W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apelacja od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie prowadzone przeciwko nietrzeźwemu kierowcy

20.09.2024

Prokuratura Rejonowa w Opatowie wywiodła apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Opatowie warunkowo umarzającego postępowanie karne prowadzone przeciwko Piotrowi M. oskarżonemu o kierowanie pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości. Sprawa wydania tego wyroku była szeroko komentowana w mediach w związku z ujawnieniem, że Piotr M. jest radnym samorządowym z terenu województwa lubelskiego.

Komunikat

Do zdarzenia doszło 19.05.2024 r. w miejscowości Lipnik w powiecie opatowskim. 51-latek poruszał się samochodem osobowym posiadając w wydychanym powietrzu w kolejnych 4 badaniach alkohol w stężeniu 0,46-0,49 mg/l. Już 31.05.2024 r. prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do opatowskiego sądu.

W dniu 29.08.2024 r. Sąd Rejonowy w Opatowie warunkowo umorzył postępowanie karne przeciwko Piotrowi M. na okres próby 1 roku, zasądził od niego świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 zł i orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.

Po zapoznaniu się z wyrokiem i jego pisemnym uzasadnieniem prokurator wywiódł apelację, w której zarzucił niezasadne przyjęcie, że ustalone w sprawie okoliczności pozwalają na skorzystanie przez oskarżonego z dobrodziejstwa warunkowego umorzenia. Głównym argumentem Sądu była okoliczność – podważana przez prokuratora w apelacji – że skazanie za ten czyn utrudniłoby lub nawet uniemożliwiło pacjentom dostęp do leczenia, gdyż oskarżony jest lekarzem rzadkiej specjalności, a dolegliwości warunkowego umorzenia będą dla niego wystarczającą nauczką na przyszłość. Prokurator wskazał też na okoliczności obciążające oskarżonego, które pominął Sąd, a związane przede wszystkim z dotychczasową jego postawą jako aktywnego uczestnika ruchu drogowego i na znaczne, bo blisko dwukrotne przekroczenie limitu stanu nietrzeźwości (a jednocześnie blisko pięciokrotne dolnej granicy dozwolonego prawem u kierującego stężenia alkoholu). Prokurator domaga się wydania wyroku skazującego, a w tym m.in. orzeczenia kary grzywny i 4 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (3 lata to minimalna długość zakazu w przypadku wyroku skazującego).

Ewentualne skazanie pozbawiłoby Piotra M. mandatu radnego powiatu biłgorajskiego. Apelacja zostanie rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Kielcach, który może wyrok zmienić, uchylić lub utrzymać w mocy.

{"register":{"columns":[]}}