Pokrzywdzony
-
Prawa pokrzywdzonychOsoba fizyczna lub prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jest pokrzywdzonym w postępowaniu karnym (art. 49 § 1 kpk). Przedstawiciel lub opiekun pokrzywdzonego małoletniego, całkowicie albo częściowo ubezwłasnowolnionego lub nieporadnego może wykonywać jego prawa (art. 51 kpk). Osoba najbliższa lub pozostająca na utrzymaniu zmarłego pokrzywdzonego może wykonywać jego prawa (art. 52 kpk).
-
Krajowy Program Pomocy Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie10 czerwca 2014 r. wszedł w życie Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020, uchwalony 29 kwietnia 2014r. (M.P. 2014 poz. 445). W związku z tym, zapraszamy do zapoznania się z treścią Uchwały Rady Ministrów Nr. 76 z dnia 29 kwietnia 2014r. oraz bazą danych osób nadzorujących oraz koordynujących działanie różnych służb wykonujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
-
Karta Praw OfiaryKarta praw ofiary powołuje się na: zagwarantowaną w Konstytucji przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka i obywatela, będącą źródłem jego wolności i praw, które władze publiczne mają obowiązek szanować i chronić; fakt, iż Rzeczpospolita Polska jest państwem prawa, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, w którym każdy ma obowiązek przestrzegania prawa; zalecenia wypracowane przez międzynarodową społeczność kształtujące politykę postępowania z ofiarami przestępstw, a w szczególności: deklarację ONZ o podstawowych zasadach sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy z 1985 r., Europejską Konwencję o kompensacji dla ofiar przestępstw popełnionych z użyciem przemocy z 1983 r., zalecenia Rady Europy Nr R(85)11 w sprawie pozycji ofiary w prawie i procesie karnym, zalecenia Rady Europy Nr R (87)21 w sprawie zapobiegania wiktymizacji i pomocy dla ofiar przestępstw.
-
Kompensata przysługująca ofiarom niektórych czynów zabronionychDnia 21 września 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych – opublikowana w Dzienniku Ustaw 2005, Nr 169 pod pozycją 1415.
-
Interaktywny informator - pomoc osobom z problem przemocy w rodzinie
-
Baza danych osób nadzorujących lub koordynujących w województwie pracę służb wykonujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ośrodków świadczących pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, placówek specjalistycznego poradnictwa oraz placówek udzielających tymczasowego schronienia
-
INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI OKRĘGOWEGO OŚRODKA POMOCY POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM W KRAKOWIE