznik Prasowy

Komunikat prasowy nr 7/2024 Zatrzymania w sprawie nielegalnego posiadania broni i amunicji oraz narkotyków
broń narkotyki

W dniu 18 czerwca 2024 roku ,na polecenie prokuratora z Wydziału 1 Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze,  funkcjonariusze Policji zatrzymali czterech mieszkańców powiatu lwóweckiego. Dwóch z nich: 40-letni Mariusz S. oraz 50-letni Andrzej S., podejrzani są o nielegalne posiadanie broni i amunicji w postaci: pistoletu cal. 8mm, rewolweru cal. 6mm oraz 32 sztuk amunicji różnego kalibru i marki , ujawnionych podczas przeszukania, zajmowanych przez Mariusza S. pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych oraz 1 sztuki amunicji parabellum, ujawnionej w pomieszczeniach zajmowanych przez Andrzeja S. Ponadto Andrzejowi S. przedstawiono zarzut udzielenia, w celu osiągniecia korzyści majątkowej, w okresie od czerwca 2022 roku do dnia 17 czerwca 2024 roku, w Wojciechowie, innym osobom nie mniej niż 100 gramów substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Jak ustalono, nabywcy płacili podejrzanemu po 100 zł za gram tej substancji.

Zarzut nielegalnego posiadania znacznej ilości narkotyków w postaci: 730 gramów marihuany, 0,39 grama metamfetaminy oraz 4 sztuk tabletek ecstasy -MDMA, przedstawiono także  bratankowi tego podejrzanego - 34-letniemu Dawidowi S. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli  te środki, podczas zatrzymania w/w, w miejscu jego zamieszkania.

W ramach prowadzonego postępowania, zatrzymano także funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, 39-letniego Łukasza P. , któremu zarzucono ,iż wielokrotnie przekroczył swoje uprawnienia służbowe, ujawniając innym, nieuprawnionym osobom, informacje o miejscu i czasie planowanych przez funkcjonariuszy Policji działań, np. wobec nietrzeźwych kierujących.

Wszystkie w/w osoby, doprowadzone zostały do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i przesłuchane w charakterze podejrzanych.

Zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, poręczenia majątkowego, w kwotach: od 20.000 zł do 40.000 zł. Natomiast wobec funkcjonariusza Policji Łukasza P., prokurator zastosował także środek zapobiegawczy, w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza.

Sprawcom, za nielegalne posiadanie broni i amunicji grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast, posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających oraz  udzielanie ich w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,  innym osobom, zagrożone jest karą do10 lat pozbawienia wolności.

Łukaszowi P. za zarzucane mu występki, grozi, kara do 3 lat pozbawienia wolności.    

 

 

                                                                    Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                            Rzecznik Prasowy

Komunikat prasowy nr 6/2024 Rozbito grupę przestępczą, zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT i akcyzy.
przestępstwa VAT1

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje, prowadzone przez CBŚP Zarząd w Olsztynie, śledztwo, dotyczące, działającej na terenie Dolnego Śląska, zorganizowanej grupy przestępczej, która w okresie od listopada 2022 roku do lipca 2023 roku, zajmowała się nielegalnym zakupem, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów tytoniowych, bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Takim działaniem, sprawcy narazili  Skarb Państwa, ,na uszczuplenie w podatku akcyzowym w łącznej kwocie nie mniejszej niż 13.495.994,00 zł oraz  podatku VAT, w łącznej kwocie nie mniejszej niż  2.661.720,00 zł. Łączna strata dla Budżetu Państwa wyniosła nie mniej niż 16.182.140,00 zł

 Poszczególni członkowie grupy mieli do wykonania określone zadania.
Ich kierownikiem był Mariusz G., który telefonicznie nawiązywał kontakty, zarówno
z odbiorcami nielegalnych wyrobów tytoniowych, jak i z innymi członkami grupy.
W/w organizował i nadzorował załadunek papierosów na pojazdy, podstawiane przez odbiorców, decydował  o rozliczeniach finansowych za zakupiony i sprzedany towar, cenach zakupu i sprzedaży papierosów. Natomiast członkowie grupy odbierali nielegalny towar od Mariusza G., a następnie dalej go wprowadzali do obrotu.  Aby utrudnić ujawnienie przestępczej działalności, sprawcy w rozmowach, posługiwali się pseudonimami oraz nazwami i zwrotami , które miały na celu ukrycie właściwego przedmiotu rozmowy,
to jest : marek papierosów, ich ilości i cen, np. papierosy LM-elka, lambda, liga , 50 dużych pakietów papierosów, to kostka, a 20 kg tytoniu, to worek ziemniaków.

W niniejszej sprawie, na polecenie prokuratora  Prokuratury Okręgowego w Jeleniej Górze ,funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Olsztynie, zatrzymali kierownika tej grupy Mariusza G. oraz 11 jej członków. Wobec 5 osób Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze,
na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci :dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Ponadto, podczas przeszukania zajmowanych przez dwóch podejrzanych pomieszczeń,  ujawniono i zabezpieczono papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Na poczet zabezpieczenia majątkowego, zabezpieczono także, należące do podejrzanych mienie o łącznej wartości: 2.756.780 zł.  

Za zarzucane sprawcom czyny z art. 258§1kk  oraz art. 54§1kks i art. 65§1kks w zw z art. 63§1 i 2kks w zw z art. 91§1kks w zw z art. 7§1kks w zw z art. 37§1 pkt 1,3,5 kks
w zw z art.6§2kks grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka kara grzywny.

Natomiast kierownikowi grupy, Mariuszowi G., za zarzucane mu przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.  

 

                                                                    Ewa Węglarowicz-Makowska

                                                                            Rzecznik Prasowy

 

 

 

Komunikat prasowy nr 5/24 dotyczący działania Prokuratury w związku z wyrokiem w sprawie XII K 27/22 Sądu Okręgowego w Warszawie

fot. użyczone

W związku z wydanym w dniu 5 czerwca 2024 roku w sprawie  XII K 27/22 wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, którym uniewinniono cztery oskarżone osoby oraz pojawiającymi się w przestrzeni publicznej komentarzami dotyczącymi jego treści, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuję, że w dniu 6 czerwca 2024 roku zwrócono się do Sądu o doręczenie jego pisemnego uzasadnienia. Po jego uzyskaniu wyrok poddany zostanie  dogłębnej analizie i zapadnie ewentualna  decyzja,  co do wywiedzenia apelacji, czyli jego zaskarżenia.

 

 

Rzecznik Prasowy

Prokurator Tomasz Czułowski

Komunikat w sprawie zmiany na stanowisku Rzecznika Prasowego

Informujemy, iż z dniem 11 czerwca 2024r. nastąpiła zmiana na stanowisku Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Dotychczasowego Rzecznika, Pana prokuratora Tomasza Czułowskiego, zastąpiła Pani prokurator Ewa Węglarowicz-Makowska.

23 maja - Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

List otwarty Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego

dzień_wymiaru_spr 2

Szanowni Państwo

każdego roku 23 maja obchodzimy w Europie Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Święto to upamiętnia rocznicę zamordowania przez mafię włoskiego sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony i ochraniających ich policjantów.

Ten dzień przypomina o szczególnej roli pracowników wymiaru sprawiedliwości, ale też o ryzyku, jakie podejmują w związku ze swoją służbą.

Korzystając więc z tej okazji dziękuję Państwu za codzienny trud i zaangażowanie w pracę dla obywatelek i obywateli naszego kraju. W szczególności moje wyrazy wdzięczności odnoszą się do odwagi i poświęcenia w codziennej służbie, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa prawa oraz zapewnienia uczciwości i równości dla nas wszystkich.

Przed nami dużo pracy i istotnych wyzwań. Wiem jednak, że tak jak ja, Państwo również wierzą w znaczenie tych działań na rzecz powrotu do demokratycznych standardów. Walka o odzyskanie praworządności i niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości, po trwającym wiele lat dziele zniszczenia, cały czas trwa i wymaga determinacji. Wiem, że także w tym zakresie mogę na Państwa liczyć i za to także serdecznie dziękuję.

Życzę, aby służba na rzecz Rzeczypospolitej była dla Państwa źródłem dumy i satysfakcji. Wiem przy tym także, jak angażująca i wyczerpująca potrafi być Państwa praca. Dlatego życzę Państwu również chwili na odpoczynek i utrzymanie balansu w życiu zawodowym i rodzinnym.

Łączę wyrazy szacunku , 

Adam Bodnar

Zdjęcia (1)

Komunikat prasowy nr 4 /2024 - byli funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Bogatyni skazani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, łapownictwo i inne przestępstwa
logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

30 kwietnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wydał wyrok skazujący  na kary pozbawienia wolności 6 lat oraz 3 lat i 8 miesięcy wobec trzech byłych funkcjonariuszy Policji, oskarżonych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem narkotykami, łapownictwo, a także o inne przestępstwa.

Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji.

8 stycznia 2019 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano dwóch funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Bogatyni oraz Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, a także byłego Policjanta.

Mężczyźni zostali następnie doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie przedstawiono im zarzuty.

Ustalono, że Paweł M. i Sławomir N., będąc funkcjonariuszami Policji, brali udział w działającej na terenie województwa dolnośląskiego zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem substancjami psychotorpowymi. Dodatkowo, przyjmowali korzyści majątkowe i osobiste w zamian za zaniechanie podejmowania wobec przestępców czynności służbowych, a także za przekazywanie im informacji o planowanych przez Policję działaniach. Usiłowali oni także wprowadzić do obrotu 3,5 kg metamfetaminy.

Z kolei Pawłowi S. zarzucono łapownictwo, zaniechanie zatrzymania i ułatwienie ucieczki osoby, wobec której prowadzono interwencję Policji oraz pozyskiwanie informacji z toczącego się postępowania prokuratorskiego i przekazywanie ich przestępcom, co miało utrudnić śledztwo i ułatwić sprawcom uniknięcie odpowiedzialności karnej. Miał on również ułatwić kontakt między osobami zajmującymi się obrotem substancjami psychotropowymi. Ustalono także, że będąc funkcjonariuszem Policji, w trakcie jednej z podejmowanych interwencji, zaniechał zabezpieczenia dowodów, a następnie poświadczył nieprawdę w notatce służbowej i doprowadził do zaniechania prowadzenia postępowania karnego w sprawie pobicia. W kolejnej sytuacji miał on również nakłaniać świadka do złożenia fałszywego zawiadomienia o przestępstwie i zeznań obciążających inną osobę.

Policjanci uczynili sobie z procederu łapownictwa stałe źródło dochodu.

Łącznie aktem oskarżenia objęto 16 przestępstw, do których dochodziło na terenie powiatu zgorzeleckiego w okresie od 2010 do 2018 roku. W tym czasie sprawcy byli czynnymi funkcjonariuszami Policji Komisariatu w Bogatyni oraz Komendy Powiatowej w Zgorzelcu. W momencie ich zatrzymania, w styczniu 2019 roku, jeden z podejrzanych nie był już Policjantem.

Podejrzani nie przyznawali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Opisane śledztwo było związane z prowadzonymi przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze i inne jednostki Prokuratury postępowaniami dotyczącymi zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem znacznymi ilościami substancji psychotropowych na terenie województwa dolnośląskiego.

20 września 2019 roku Prokuratura Okręgowa skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. 30 kwietnia 2024 roku zapadł wyrok skazujący.

44-letni Paweł M. i 46-letni Sławomir S. zostali skazani na kary po 6 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo Sąd orzekł wobec nich obowiązek zwrotu równowartości osiągniętej z popełnionych przestępstw korzyści majątkowej w wysokości po 186 tysięcy złotych każdy. Wymierzono im także kary grzywny w wysokości po 6000 złotych. Zostali oni również objęci pięcioletnimi zakazami zajmowania stanowisk w urzędach i instytucjach związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa.

Za popełnione przestępstwa 37-letniemu Pawłowi S. została wymierzona kara łączna 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 1600 złotych. Orzeczono wobec niego także obowiązek zwrotu równowartości osiągniętej korzyści majątkowej w wysokości 22 tysięcy złotych. Ma on także 4 lata zakazu zajmowania stanowisk w urzędach i instytucjach związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dzień 2 maja 2024 roku dniem wolnym
2 maja wolne

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 15/2024 Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze dzień 2 maja 2024 roku jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników wykonujących obowiązki służbowe w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostkach jej podległych. Dzień ten zostanie odpracowany w dniu 15 czerwca 2024 roku (sobota). W dniu 2 maja 2024 roku zapewniony będzie dyżur pracowników niezbędnych do realizacji koniecznych działań.

Komunikat prasowy nr 3/2024 - spotkanie kierownictwa prokuratury i policji

W dniu 16 kwietnia 2024 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie kierownictwa prokuratur okręgu jeleniogórskiego oraz miejscowych jednostek Policji.

logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Na zaproszenie Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze Macieja Prabuckiego udział w spotkaniu wzięli Naczelnicy Wydziałów Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, Prokuratorzy Rejonowi jednostek okręgu jeleniogórskiego, Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze wraz z Zastępcą oraz Komendanci Powiatowi Policji z  Kamiennej Góry, Bolesławca, Lubania, Lwówka Śląskiego
i Zgorzelca.

Naradę otworzył Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze wyrażając nadzieję, że spotkanie przyczyni się do dalszej owocnej  współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami prokuratury oraz Policji w zakresie przestępczości oraz strzeżenia praworządności

W trakcie spotkania, poszczególni uczestnicy podkreślali wagę dobrego współdziałania Prokuratury z Policją, omawiano nowe rozwiązania prawne oraz  przedstawiano wzajemne sugestie zmierzające do zwiększenia skuteczności obu służb w realizacji postawionych przed nimi zadań.

 

Rzecznik Prasowy

Prokurator Tomasz Czułowski

Komunikat w sprawie powierzenia funkcji Prokuratorów Okręgowych regionu wrocławskiego
logo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze

Na mocy decyzji Pana Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, z dniem 25 marca 2024 r., odwołano z pełnienia funkcji:

  1. Prokuratora Okręgowego we Wrocławiu Panią prokurator Justynę Pilarczyk,
  2. Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze Pana prokuratora Zbigniewa Harasimiuka,
  3. Prokuratora Okręgowego w Świdnicy Pana prokuratora Wiesława Dworczaka,
  4. Prokuratora Okręgowego w Opolu Panią prokurator Lilianę Kaperę – Kopczyk,
  5. Prokuratora Okręgowego w Legnicy Pana prokuratora Sebastiana Kluczyńskiego.

Jednocześnie Pan Prokurator Krajowy powierzył, na okres 6 miesięcy, pełnienie funkcji:

  1. Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze Panu Maciejowi Prabuckiemu – prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze,
  2. Prokuratora Okręgowego w Legnicy Adamowi Kurzydle – prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Legnicy, delegując Pana prokuratora do Prokuratury Okręgowej w Legnicy,
  3. Prokuratora Okręgowego w Świdnicy Pani Annie Gałkowskiej – prokuratorowi  Prokuratury Rejonowej w Kłodzku, delegując Panią prokurator do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy,
  4. Prokuratora Okręgowego we Wrocławiu Panu Danielowi Drapale – prokuratorowi Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

 

Zdjęcia (1)

List otwarty Prokuratora Krajowego z dnia 20 marca 2024r.
listo otwarty Prokuratora Krajowego

Szanowni Państwo,

W dniu 14 marca 2024 roku, po przeprowadzonym publicznie otwartym konkursie,  zostałem powołany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Prokuratora Generalnego, na stanowisko Prokuratura Krajowego – pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego. Powołanie traktuję jako zaszczyt, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie względem społeczeństwa domagającego się przywrócenia standardów praworządności, jak i wobec Państwa prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów oraz urzędników i pracowników prokuratury. Jestem prokuratorem z trzydziestoletnim doświadczeniem, przeszedłem zrównoważoną ścieżkę służby prokuratorskiej, tak w zakresie wykonywania obowiązków procesowych, jak i kierowniczych.

Zdaję sobie sprawę, że przez ostatnie lata prokuratura poddawana była negatywnym zmianom związanym z dekompozycją standardów praworządności. Ich następstwem były ograniczenia niezależności prokuratorów i upolitycznienie prokuratury, wyrażające się w skoncentrowaniu zainteresowania na oczekiwaniach politycznych, przy jednoczesnym zaniechaniu obowiązków związanych z prawidłowym zarządzaniem instytucją i realizacją podstawowych zadań prokuratury – stania na straży praworządności i ścigania przestępstw. Konieczne jest przywrócenie społeczeństwu prokuratury jako instytucji wymiaru sprawiedliwości niezależnej od bieżącej polityki, transparentnej, efektywnej, skutecznej i opartej na silnym i reprezentatywnym samorządzie zawodowym.

Dotychczasowy brak zainteresowania kierownictwa prokuratury kompleksowym i odpowiedzialnym zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi prokuratury doprowadził do systemowego zagrożenia dla jej prawidłowego funkcjonowania oraz skutkował dysproporcjami w nakładaniu obowiązków służbowych, faktycznej obsady kadrowej oraz znaczącymi różnicami w sferze wynagrodzeń.

Zamierzam bez zbędnej zwłoki przystąpić do likwidowania dysproporcji w sferze organizacyjnej, logistycznej i obciążenia pracą poszczególnych prokuratorów, jak i kadry nieprokuratorskiej, przekładających się na zmniejszenie poczucia ich godności i satysfakcji z wykonywanej pracy. Moim zobowiązaniem jest podjęcie działań zmierzających do ukształtowania wynagrodzenia prokuratorów w taki sposób, aby docenione były osoby z odpowiednim już doświadczeniem zawodowym. Jednak zdecydowanie największym wyzwaniem pozostaje kwestia poprawy bytu urzędników i innych pracowników prokuratury, bez których prokuratorzy nie są w stanie właściwie realizować swoich obowiązków. Bardzo poważnie traktuję składane przeze mnie publiczne deklaracje podjęcia kroków w celu rozwiązania narastającego od lat problemu niskich zarobków kadry urzędniczej.

Właśnie kwestia stabilizacji kadrowej, tak w obszarze pełnienia służby prokuratorskiej, jak i kadry urzędniczej stanowi pierwszoplanowy problem. Lata zaniedbań doprowadziły do zubożenia znaczącej części urzędników i pracowników prokuratury. Zamierzam inicjować działania zmierzające do poprawy relacji wewnętrznych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, co wymaga zmiany sposobu i kultury urzędowania rozumianej nie tylko przez pryzmat kultury osobistej, ale podejścia kierownictwa jednostek organizacyjnych prokuratury do pracowników oraz do ich godności. Planuję sformułować zalecenia stworzenia efektywnych mechanizmów pozwalających eliminować zjawisko mobbingu, a zarazem podjąć prace umożliwiające jego ofiarom uzyskanie stosownej pomocy poprzez powołanie pełnomocnika do spraw zwalczania mobbingu zarówno wśród prokuratorów, jak i pracowników prokuratury.

Przebieg kariery zawodowej, awanse i przeniesienia prokuratorów winny opierać się na przejrzystych i obiektywnych kryteriach takich jak profesjonalizm i doświadczenie. Dotychczasowa polityka awansowa oparta o arbitralne reguły w zakresie stosowania instytucji delegacji doprowadziła do destabilizacji kadrowej jednostek szczebla rejonowego i okręgowego. Z rozwiązania wyjątkowego stała się codziennością, bez refleksji nad skutkami, jakie pociągnęła dla sytuacji kadrowej najniższych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Jestem przekonany, że niezależnie od tempa prac legislacyjnych nad przyszłym i pożądanym ustrojem prokuratury, już teraz nasza instytucja będzie organem wypełniającym swoje zadania, przede wszystkim określone w kodeksie postępowania karnego w sposób zgodny ze standardami państw członkowskich Unii Europejskiej, z poszanowaniem niezależności poszczególnych prokuratorów i niezależnie od bieżącej władzy politycznej.

Gwarancją tego, by nawet pod rządem ustawy Prawo o prokuraturze z 2016 roku prokuratura zdolna była wykonywać swoje działania sprawnie, niezależnie, bez oglądania się na barwy polityczne i z równym dystansem do wszystkich innych podmiotów życia publicznego, jest powołanie do służby na kluczowych stanowiskach w prokuraturze osób, dla których idee demokratycznego państwa prawnego, niezależnej prokuratury i etosu zawodu są wartościami niekwestionowanymi i które swoimi czynami oraz wyborami udowodniły, że wartości te nie są dla nich pustosłowiem. Osoby te będą w stanie, nawet na podstawie aktualnie obowiązującej ustawy, przy wsparciu Prokuratora Generalnego, wyeliminować najbardziej rażące przypadki jej złego funkcjonowania i rozpocząć proces jej sanacji.

Do czasu zapowiadanego rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego będę dążył do ukierunkowania działań prokuratury zgodnie ze standardami wyznaczonymi tzw. Kartą Rzymską. Naszym wspólnym celem powinno bowiem stać się zagwarantowanie szeroko rozumianej praworządności poprzez uczciwy, bezstronny i skuteczny wymiar sprawiedliwości.

W ostatnim czasie na niezależność i merytoryczną pracę prokuratorów bardzo mocno oddziaływały wytyczne i polecenia. Zdaję sobie sprawę, że instrument ten służy w założeniu ujednoliceniu sposobu prowadzenia określonych kategorii spraw, ewentualnie wyeliminowanie negatywnych zjawisk w trosce o zapewnienie równości wobec prawa. Nie będzie on jednak dalej wykorzystywany ideologicznie, zgodnie z określonym światopoglądem narzucanym wszystkim prokuratorom. Zamierzam uchylić te z aktów wewnętrznych, które w sposób nieuprawniony naruszają niezależność prokuratorów, ingerują w prawa i wolności osób pozostających poza prokuraturą czy też skutkują objęciem prokuratora quasi-aprobatą.

Proces realnego udziału Polski w europejskiej przestrzeni wymiaru sprawiedliwości wymaga również podjęcia prac dostosowawczych w zakresie funkcjonowania delegowanych prokuratorów europejskich w Polsce, którzy prowadzić będą postępowania przygotowawcze w zakresie właściwości Prokuratury Europejskiej oraz wnosić i popierać oskarżenia niezależnie od organów krajowych. Docelowo w Polsce będzie działać 24 delegowanych prokuratorów europejskich (wyłonionych po przeprowadzeniu postępowań konkursowych spośród prokuratorów posiadających kwalifikacje wymagane do powołania co najmniej na stanowisko prokuratora prokuratury okręgowej), których ulokowanie w powszechnych jednostkach wymagać będzie dostosowawczych prac legislacyjnych.

Przywrócenie szacunku dla codziennego trudu służby prokuratorskiej i urzędników Prokuratury stanowi cel mojej aktywności.

Z góry serdecznie dziękuję za zaufanie i życzę Wszystkim Państwu pomyślności w pracy zawodowej oraz życiu osobistym.

Z wyrazami szacunku,

 

Dariusz Korneluk

Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy

 

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, w dniach 19-23 lutego 2024 roku, w godzinach od 9:00 do 15:00, w budynku Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w siedzibach Prokuratur Rejonowych w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim, Bolesławcu, Lubaniu oraz w Zgorzelcu zainteresowane osoby będą mogły uzyskać bezpłatną poradę prawną od dyżurujących prokuratorów, asesorów oraz asystentów prokuratorów.

Dzięki współpracy z zaproszonymi przez Prokuraturę specjalistami z różnego rodzaju instytucji, będzie można uzyskać poradę w zakresie przysługujących uprawnień oraz sposobie załatwienia sprawy, zarówno z zakresu prawa karnego, cywilnego, jak i administracyjnego.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawyz dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

 

Adresy siedzib oraz numery telefonów jednostek prokuratury:

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, ul. Muzealna 9, tel. 75 64 28 430,

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze, ul. Matejki 17, tel. 75 64 28 460,

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze, ul. Wojska Polskiego 1, tel. 75 64 48 420,

Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim, ul. Obrońców Pokoju 1, tel. 75 78 20 021,

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu, ul. Bolesława Chrobrego 5, tel. 75 64 41 720,

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, ul. Armii Krajowej 31, tel. 75 64 48 460,

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu, ul. Poniatowskiego 2, tel. 75 64 94 900.

Dzień 29 stycznia 2024 roku dniem wolnym
dzień wolny od pracy styczeń

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 70/2023 Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze dzień 29 stycznia 2024 roku jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników wykonujących obowiązki służbowe w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostkach jej podległych, w zamian za święto Trzech Króli przypadające w dniu 06 stycznia 2024 roku (w sobotę).

Komunikat w sprawie oszustw inwestycyjnych
oszustwo inwestycyjne

Kampania informacyjna Prokuratury Regionalnej w Łodzi oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

UWAGA! W  związku z prowadzonym za sygn. akt 2006-4.Ds.15.2023 Prokuratury Regionalnej w Łodzi postępowaniem przygotowawczym dot. podejrzenia zaistnienia czynu z art. 258§1 k.k. i in. związanych z działalnością platform inwestycyjnych o nazwie RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22 w najbliższych dniach Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wyśle wiadomość sms, z informacją o prowadzonym śledztwie dotyczącym oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych, z prośbą o odpowiedź, w przypadku zainwestowania przez osoby pokrzywdzone, środków finansowych. Wiadomość SMS zostanie wysłana  z numeru +48 798 030 846.

Prokuratura Regionalna w Łodzi nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/Zarząd w Łodzi śledztwo pod numerem 2006-4.Ds.15.2023 (RSD-25/23) w sprawie oszustw inwestycyjnych.

Przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu w internecie ogłoszeń dotyczących możliwości dokonania inwestycji celem uzyskania szybkich i dużych zysków. Osobie zainteresowanej, która dokonała wpłaty pierwszych środków pieniężnych zakładano konta na stronach fałszywych giełd, gdzie pokrzywdzeni widzieli rosnące zyski. Pokrzywdzeni byli proszeni o instalowanie na swoich komputerach czy smartfonach oprogramowania (AnyDesk), umożliwiającego zdalny dostęp do ich urządzeń i wykonywanie zdalnie nieautoryzowanych operacji, wiążących się z obciążeniem finansowym (np. zawieranie zdalnie umów kredytowych, pożyczek, dokonywanie przelewów pieniędzy). Wszelkie próby wypłaty przez pokrzywdzonych zgromadzonych środków kończyły się niepowodzeniem. Zaznaczyć należy, że informacje o zyskach były fikcyjne – zostały wygenerowane celem pozyskania zaufania pokrzywdzonego i nakłonienia go do dalszych inwestycji.

W celu ustalenia wszystkich osób pokrzywdzonych jest prowadzona kampania informacyjna polegająca na rozesłaniu wiadomości SMS  pochodzącej z numeru „+48 798030846” do osób zidentyfikowanych jako te, które zainwestowały środki pieniężne w fałszywą działalność inwestycyjną.

Osoby, które otrzymały przedmiotowe wiadomości proszone są o jak najszybsze nawiązanie kontaktu z Zarządem w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości za pośrednictwem następującego adresu poczty  elektronicznej: oszustwa.inwestycyjne@cbzc.policja.gov.pl.

Poniżej zamieszczamy treść SMS:
„Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo dotyczące oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Pana/Pani numer ujawniono na liście rozmów zrealizowanych przez grupę przestępczą. W przypadku wpłaty środków finansowych na inwestycję, prosimy o przekazanie szczegółów utraty środków, na adres e-mail: oszustwa.inwestycyjne@cbzc.policja.gov.pl”.

Komunikat prasowy Nr 7/2023 - zmiana numeru telefonu rzecznika prasowego
ważny komunikat

Informuję, że zmianie uległ numer telefonu Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
Aktualny numer telefonu to 786456595 (numer telefonu stacjonarnego – 756428456 pozostaje bez zmian).

Rzecznik Prasowy
Prokurator Tomasz Czułowski

Kolegium Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
ważny komunikat

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w dniu 25 października 2023 r. odbyło się posiedzenie Kolegium Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, na którym podjęto uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu kandydatury Pani Aleksandry Olszyckiej i Pani Katarzyny Franczuk – Moraczewskiej na wolne stanowisko asesorskie w Prokuraturze Rejonowej w Kamiennej Górze oraz Pana Damiana Huka na wolne stanowisko prokuratorskie w Prokuraturze Rejonowej w Lubaniu.

Kolegium Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
ważny komunikat

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w dniu 25 października 2023r. odbędzie się posiedzenie Kolegium Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w przedmiocie zaopiniowania kandydatów na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej w Kamiennej Górze.

Komunikat prasowy nr 6/2023 - nieobecność Rzecznika Prasowego
fot. użyczone

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach 19 września 2023 r. – 2 października 2023 r., w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi.

Natomiast w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową na adres rzecznik.prasowy.pojgo@prokuratura.gov.pl lub  sekretariat.pojgo@prokuratura.gov.pl

Dzień 14 sierpnia 2023 roku dniem wolnym

ważny komunikat

Zgodnie z Zarządzeniem Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze dzień 14 sierpnia 2023 roku jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników wykonujących obowiązki służbowe w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostkach jej podległych.

 

Dzień wolny odpracowany zostanie w dniu 5 sierpnia 2023 roku (sobota)

Komunikat prasowy nr 5/2023 - nieobecność Rzecznika Prasowego
fot. użyczone

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach 31 lipca 2023 r. – 15 sierpnia 2023 r., w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi.

Natomiast w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową na adres rzecznik.prasowy.pojgo@prokuratura.gov.pl lub sekretariat.pojgo@prokuratura.gov.pl

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Komunikat prasowy Nr 3/2023

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, w dniach 20-24 lutego 2023 roku, w godzinach od 9:00 do 15:00, w budynku Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w siedzibach Prokuratur Rejonowych w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim, Bolesławcu, Lubaniu oraz w Zgorzelcu zainteresowane osoby będą mogły uzyskać bezpłatną poradę prawną od dyżurujących prokuratorów, asesorów oraz asystentów prokuratorów.

Dzięki współpracy z zaproszonymi przez Prokuraturę specjalistami z różnego rodzaju instytucji, będzie można uzyskać poradę w zakresie przysługujących uprawnień oraz sposobie załatwienia sprawy, zarówno z zakresu prawa karnego, cywilnego, jak i administracyjnego.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawyz dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

 

Adresy siedzib oraz numery telefonów jednostek prokuratury:

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, ul. Muzealna 9, tel. 75 64 28 430,

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze, ul. Matejki 17, tel. 75 64 28 460,

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze, ul. Wojska Polskiego 1, tel. 75 64 48 420,

Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim, ul. Obrońców Pokoju 1, tel. 75 78 20 021,

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu, ul. Bolesława Chrobrego 5, tel. 75 73 23 865,

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, ul. Armii Krajowej 31, tel. 75 64 48 460,

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu, ul. Poniatowskiego 2, tel. 75 64 94 900.

Komunika prasowy nr 4/2023 - areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej organizującej gry hazardowe

Areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej organizującej nielegalne gry hazardowe na terenie województwa dolnośląskiego.

automaty hazard

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu zatrzymali na obszarze powiatu bolesławieckiego oraz województwa opolskiego dziewięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych na automatach umieszczonych w lokalach na terenie powiatu bolesławieckiego.

Dokonano także przeszukania lokali zajmowanych przez podejrzanych oraz ich mieszkań, zatrzymując m.in. dowody popełnionych przestępstw.

Zabezpieczono majątek podejrzanych, w tym gotówkę, pojazdy oraz nieruchomości o łącznej wartości blisko 4,5 mln złotych, głównie pochodzące lub nabyte za środki z popełnionych przestępstw.

Po doprowadzeniu do Prokuratury, sprawcy usłyszeli zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu nielegalnych gier hazardowych, a także tak zwanego prania brudnych pieniędzy.

Grupą przestępczą kierowali Mirosław oraz Ewelina O. za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Pozostałym członkom zorganizowanej grupy przestępczej oraz innym podejrzanym zarzucono czyny zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Wobec kierujących grupą oraz osób pełniących w niej istotne role Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Rejonowego w Bolesławcu cztery skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Wskazywano m.in. na obawę matactwa ze strony podejrzanych oraz grożące im surowe kary pozbawienia wolności.

Zatrzymania to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze i Komendę Powiatową Policji w Bolesławcu przy współpracy Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Komunikat prasowy Nr 2/2023 - Akt oskarżenia w sprawie TeleOpieka24 Sp. z o.o.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko 14 osobom, które prowadząc TeleOpieka24 Sp. z o.o. i GasoEnergia PZE Sp. z o.o., doprowadziły kilka tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

fot. użyczone

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze w sprawie o sygn. akt PO II Ds. 42.2017 skierowała do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko 14 osobom, które prowadząc oraz działając na rzecz dwóch wrocławskich spółek o nazwach TeleOpieka24 Sp. z o.o. i GasoEnergia PZE Sp. z o.o., doprowadziły kilka tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do warunków oferowanych umów o drobne usługi.

W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze śledztwa ustalono, że klientom oferowano między innymi usługi skierowane do osób starszych, których przedmiotem było wykonanie za nie prostych czynności dnia codziennego, jak pośrednictwo w uzyskaniu pomocy medycznej, usługi remontowej i tym podobnych, a także sprzedaż usług reklamowych drobnym przedsiębiorcom oraz dostawy gazu i energii elektrycznej.

Umowy były oferowane przez sieć telemarketerów, kurierów i przedstawicieli Spółki.

Sprawcy bazowali na braku rozeznania ze strony klientów co do warunków zawieranych umów i możliwości oraz kosztów związanych z ich wypowiedzeniem, a nawet co do samego faktu zawarcia umowy.

Przedstawiciele spółek, dążąc do podpisania przez pokrzywdzonych umów stosowali rozmaite metody nacisku, presji i dezinformacji.

Klienci byli wprowadzani w błąd co do rodzaju podpisywanego dokumentu sądząc, że jedynie kwitują odbiór umowy, z którą będą mogli się zapoznać. Zdarzało się, że umowa była im podsuwana do podpisu pośród dokumentów dotyczących zupełnie innych usług. W niektórych przypadkach, przedstawiciele spółek podawali nieprawdziwe informacje, twierdząc, że są studentami, a odpisywany dokument jest jedynie potwierdzeniem udziału w ankiecie, niezbędnym do zaliczenia praktyki na uczelni. Kolejnym przykładowym sposobem wprowadzenia pokrzywdzonych w błąd było zapewnienie, że usługa finansowana jest ze środków Unii Europejskiej i jedyne koszty jakie ponoszą klienci to opłata w wysokości 1 zł, a ponadto po okresie 1 miesiąca mogą oni wypowiedzieć umowę bez dodatkowych kosztów.

W rzeczywistości umowy nie były zawierane w ramach żadnego projektu unijnego, a ich warunki zakładały zaciągnięcie zobowiązania na okres od dwóch do trzech lat, przy kwotach sięgających kilkuset złotych miesięcznie. W sytuacji wypowiedzenia umowy przed tym okresem, przewidziane były opłaty w kwotach sięgających nawet 18 tysięcy złotych.

W ten sposób, w przypadku spółki TeleOpieka24 sp. z o.o. pokrzywdzonych zostało ponad 2100 osób, które podpisując umowy zaciągnęły zobowiązania na łączną kwotę blisko 16 milionów złotych. Z tego niemal 850 osób dokonało na rzecz spółki wpłat w kwocie przekraczającej 620 tysięcy złotych.

W przypadku spółki GasoEnergia PZE sp. z o.o., pokrzywdzonych zostało ponad 4504 osób, a wartość zaciągniętych przez nie zobowiązań to blisko 14,5 miliona złotych. Pokrzywdzeni dokonali na rzecz spółki wpłat w łącznej kwocie ponad 12 milionów złotych.

Oskarżonym  przedstawiono zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości.

Akt oskarżenia obejmuje 14 osób, z czego 7 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 35-letniego Pawła K. i 30-letniego Macieja P. oskarżono o kierowanie tą grupą. Ponadto zarzuty dotyczyły przywłaszczenia środków pieniężnych, wprowadzenia do ksiąg rachunkowych spółki nierzetelnych faktur, składania nieprawdziwych deklaracji podatkowych, uszczuplenia podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych, podejmowania czynności mających na celu ukrycie przestępczego pochodzenia majątku i działania na szkodę spółek. Oskarżeni to mieszkańcy Warszawy, Wrocławia oraz innych miejscowości z województwa dolnośląskiego, śląskiego i lubuskiego - w wieku od 24 do 57 lat.

W toku śledztwa przesłuchano ponad 1600 osób. Zgromadzono 264 tomy akt, ponad 4000 umów, wiele tomów dokumentacji finansowo-księgowej firm biorących udział w nielegalnym procederze.

Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 1,2 miliona złotych.

W toku śledztwa wobec 3 osób stosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec 14 poręczenie majątkowe i inne środki zapobiegawcze.

W całym śledztwie oskarżono już łącznie 24 osoby. Na wcześniejszym etapie postępowania, skierowano akty oskarżenia wobec 10 osób, które pełniły w procederze pomniejsze role. Są to pracownicy spółek biorących udział w procederze oszustwa – osoby, które telefonicznie namawiały pokrzywdzonych do zawarcia niekorzystnych umów, kurierzy dostarczający umowy do podpisania oraz osoby, które bezpośrednio pojawiały się u pokrzywdzonych w celu namówienia ich do zawarcia niekorzystnej umowy. Większość z nich została już skazana.

 

 

Rzecznik Prasowy

Prokurator Tomasz Czułowski

Komunikat prasowy nr 8/2022

Wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla zabójcy kobiety w hotelu w Karpaczu

fot. użyczone

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok przeciwko Pawłowi M., oskarżonemu przez Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze o zabójstwo kobiety w Karpaczu w listopadzie 2019 roku.  

16 listopada 2019 roku w jednym z hoteli na terenie Karpacza odbywała się konferencja branży optycznej. Uczestniczyła w niej między innymi Monika L., jako przedstawicielka jednej z firm.

Tego dnia do Karpacza przyjechał również Paweł M., znajomy kobiety i jej były partner. W trakcie rozmowy w pokoju hotelowym Paweł M. zaczął dusić pokrzywdzoną rękoma a następnie kablem od żelazka doprowadzając do jej zgonu. Następnie ukrył ciało kobiety na balkonie i oddalił się z terenu hotelu.

Podjęte po ujawnieniu zwłok pokrzywdzonej intensywne czynności funkcjonariuszy Policji doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania Pawła M., który przebywał  w motelu na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze Paweł M. usłyszał zarzut zabójstwa, do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia, które wskazują na motyw zazdrości.

W trakcie przeprowadzonego śledztwa Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze przeprowadziła szereg dowodów, zabezpieczając nagrania z monitoringu hotelowego, przesłuchując innych uczestników konferencji oraz rodzinę i znajomych pokrzywdzonej, uzyskano opinie biegłych, między innymi z zakresu medycyny sądowej.

W lutym 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

28 października 2022 roku Sąd okręgowy wydał wyrok, w którym uznał Pawła M. za winnego popełnienia zarzuconej mu zbrodni i skazał go na karę 25 lat pozbawienia wolności, a także orzekł zadośćuczynienie w wysokości 200 tysięcy złotych na rzecz rodziny pokrzywdzonej. Orzeczona kara jest zgodna z wnioskami Prokuratury.

Wyrok nie jest prawomocny.

Komunikat prasowy nr 7/2022

Orzeczenie Sądu w sprawie nakazu wydania polskich dzieci do Wielkiej Brytanii. (3043-4.Pc.111.2022; 3043-4.0610.5.2022)

fot. użyczone

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze toczyło się postepowanie o nieuznanie wyroku brytyjskiego sądu rodzinnego, który nakazywał powrót dwójki dzieci do Wielkiej Brytanii. Wnioskodawczynią była obywatelka Polski, matka 11-letniej dziewczynki i 13-letniego chłopca, która przeprowadziła się z nimi do Polski. Na wniosek ojca dzieci, obywatela Wielkiej Brytanii, tamtejszy sąd nakazał powrót dzieci do Wielkiej Brytanii.

Do postępowania przystąpiła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze aktywnie popierając wniosek matki dzieci.

Wskazywano w szczególności na fakt, że kobieta nie została w ogóle zawiadomiona o toczącym się w Wielkiej Brytanii postępowaniu. Tamtejszy Sąd, nakazując powrót dzieci do Wielkiej Brytanii, nie brał pod uwagę stanowiska matki oraz samych dzieci. Kobieta wraz z dziećmi została pozbawiona możliwości obrony swoich praw.

Ponadto wykazano, że brytyjski Sąd w sposób nieuprawniony powoływał się na przepisy unijne, podczas gdy z uwagi na opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, nie miały one zastosowania. Procedowanie należało zaś oprzeć na obowiązujących dwustronnych umowach międzynarodowych, które nakazywały między innymi wysłuchanie drugiego rodzica oraz dzieci przed podjęciem decyzji przez sąd.

Dodać należy, że wcześniej zapadło również orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, wydane w trybie Konwencji Haskiej oddalające wniosek ojca o powrót dzieci do Wielkiej Brytanii.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze podzielił argumenty wnioskodawczyni oraz Prokuratury i postanowieniem z 22 września 2022 roku odmówił uznania orzeczenia brytyjskiego Sądu Rodzinnego.

Postanowienie jeleniogórskiego sądu nie jest prawomocne. Strony mogą złożyć od niego apelację.

Komunikat prasowy nr 6/2022

Przewoził i składował niebezpieczne odpady na terenie Bolesławca. Został tymczasowo aresztowany.

fot. użyczone

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, miejscowy Sąd aresztował tymczasowo na dwa miesiące Rafała J. podejrzanego o przewóz oraz składowanie niebezpiecznych odpadów na terenie Bolesławca.

19 sierpnia 2022 roku mężczyzna dokonał transportu niebezpiecznych odpadów z Opola do Bolesławca (chodziło m.in. o rozpuszczalniki, farby i lakiery znajdujące się w 24 pojemnikach o pojemności 1000 litrów każdy).

Ponadto, w okresie od 5 do 12 września 2022 roku podejrzany składował niebezpieczne odpady na terenie swojej posesji w Bolesławcu.

Rafał J. został zatrzymany 12 września 2022 roku. Wówczas funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu dokonywali oględzin i przeszukania jego posesji. Początkowo, telefonicznie Rafał J. poinformował policjantów, że przebywa w innym mieście. Jednakże w trakcie oględzin posesji, funkcjonariuszka Policji zauważyła go ukrywającego się pod jednym z pojazdów.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, Rafałowi J. zostały przedstawione zarzuty dwóch przestępstw z art. 183 § 1 kk. Podejrzany nie przyznał się do ich popełnienia i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator skierował następnie skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.

Za popełnione przestępstwa Rafałowi J. grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 10 lat.

Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu i Komendę Powiatową Policji w Bolesławcu.

Nie jest to pierwsza sprawa, w której 49-letni mieszkaniec Bolesławca był podejrzany o przestępstwa przeciwko środowisku. 9 września 2022 roku przed Sądem Rejonowym Bolesławcu zapadł wobec niego wyrok skazujący go za przewóz i składowanie niebezpiecznych odpadów na terenie Bolesławca w okresie od października 2020 roku do stycznia 2021 roku. Sąd wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na 2 lata, grzywnę w wysokości 140 tysięcy złotych oraz nałożył obowiązek przekazania znajdujących się na jego posesji odpadów podmiotowi uprawnionemu do ich prawidłowej utylizacji. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Komunikat prasowy nr 5/2022

Nieobecność rzecznika prasowego

fot. użyczone

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach 1-22 lipca 2022 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi, natomiast w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową (rzecznik.prasowy.pojgo@prokuratura.gov.pl) lub telefonicznie do sekretariatu Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze (tel. 075-64-28-430).

Komunikat prasowy nr 4/2022

Wyrok skazujący w sprawie linii produkcyjnej metamfetaminy.

Narkotyki - kryształy - fot. użyczone

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok skazujący przeciwko czterem mężczyznom, oskarżonym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu o wytwarzanie i posiadanie znacznych ilości metamfetaminy.

17 stycznia 2019 roku na polecenie Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu dokonali zatrzymania czterech osób oraz przeszukania kilku posesji na terenie Jeleniej Góry, Bolesławca oraz innych miejscowości w powiecie jeleniogórskim i bolesławieckim.

W budynku położonym na terenie powiatu bolesławieckiego ujawniono i zlikwidowano linię produkcyjną do syntezy metamfetaminy. Zatrzymano szereg substancji chemicznych oraz sprzętu służącego do produkcji narkotyków.

W wyniku przeszukań zabezpieczono łącznie blisko milion sztuk tabletek zawierających pseudoefedrynę, niezbędną do produkcji narkotyku. Ujawniono również liczne puste opakowania tego rodzaju lekach.

Zabezpieczono również blisko dwa kilogramy metamfetaminy i ponad 80 gramów ziela konopi innych niż włókniste.

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu śledztwa ustalono, że w zlikwidowanej fabryce wytworzono łącznie 7992 gramy metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku. Proceder trwał od października 2018 roku do stycznia 2019 roku, kiedy został udaremniony na skutek działania Prokuratury i Policji.

Tytułem zabezpieczenia majątkowego zajęto również mienie przestępców o łącznej wartości 550 tysięcy złotych, w tym środki pieniężne, pojazdy, różnego rodzaju sprzęty, w tym rtv i agd. Dokonano również zabezpieczenia nieruchomości należących do dwóch podejrzanych poprzez ustanowienie na nich hipotek przymusowych na łączną kwotę 350 tysięcy złotych.

Wojciechowi W., Łukaszowi G., Tomaszowi Z. oraz Tomaszowi W. zarzucono wytworzenie wspólnie i w porozumieniu znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ilości 7992 gramów oraz usiłowanie wytworzenia 36 kilogramów tego narkotyku. Sprawcy uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu. Dwóm sprawcom zarzucono również posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających. U Wojciecha W. ujawniono ponad 1,8 kilograma metamfetaminy oraz prawie 90 gramów środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste, u Łukasza G. zatrzymano ponad 33 gramy metamfetaminy.

Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, po zatrzymaniu podejrzanych stosowany był wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie został zmieniony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 30 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

18 grudnia 2019 roku do Sadu Okręgowego w Jeleniej Górze został skierowany akt oskarżenia.

4 marca 2022 roku zapadł wyrok, w którym Wojciech W. został uznany za winnego popełnienia zarzuconych mu przestępstw i skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze 9 lat. Wymiar kary orzeczonej wobec Łukasza G. to 8 lat pozbawienia wolności. Tomasz Z. i Tomasz W. usłyszeli wyroki po 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dodatkowo oskarżeni zostali objęci obowiązkiem zapłaty nawiązki na cele zwalczania narkomanii w kwotach od 50 do 65 tysięcy złotych.

Ponadto wobec oskarżonych orzeczono przepadek korzyści uzyskanej z przestępstwa w postaci opisanych wyżej środków pieniężnych i przedmiotów zatrzymanych w toku śledztwa, objętych zabezpieczeniem majątkowym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu.

Skazani to mieszkańcy Bolesławca i jednej z miejscowości na terenie powiatu jeleniogórskiego w wieku od 39 do 50 lat. Mężczyźni byli już wcześniej karani za popełnienie różnego rodzaju przestępstw, w tym czynów przeciwko życiu i zdrowiu lub mieniu, posiadania broni palnej oraz przestępstwa skarbowe. Jeden z nich odbywał już karę pozbawienia wolności, w związku z czym odpowiadał w warunkach recydywy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Komunikat prasowy nr 3/2022
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, w dniach od 21 do 27 lutego 2022 roku, w godzinach od 8:00 do 14:00, w prokuraturach okręgu jeleniogórskiego zainteresowane osoby będą mogły uzyskać bezpłatną poradę prawną od dyżurujących prokuratorów.


Z uwagi na stan pandemii wywołanej Covid-19, dyżury pełnione będą telefonicznie.


Dzięki współpracy z zaproszonymi przez Prokuraturę specjalistami z różnego rodzaju instytucji, będzie można uzyskać poradę w zakresie przysługujących uprawnień oraz sposobie załatwienia sprawy, zarówno z zakresu prawa karnego, cywilnego, jak i administracyjnego.


Numery telefonów jednostek prokuratury:

  • Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze - tel. 75 64 28 430,
  • Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze - tel. 75 64 28 460,
  • Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze - tel. 75 64 48 420,
  • Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim - tel. 75 78 20 021,
  • Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu - tel. 75 73 23 865,
  • Prokuratura Rejonowa w Lubaniu - tel. 75 64 48 460,
  • Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu - tel. 75 64 94 900.
Komunikat prasowy nr 2/2022

Nieobecność rzecznika prasowego.

fot. użyczone

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach 14-25 lutego 2022 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi, natomiast w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową (rzecznik@jgora.po.gov.pl) lub telefonicznie do sekretariatu Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze (tel. 075-64-28-430).

Komunikat prasowy nr 1/2022

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która przemyciła z Hiszpanii do Polski ponad 2,5 tony narkotyków (dot. 3043-1Ds.2.2021).

fot. Użyczone

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko czterem członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem znacznych ilości środków odurzających z terenu Hiszpanii do Polski.
 

Akt oskarżenia to efekt współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu.


20 maja 2021 roku w Jędrzychowicach, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. We wnętrzu kabiny ujawniono skrytkę, w której znajdowało się 58 kilogramów ziela konopi innych niż włókniste.

Przeprowadzono śledztwo, w wyniku którego ustalono m.in., że proceder trwał od stycznia 2019 roku. Wykorzystywano w nim kilka ciągników siodłowych, których kabiny zostały przerobione w sposób umożlwiający ukrycie w nich znacznych ilości środków odurzających.

Ciągniki z naczepą wyjeżdżały do Hiszpanii i wracały do Polski w zwykłych celach transportowych realizowanych na rzecz jednej z podkarpackich firm, jednak w trakcie pobytu w Hiszpanii zajeżdżały do miejscowości, gdzie dochodziło do załadunku ziela konopi innych niż włókniste.


Po powrocie  do Polski samochody zjeżdżały w ustalone uprzednio miejsca gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dokonywano rozładunku środka odurzającego.


Znajdujące się w przerobionych kabinach poszczególnych pojazdów skrytki pozwalały na przewiezienie jednorazowo od 40 do 58 kg ziela konopi innych niż włókniste.


W ten sposób wykonano kilkadziesiąt transportów, w trakcie których do Polski przewieziono łącznie ponad 2,5 tony narkotyku o czarnorynkowej wartości przekraczającej 116 mln zł.

Po doprowadzeniu do Prokuratury i przedstawieniu sprawcom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk) oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających (art. 55 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.


Oskarżeni to mieszkańcy województwa podkarpackiego i małopolskiego w wieku od 32 do 47 lat. Trzech z nich nie było dotychczas karanych sądownie. Jeden był skazany za czyn z art. 180a kk (prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo cofnięcia uprawnień).


Popełnione przez oskarżonych czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 15 lat.

 

Komunikat prasowy nr 19/2021

Akt oskarżenia przeciwko mężczyznom oskarżonym o udział w procederze wytwarzania i posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych

fot. Użyczone

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Joannisowi P. i Adamowi P., oskarżonym o pomoc w wytwarzaniu oraz posiadanie znacznych metamfetaminy oraz tabletek z pseudoefedryną służących do produkcji narkotyków.


8 października 2020 roku na terenie powiatu Bolesławieckiego zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy przewozili blisko 60 tysięcy tabletek z pseudoefedryną stanowiących tak zwany prekursor do produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Posiadane przez sprawców tabletki nie były dostępne na terenie Polski, pochodziły z Bośni i Hercegowiny.


Po przeszukaniu posesji zajmowanej przez podejrzanych ujawniono także opakowania po blisko 25 tysiącach podobnych tabletek.

Sprawcy zostali następnie na wniosek Prokuratury tymczasowo aresztowani.


4 stycznia 2021 roku, decyzją Sądu, Joasnnis P. i Adam P. zostali zwolnieni z aresztu. Zastosowano wobec nich dozór policji i zakaz opuszczania kraju.


7 kwietnia 2021 roku ponownie zatrzymano Joannisa P., który po opuszczeniu aresztu w dalszym ciągu zajmował się tym samym przestępczym procederem.

W wynajętym garażu posiadał blisko 1 kg metamfetaminy oraz ponad 300 gramów substancji służącej do zwiększenia masy handlowej narkotyku, a ponadto miał 100 gramów ziela konopi innych niż włókniste. Joannis P. zgromadził także ponad 2 kg kryształków pseudoefedryny. Mężczyzna czynił przygotowania do wprowadzenia substancji psychotropowej do obrotu.

Po zatrzymaniu, na wiosek prokuratury, został on ponownie tymczasowo aresztowany.


Zatrzymane u sprawców tabletki oraz kryształki pseudoefedryny umożliwiała wytworzenie łącznie ponad 10,5 kg  metamfetaminy.

Mężczyznom zarzucono pomocnictwo w wytworzeniu znacznych ilości substancji psychotropowych, przygotowanie do wprowadzenia narkotyków do obrotu oraz ich posiadanie. Są to przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 15 lat.


Oskarżeni bracia to mieszkańcy Bolesławca w wieku 26 i 25 lat.

Obaj podejrzani byli w przeszłości karani sądownie. Adam P. za przestępstwo z art. 177 § 2 kk, a Joannis P. za przestępstwo kradzieży popełnione na terenie Niemiec oraz inne czyny zabronione wyrokami polskich sądów.

 

Komunikat prasowy nr 18/2021

Zatrzymano 23 członków grupy przestępczej zajmującej się przemytem i wytwarzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych

fot. Własne

12.10.2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano 23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.
 

Nielegalny magazyn na terenie Niemiec

Jak ustalono, w Goerlitz w Niemczech znajdował się prowadzony przez obywateli Polski magazyn z suszem tytoniowym. Formalnie sprzedaż liści tytoniu dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej na obszarze Słowacji. Faktycznie jednak, członkowie grup przestępczych, wyposażeni  w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów. Wytworzony wyrób akcyzowy był następnie nielegalnie dystrybuowany.


Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Zatrzymanym, w tym 4 obywatelom Ukrainy, ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, z których wartość uszczupleń należności publicznoprawnych określono na ponad 60 ml zł.


Wobec 8 podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. W stosunku do pozostałych osób, zostały zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od kilku do 75 tys. zł, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.


Zabezpieczono mienie o wartości ponad 1 mln zł

Na poczet grożących kar i środków karnych, zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci gotówki, pojazdów oraz innych wartościowych przedmiotów o wartości przekraczającej 1mln zł.  

Dokonano także przeszukania 31 miejsc na terenie województwa dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, podkarpackiego oraz w Niemczech, ujawniając nielegalne wyroby tytoniowe oraz sprzęt służący do ich wytwarzania.


Współpraca prokuratury i służb

Opisane działania to efekt współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz Dolnośląskim i Łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym. Pomocy w udzieliły również Centralne Biuro Śledcze Policji w Kaliszu oraz Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze. Czynności na terenie Niemiec były realizowane przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie przy udziale Prokuratury w Goerlitz.


Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

 

Zdjęcia (19)

Komunikat prasowy nr 17/2021

Nieobecność Rzecznika Prasowego (3043-4.0610.4.2021)

fot. Własne

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach od 16 sierpnia do 1 września 2021 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi, natomiast w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową (rzecznik@jgora.po.gov.pl) lub telefonicznie do sekretariatu Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze (tel. 075-64-28-430).

Komunikat prasowy nr 16/2021

Nieobecność Rzecznika Prasowego (PO IV WOS 0610.78.2021_

fot. Własne

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach 1-16 lipca 2021 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi, natomiast
w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową  w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową (rzecznik@jgora.po.gov.pl) lub telefonicznie do sekretariatu Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze (tel. 075-64-28-430).

Komunikat prasowy Nr 15/2021

Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla sprawcy zabójstwa w Bogatyni (PO IV WOS 0610.75.2021)

fot. Użyczone

21 czerwca 2021 roku przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok skazujący Marka M. na karę dożywotniego pozbawienia wolności.


Mężczyzna był oskarżony przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze o zabójstwo. 


16 kwietnia 2019 roku w godzinach nocnych, Marek M. wszedł do jednego z salonów gier na terenie Bogatyni i ugodził nożem znajdującego się tam 34-letniego mężczyznę, zadając mu cios w okolice klatki piersiowej. Następnie sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia. Pomimo udzielonej pomocy medycznej, pokrzywdzony zmarł.


Tej samej nocy sprawca został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany. Ujawniono również nóż, który został wykorzystany przez podejrzanego.


W toku śledztwa ustalono m.in., że w trakcie popełnienia przestępstwa Marek M. znajdował się pod wpływem alkoholu i narkotyków.


W kwietniu 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia zarzucając Markowi M. zbrodnie zabójstwa. Oskarżony dopuścił się zarzucanego mu czynu będąc uprzednio wielokrotnie skazany za inne przestępstwa, w tym rozbój i czynną napaść na funkcjonariuszy Policji, w związku z czym odpowiadał w warunkach recydywy.


Orzeczenie nie jest prawomocne.

Komunikat prasowy Nr 14/2021

Poszukiwany Dominik Hutnik (PO IV WOS 0610.71.2021)

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu zarządziła poszukiwanie listem gończym Dominika Hutnika, 25-letnego mieszkańca Zgorzelca, który jest podejrzany o spowodowanie 6 czerwca 2021 roku w miejscowości Koźmin wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego zginęło niespełna 3-letnie dziecko, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia, to jest o czyn z art. 177§ 2 kk w zw. z art. 178 kk.

Wszystkie osoby posiadające informacje na temat miejsca pobytu podejrzanego powinny niezwłocznie skontaktować się z Prokuraturą Rejonową w Zgorzelcu, Komendą Powiatową Policji w Zgorzelcu lub pod numerem 112.

Poniżej link do komunikatu prasowego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu z wizerunkiem podejrzanego.
http://www.zgorzelec.policja.gov.pl/dzg/aktualnosci/bieza/41662,POSZUKIWANY-25-LETNI-DOMINIK-HUTNIK.html

Komunikat prasowy Nr 13/2021

Uciekając przed policyjnym pościgiem staranował radiowóz. Został tymczasowo aresztowany (PO IV WOS 0610.61.2021)

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, Sąd zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec mężczyzny, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekając przed pościgiem policyjnym staranował policyjny radiowóz powodując obrażenia jadących nim funkcjonariuszy.


17 maja 2021 roku w Leśnej funkcjonariusze Policji podjęli próbę zatrzymania mężczyzny poruszającego się pojazdem marki Ford. Pomimo wydawanych sygnałów, kierujący nie zatrzymał się. Wówczas rozpoczęto pościg. Mężczyzna uciekał w kierunku Lubania. W pewnym momencie gwałtownie skręcił w prawo uderzając w bok radiowozu powodując wypadnięcie z drogi obydwu pojazdów. Trzech funkcjonariuszy Policji doznało obrażeń ciała.


Kierujący samochodem marki Ford - Marek B. został zatrzymany. 31-latek znajdował się pod wpływem substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Był już w przeszłości karany sądownie, w tym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.


Marek B. został następnie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie przedstawiono mu zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji w celu zmuszenia ich do odstąpienia od zatrzymania i spowodowania u nich obrażeń ciała, a także braku zatrzymania się do kontroli drogowej i prowadzenia pojazdu pod wpływem substancji psychotropowej.


Następnie Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego skuteczny wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.


Zarzucone Markowi B. przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8.

Komunikat prasowy Nr 12/2021

Tymczasowy areszt dla mężczyzny zatrzymanego po pościgu policyjnym (PO IV WOS 0610.54.2021).

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, Sąd zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec mężczyzny, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed pościgiem policyjnym sprowadzając zagrożenie katastrofy lądowej, a także dopuścił się innych przestępstw.

28 kwietnia 2021 roku w Bolesławcu funkcjonariusze miejscowej Komendy Powiatowej Policji podjęli próbę zatrzymania mężczyzny poruszającego się pojazdem marki Renault. Pomimo wydawanych sygnałów, kierujący nie zatrzymał się. Wówczas rozpoczęto pościg. Mężczyzna uciekał ulicami Bolesławca, jadąc następnie drogą wojewódzką w kierunku Jeleniej Góry. W trakcie ucieczki przez cały czas poruszał się z nadmierną prędkością, jechał pod prąd, zajeżdżał drogę pojazdom jadącym z przeciwnego kierunku, zmuszając je do zjechania z jezdni, przejeżdżał na czerwonym świetle, po przejściu dla pieszych oraz łamał inne obowiązujące zakazy i reguły ruchu drogowego. Został zatrzymany przez ścigających go funkcjonariuszy w jednej z miejscowości w okolicy Bolesławca.

Kierującym okazał się 22-letni mieszkaniec powiatu bolesławieckiego. Krzysztof K. miał orzeczony sądownie środek karny zakazu prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym, a także administracyjnie odebrane prawo jazdy. Dodatkowo, w czasie zatrzymania ujawniono przy nim substancję psychotropową w postaci metamfetaminy.

Ponadto Krzysztof K. 2 lutego i 5 marca 2021 roku dwukrotnie uciekał przed policyjnymi pościgami, podejmowanymi po tym, jak nie zatrzymywał się do kontroli drogowych. W trakcie jednego z tych zdarzeń m.in. dążył do zepchnięcia z drogi ścigającego go radiowozu.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu Krzysztofowi K. zarzucono popełnienie przestępstw sprowadzenia zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, braku zatrzymania się do kontroli Policji i ucieczki, naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym, kierowania samochodem pomimo braku uprawnień, a także posiadania substancji psychotropowej.

Następnie Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego skuteczny wniosek o aresztowanie podejrzanego na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

Zarzucone Krzysztofowi K. przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8.

Komunikat prasowy Nr 11/2021

Aresztowano mężczyznę posiadającego znaczne ilości narkotyków (PO IV WOS 0610.45.2021)

31 marca 2021 roku funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu dokonali zatrzymania mieszkańca Bolesławca. Na terenie zajmowanej przez niego posesji przeprowadzono przeszukanie, w wyniku którego ujawniono prawie 3,5 kg metamfetaminy oraz ponad 800 sztuk tabletek ekstazy. Znaleziono także między innymi wagi elektroniczne.


34-letni Adrian P. został następnie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, gdzie przedstawiono mu zarzut posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.


Popełnione przez niego przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności  w wymiarze od 10 lat.

 
Komunikat prasowy Nr 10/2021

Areszt dla sprawcy śmiertelnego wypadku w Olszynie (PO IV WOS 0610.36.2021)

23 marca 2021 roku na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu miejscowy Sąd Rejonowy tymczasowo aresztował sprawcę wypadku ze skutkiem śmiertelnym do jakiego doszło w miejscowości Olszyna w powiecie lubańskim.

20 marca 2021 roku w godzinach wieczornych, kierujący pojazdem marki Opel mężczyzna, poruszający się w kierunku Jeleniej Góry, z nadmierną prędkością, znacznie przekraczającą administracyjnie dopuszczalną, wjechał na oświetlone przejście dla pieszych, uderzając w przechodzącego po nim mężczyznę. Pieszy poruszał się od lewej strony jezdni, patrząc od strony kierowcy. Pokrzywdzony, z licznymi obrażeniami ciała, został przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia.

Sprawcą wypadku okazał się 23-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego.

Krzysztof S. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie przedstawiono mu zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w wyniku czego uderzył w przechodzącego po oznakowanym przejściu dla pieszych pokrzywdzonego powodując u niego liczne obrażenia, skutkujące jego zgonem. Jest to czyn z art. 177 § 2 kk, zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8.

Po wykonaniu czynności z podejrzanym, skierowano do Sądu Rejonowego w Lubaniu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury.

Komunikat prasowy Nr 9/2021

Sprawca napadów na sklep oraz stację benzynową tymczasowo aresztowany (PO IV WOS 0610.32.2021)

10 marca 2021 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec Grzegorza G., któremu zarzucono dokonanie rozbojów na pracownikach sklepu spożywczego oraz stacji benzynowej w Jeleniej Górze.

Do pierwszego napadu doszło 5 marca 2021 roku. Grzegorz G. po wejściu na teren jednego z jeleniogórskich sklepów spożywczych skierował w stronę ekspedientek przedmiot przypominający broń palną, a następnie zażądał wypłaty pieniędzy. Mężczyzna zabrał 932 zł.

Kolejnego przestępstwa dopuścił się w podobny sposób 7 marca. Mężczyzna wszedł na teren stacji benzynowej i po zastraszeniu pracowników, zabrał pieniądze w kwocie 2336 zł.

Podjęte przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze czynności wykrywcze doprowadziły do ustalenia tożsamości mężczyzny.

36-letni mieszkaniec Jeleniej Góry został następnie zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, gdzie przedstawiono mu zarzuty popełnienia dwóch rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Po przesłuchaniu podejrzanego, skierowano do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Wniosek został uwzględniony.

Zarzucone Grzegorzowi G. przestępstwa z art. 280 § 2 kk stanowią zbrodnie, zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 15 lat.

Komunikat prasowy Nr 8/2021

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, w dniach 22-26 lutego 2021 roku, w godzinach od 8:00 do 14:00, w prokuraturach okręgu jeleniogórskiego zainteresowane osoby będą mogły uzyskać bezpłatną poradę prawną od dyżurujących prokuratorów.

Z uwagi na stan pandemii wywołanej Covid-19, dyżury pełnione będą telefonicznie.

Dzięki współpracy z zaproszonymi przez Prokuraturę specjalistami z różnego rodzaju instytucji, będzie można uzyskać poradę w zakresie przysługujących uprawnień oraz sposobie załatwienia sprawy, zarówno z zakresu prawa karnego, cywilnego, jak i administracyjnego.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Numery telefonów jednostek prokuratury:

  • Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze - tel. 75 64 28 430,
  • Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze - tel. 75 64 28 460,
  • Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze - tel. 75 64 48 420,
  • Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim - tel. 75 78 20 021,
  • Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu - tel. 75 73 23 865,
  • Prokuratura Rejonowa w Lubaniu - tel. 75 64 48 460,
  • Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu - tel. 75 64 94 900.
Komunikat prasowy Nr 7/2021

Sprawcy włamań do bankomatów i innych przestępstw skazani.

15 lutego 2021 roku przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok skazujący wobec czterech sprawców włamań do bankomatów i innych przestępstw.

Do popełnienia przestępstw doszło w okresie od grudnia 2018 roku do marca 2019 roku na obszarze powiatu bolesławieckiego.

Wówczas sprawcy włamali się lub usiłowali włamać do trzech bankomatów. W jednym przypadku sprawcy przy użyciu pojazdu staranowali drzwi do sklepu i dostali się od jego przedsionka, w którym stał bankomat. Innym razem włamania dokonano poprzez zamocowanie pasów do ciągnika rolniczego i przywiązanie ich do bankomatu, a następnie wyrwanie urządzenia z podłoża i zabranie go innym pojazdem. Skradziono wówczas pieniądze w kwocie ponad pół miliona złotych. Kolejna próba włamania nie powiodła się z uwagi na zerwanie przymocowanych przez sprawców do bankomatu pasów. Urządzenie zostało jednak zniszczone. Wówczas podjęto skuteczny pościg za jednym ze sprawców poruszającym się ciągnikiem. Poczynione następnie ustalenia Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu oraz Policji doprowadziły do zatrzymania pozostałych sprawców.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty włamania i usiłowania kradzieży z włamaniem do trzech bankomatów.  

Ponadto ustalono, że dopuścili się oni także innych przestępstw, w tym paserstwa użytego do włamań ciągnika, który pochodził z kradzieży, uszkodzenia innego pojazdu, posiadania substancji psychotropowych, a także posiadania broni i amunicji.

Jeden ze sprawców w chwili zatrzymania przez Policję był uzbrojony w przygotowany do oddania strzału, odbezpieczony pistolet, amunicję do tej broni oraz granaty szturmowe, gaz obezwładniający i nóż.

Inny oskarżony usłyszał ponadto zarzut posiadania i wytwarzania substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec jednego stosowany był dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w sierpniu 2019 roku.

15 lutego 2021 roku zapadł wyrok, którym sprawcy zostali uznani za winnych zarzucanych im przestępstw. Grzegorz G. został skazany na karę 8 lat pozbawienia wolności. Krzysztofowi M. wymierzono karę 6 lat pozbawienia wolności.

Kara wymierzona Marcinowi G. to 2 lata pozbawienia wolności. Z kolei Wojciech W. usłyszał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz 8 tysięcy złotych grzywny.

Sprawcy zostali również zobowiązani do naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego banku oraz sklepu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Komunikat prasowy Nr 6/2021

Zlikwidowano linię produkcyjną metamfetaminy na terenie powiatu lwóweckiego. Sprawcy aresztowani.

13 lutego 2021 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim miejscowy Sąd Rejonowy tymczasowo aresztował dwie osoby, którym zarzucono wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowych.

11 lutego 2021 roku Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego ujawnili linię produkcyjną metamfetaminy, która znajdowała się na terenie jednej z miejscowości w powiecie lwóweckim.

Zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 32 i 24 lat. W wyniku przeszukania zajmowanej przez nich posesji ujawniono szereg substancji chemicznych oraz przyrządów przystosowanych do wytwarzania metamfetaminy, a także gotowy narkotyk.

Z ustaleń wynika, że przestępczy proceder trwał od września 2020 roku. Produkowany narkotyk był następnie sprzedawany.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, gdzie przedstawiono im zarzut wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (przestępstwo z art. 53 ust 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

Zarzucone im przestępstwo stanowi zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 15 lat.

Komunikat prasowy Nr 5/2021

Kobieta podejrzana o oszustwa tak zwaną metodą „na wnuczka/dziecko” tymczasowo aresztowana (PO IV WOS 0610.23.2021)

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kamiennej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec kobiety podejrzanej o współudział w oszustwach metodą określaną jako „na wnuczka/dziecko”. Sprawcy wyłudzili blisko 150 tysięcy złotych od trzech pokrzywdzonych.

Do popełnienia oszustw na szkodę mieszkanek powiatu kamiennogórskiego i lwóweckiego - doszło 1 lutego 2021 roku. Każdorazowo sprawcy telefonicznie informowali kobiety o rzekomym wypadku samochodowym ze skutkiem śmiertelnym, który miał być spowodowany przez ich córkę lub syna. Jedynie przekazanie pieniędzy tytułem kaucji miało pozwolić na uniknięcie tymczasowego aresztowania przez rzekomego sprawcę wypadku. Po odbiór gotówki zgłaszał się wysłany przez oszustów kurier. W ten sposób jedna z pokrzywdzonych przekazała przestępcom pieniądze w kwocie 80 tysięcy złotych. Kolejne z oszukanych kobiet straciły odpowiednio pieniądze w kwotach około 45 tysięcy złotych i 20 tysięcy złotych.

Po ustaleniu, że jednym ze sprawców była 29-letnia Monika B., została ona zatrzymana i doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Kamiennej Górze.

Kobiecie zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami trzech przestępstw oszustwa.

Po przesłuchaniu podejrzanej skierowano wobec niej wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury.

Zarzucone podejrzanej przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat.

Śledztwo jest rozwojowe.

Komunikat prasowy Nr 4/2021

Tymczasowe aresztowanie za groźby pod adresem funkcjonariusza Policji (PO IV WOS 0610.22.2021)

8 lutego 2021 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec mężczyzny, któremu zarzucono groźby karalne na szkodę funkcjonariusza Policji.

6 lutego 2021 roku na terenie jednej z miejscowości w powiecie lwóweckim, znajdujący się pod wpływem alkoholu 27-letni Mateusz S. udał się na posesję swojego sąsiada i zaczął kierować wobec niego słowa obelżywe, a także uszkodził element posesji pokrzywdzonego. Pomimo prób uspokojenia, mężczyzna zaczął grozić pokrzywdzonemu pozbawieniem życia. Sprawca demonstrował przy tym trzymaną w ręku siekierę.

Mateusz S. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, gdzie przedstawiono mu zarzut kierowania gróźb karalnych, a także znieważenia pokrzywdzonego.

Po przesłuchaniu podejrzanego, skierowano do Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Wniosek został uwzględniony.

Zarzucone Mateuszowi S. przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do 2 lat.

Komunikat prasowy Nr 3/2021

Areszt tymczasowy za udział w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy od dnia zatrzymania wobec sprawcy przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak ustalono, Paweł R., były funkcjonariusz Policji, w okresie od 2015 do 2017 roku sprzedał innym osobom blisko 1700 gramów metamfetaminy o wartości około 135 tysięcy złotych.

Z kolei w 2019 roku, 35-latek nabył 1 kilogram narkotyku o wartości około 70 tysięcy złotych w celu dalszej odsprzedaży.

Mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego uczynił sobie z procederu stałe źródło dochodu.

Do zatrzymania i przedstawienia zarzutów doszło na podstawie informacji uzyskanych przez Prokuraturę w ramach innego postępowania obejmującego działanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem metamfetaminą.

Zarzucone Pawłowi R. przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze do 12 lat.

Komunikat prasowy Nr 2/2021

Tymczasowy areszt dla sprawcy zabójstwa w Kamiennej Górze (PO IV WOS 0610.12.2021)

20 stycznia 2021 roku, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec sprawcy zabójstwa, do jakiego doszło 11 grudnia 2020 roku w Kamiennej Górze.

Wówczas w jednym z mieszkań na terenie Kamiennej Góry ujawniono zwłoki mężczyzny. Okoliczności wskazywały, że pokrzywdzony padł ofiarą zabójstwa.

Trwające następnie intensywne czynności procesowe doprowadziły do ustalenia, że sprawcą zabójstwa był Walter R. Mężczyzna został zatrzymany 18 stycznia 2021 roku i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa. Podejrzany nie przyznał się do jego popełnienia.

Mężczyźnie zarzucono posiadanie broni palnej i amunicji bez zezwolenia, a także posiadania substancji psychotropowych i środków odurzających.

Po przesłuchaniu podejrzanego, skierowano do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania, który został uwzględniony.

Zarzucona Walterowi R. zbrodnia zabójstwa zagrożona jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

80-letni Walter R. był już karany sądownie za zbrodnie zabójstwa na karę 25 lat pozbawienia wolności, której odbywanie zakończył w 2015 roku.

Komunikat prasowy nr 1/2021

Akt oskarżenia przeciwko właścicielowi składu opałowego (PO IV WOS 0610. 6.2021)

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała w dniu 30 grudnia 2020 roku do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi T. zarzucając mu narażenie na utratę życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu swoich czterech pracowników oraz nieumyślne spowodowanie śmierci jednego z nich.

Oskarżony mężczyzna prowadził skład opału w Jeleniej Górze, na którym zatrudniał osoby wykonujące zadania stróża. Z osobami tymi współpracować miały cztery psy rasy mieszanej zbliżonej do owczarka niemieckiego. Nieodpowiednie obchodzenie się z psami, a także znęcanie się nad nimi przez oskarżonego spowodowało, że w dniu 28 września 2019 roku psy zaatakowały jednego ze stróżów, co doprowadziło do jego śmierci.

Właścicielowi składu opału zarzucono narażenie 4 pracowników, na utratę życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślne spowodowanie śmierci jednego z nich. Ponadto zarzucono mu znęcanie się nad 4 psami a także naruszenie przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.

Za zarzucony mu czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nieobecność rzecznika prasowego

Komunikat prasowy nr 1/2023

fot. użyczone

Z uwagi na nieobecność rzecznika prasowego w dniach 16-30 stycznia 2023 roku, w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuratury Rejonowe z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, informacji przedstawicielom prasy będą udzielali właściwi miejscowo Prokuratorzy Rejonowi, natomiast w sprawach prowadzonych lub nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze proszę kierować zapytania drogą mailową (rzecznik@jgora.po.gov.pl) lub telefonicznie do sekretariatu Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze (tel. 075-64-28-430).

{"register":{"columns":[]}}