W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo w sprawie oszustw metodą „catfishingu" – apel do osób pokrzywdzonych

22.10.2024

Prokuratura Okręgowa w Kielcach nadzoruje prowadzone przez Wydział w Kielcach CBZC śledztwo o sygn. 3016-22.Ds.25.2024.Spc w sprawie stworzenia fikcyjnej tożsamości, nawiązywania relacji przez Internet i wprowadzania w błąd poznanych w taki sposób mężczyzn, co do sytuacji życiowej oraz doprowadzania ich w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Komunikat

W toku sprawy ustalono, że 26-latka od stycznia br. aktywnie działała w Internecie, ukrywając się pod fałszywą tożsamością i wizerunkiem. Kobieta nawiązywała romantyczne relacje on-line z mężczyznami, wprowadzając ich w błąd, co do chęci nawiązania bliższej relacji oraz co do swojej ciężkiej sytuacji życiowej. Posługiwała się ona m.in. dokumentami bankowymi, sfałszowanymi przy użyciu programów komputerowych. Policjanci szybko dotarli do większej ilości pokrzywdzonych, którzy przekazali 26-latce pieniądze i stracili w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co istotne ustalili również personalia pokrzywdzonej, której wizerunek został wykorzystywany do popełniania przestępstw.

W sierpniu 2024 r. funkcjonariusze CBZC zatrzymali na terenie województwa świętokrzyskiego dwie kobiety (w wieku 26 i 40 lat), które były zamieszane w ten proceder. Dokonali też przeszukania zajmowanych przez nie pomieszczeń mieszkalnych i zabezpieczyli nośniki danych informatycznych w postaci telefonów komórkowych i laptopów. Na tych nośnikach ujawniono dowody potwierdzające dotychczasową przestępczą działalność oraz pozyskano nowe dowody potwierdzające dokonanie kolejnych, nieujawnionych dotychczas przestępstw, którymi pokrzywdzone zostały również osoby zamieszkujące poza granicami Polski. Dodatkowo z analizy pozyskanych informacji wynika, że sprawcy na bieżąco modyfikowali wirtualne środowisko w celu uniemożliwienia organom ścigania ich identyfikacji.

Prokurator przedstawił zatrzymanej 26-latce łącznie 6 zarzutów, w tym podszywania się pod inną osobę i wyłudzania pieniędzy, fałszerstwa dokumentów, oszustwa, usiłowania oszustwa. Z uwagi na grożącą tej podejrzanej surową karę, a także w celu zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzonego śledztwa, prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o jej tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy i Sąd przychylił się do tego wniosku.

Druga z zatrzymanych kobiet (40-latka) usłyszała zarzut prania brudnych pieniędzy, aprokurator zastosował wobec niej wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

W sprawie zidentyfikowano dotychczas 7 pokrzywdzonych. Ustalenia wskazują jednak, że ofiar oszustek jest więcej, dlatego też zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się do Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości osób, które zostały pokrzywdzone przestępstwami popełnionymi według opisywanego wyżej schematu.

{"register":{"columns":[]}}