Komunikat prasowy nr 3/2025 - Mieszkanka Chojnowa oskarżona o usiłowanie zabójstwa swojego teścia.
14.01.2025
Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, akt oskarżenia przeciwko 26-letniej mieszkance Chojnowa, oskarżonej o usiłowanie zabójstwa swojego teścia .
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że 20 lipca 2024 roku, oskarżona, jadąc swoim samochodem osobowym marki Mazda, drogą przez jedną z miejscowości pod Bolesławcem, spotkała swojego teścia, jadącego na rowerze w przeciwnym kierunku. Oskarżona wyminęła go, po czym zawróciła samochód, pojechała za pokrzywdzonym i po zrównaniu się z rowerzystą, wykonała ruch kierownicą w prawo, umyślnie uderzając w rower, potrąciła pokrzywdzonego, doprowadzając do jego upadku na podłoże. Następnie niezwłocznie, nie zatrzymując się, odjechała z miejsca zdarzenia . Na skutek tego potrącenia mężczyzna doznał obrażeń ciała w postaci ran tłuczonych potylicy, wieloodłamowego złamania rękojeści mostka z krwawieniem zamostkowym i szereg innych, które naruszyły u niego czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni.
Oskarżonej zarzucono także naruszenie nietykalności cielesnej teściowej oraz szwagra, poprzez rozpylenie na ich twarz gazu pieprzowego. Do zdarzenia tego doszło 20 lipca 2024 roku, w miejscu zamieszkania teściów oskarżonej.
Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów Złożyła wyjaśnienia, w których podała między innymi, że nie zamierzała zabić teścia. Jadąc samochodem, chciała się tylko obok niego zatrzymać i z nim porozmawiać, ale była roztrzęsiona, nie zdołała zahamować i dlatego go potrąciła.
Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, tamtejszy Sąd Rejonowy zastosował wobec w/w środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Biegli psychiatrzy, którzy zbadali oskarżoną orzekli, że nie jest ona chora psychicznie, ani upośledzona umysłowo. Stwierdzili jednak, że zachowanie oskarżonej było impulsywne i związane z przeżywanymi uczuciami takimi jak: gniew, poczucie żalui krzywdy. Dlatego orzekli, iż oskarżona miała z powodu afektu fizjologicznego, ograniczoną w stopniu znacznym zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanych jej czynów i pokierowania swoim postepowaniem.
Mając na uwadze treść tej opinii, prokurator przyjął, że zarzucane oskarżonej czyny popełnione przez nią zostały w warunkach opisanych w art. 31 § 2 kk. Przepis ten daje Sądowi możliwość zastosowania wobec oskarżonej nadzwyczajnego złagodzenia kary.
W/w nie była wcześniej karana sądownie .
Ewa Węglarowicz-Makowska
Rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze