W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziecko i Narkotyki

Informacje przedstawione w tym miejscu mają pomóc w rozwiązaniu problemu, który może dotknąć każdego z rodziców. Należy pamiętać, że kontakt z narkotykami i zazwyczaj prowadzi do kontaktu z organami ścigania i konsekwencji prawnych.

Dowodami na to, że dziecko przyjmuje narkotyki są dziwnie wyglądające niedopałki papierosów, szklane lufki, proszek w zwitkach papieru, małe plastikowe torebki, tabletki lub kapsułki. Wzbudzić podejrzenia może też nietypowy zapach wydobywający się z łazienki, pokoju dziecka lub dziwny zapach oddechu lub potu, maskowanie zapachu narkotyków np. odświeżaczami powietrza czy kadzidełkami, częste wietrzenie pokoju. Ponadto wypryski lub ranki w okolicach ust i nosa, popękane czy wysuszone usta, przekrwione oczy, szeroki lub wąskie źrenice, przewlekły kaszel i przeziębienie. Odkrycie igieł, strzykawek lub ampułek świadczy, że problem jest poważny.

Jeżeli stwierdzisz jednocześnie kilka z tych objawów, powinieneś nabrać podejrzeń. Można je jeszcze  zweryfikować przez tzw. test oczny. 

Jeśli zauważysz u swojego dziecka:

  1. zaczerwienienie spojówek,
  2. łzawienie,
  3. opadnięcia powieki (zakrywa od góry więcej niż 2 mm rogówki),
  4. zaczerwienienie brzegów powiek,
  5. nadmierne rozszerzenie źrenicy (średnica ponad 6 mm),
  6. nadmierne zwężenie źrenicy (średnica poniżej 3 mm).

Możesz zastosować prostą metodę badania oczu:

  • Reakcja źrenic na światło. 
  • Skieruj światło latarki kolejno na poszczególne oczy dziecka. Jeśli reakcja źrenic na światło jest nienaturalnie powolna, coś jest nie tak.
  • Obserwacja oczopląsu. 
  • Poruszaj palcem przed oczami dziecka. Zatrzymaj palec nieruchomo na kilkanaście sekund. Jeśli zauważysz oczopląs gałek ocznych lub ich drgania podczas wpatrywania się w nieruchomy palec, może to być objaw zażywania narkotyku.
  • Obserwacja zbieżności oczu. 
  • Przesuwaj palec z odległości ok. 20 cm do czubka nosa i przytrzymaj go dotykając do nosa dziecka przez ok. 5 sek. Jeśli dziecko nie potrafi śledzić ruchu palca, może to być niepokojący sygnał.

W przypadku zweryfikowanych podejrzeń radzimy skontaktować się ze specjalistami z Poradni  Profilaktyki i Terapii Uzależnień  MONAR w Kielcach , ul Malików 150B ,25-639 Kielce ,tel.: 41 367 369

Ośrodek działa niezależnie od organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wizyta w ośrodku nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

 

POMOCNE LINKI : 

1.PORADNIA to serwis adresowany do wszystkich osób, które stykają się z problemem narkomanii : http://www.narkomania.org.pl/

2. Strona Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: epidemiologia zjawiska, adresy poradni i ośrodków, telefon zaufania, poradnia internetowa, system certyfikacji i szkoleń itd. : http://www.narkomania.gov.pl/portal

3. Strona zawierająca tematykę związaną z narkotykamii u dzieci  :  http://zdrowie.flink.pl/narkotyki.php

{"register":{"columns":[]}}