W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawomocny wyrok skazujący w sprawie korupcyjnej byłego wójta Piekoszowa

ogólne

Prawomocny wyrok skazujący w sprawie korupcyjnej byłego wójta Piekoszowa

W dniu 18.07.2023 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał prawomocny wyrok w sprawie Tadeusza D. – byłego wójta Piekoszowa. 
Śledztwo w tej sprawie, oparte o materiały z kontroli operacyjnej prowadzonej przez KWP w Kielcach, a dotyczące m.in. przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych, rozpoczęło się wiosną 2013 r. Wówczas zatrzymano i tymczasowo aresztowano Tadeusza D. w związku z postawieniem mu zarzutów, głównie związanych z przyjmowaniem korzyści majątkowych. Następnie w toku śledztwa kompletowano materiał dowodowy i stopniowo przedstawiano zarzuty kolejnym podejrzanym, a Tadeuszowi D. przedstawiano kolejne nowe zarzuty oraz uzupełniano dotychczasowe – w sumie usłyszał 34 zarzuty. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 18 osobom, w tym co do 5 podejrzanych wyłączono materiały w celu skierowania do sądów aktów oskarżenia i wniosków o warunkowe umorzenie. 
Główny wątek śledztwa został zakończony skierowaniem we wrześniu 2015 r. aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach przeciwko Tadeuszowi D. i oraz 12 innym podejrzanym o m.in. wręczanie korzyści majątkowych, a także współsprawstwo i pomocnictwo do przekraczania uprawień funkcjonariusza publicznego przez głównego oskarżonego.
Wyrok w I instancji zapadł w dniu 30.04.2021 r. Głównego oskarżonego Sąd uznał za winnego popełnienia 33 zarzucanych mu przestępstw, w tym co do jednego z czynów częściowo, natomiast od jednego z zarzucanych mu czynów uniewinnił go. Pozostali oskarżeni zostali uznani za winnych popełnienia zarzucanych im czynów.
Sąd I instancji wymierzył oskarżonemu karę łączną 6 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz m.in. orzekł 13-letni zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej i samorządowej. Co do pozostałych oskarżonych Sąd orzekł przede wszystkim kary pozbawienia wolności w zawieszeniu i kary grzywny.
Prokurator nie zgodził się z tym wyrokiem w zakresie dotyczącym dwóch oskarżonych, tj. Tadeusza D. i Jerzego R., tj. w zakresie kar oraz ustaleń faktycznych, co do trzech zarzucanych im czynów, wywiódł apelację na niekorzyść oskarżonych, domagając się zmian opisów czynów i surowszych kar. Apelacje wywiedli też obrońcy oskarżonych.
W dniu 18.07.2023 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie częściowo uwzględnił apelację prokuratora w ten sposób, że m.in. podwyższył Tadeuszowi D. jedną z kar jednostkowych, a wobec Jerzego R. jedną z kar jednostkowych i karę łączną, zmieniając im równolegle na surowsze opis i kwalifikacje prawne tych czynów. Jednocześnie Sąd II instancji nie uwzględnił apelacji pozostałych oskarżonych, za wyjątkiem skrócenia okresu próby co do oskarżonego Marka S. Wyrok jest prawomocny.
 

{"register":{"columns":[]}}