Informacja o sprawie Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie
08.01.2024
Policjanci Komisariatu Policji w Zielonkach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie przeprowadzili postępowanie przygotowawcze sygn. akt 4136-5.Ds.355.2023 w sprawie o przestępstwo z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt.
W toku dochodzenia zebrano dowody potwierdzające iż w dniu 1 marca 2023 roku w miejscowości Owczary, gmina Zielonki, Zygmunt K. dobił ranną, w skutek wcześniejszego potrącenia przez samochód, sarnę zadając zwierzęciu uderzenia młotkiem w głowę działając z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku (Dz. I. z 2022 r. poz. 572 tj.).
Zabicie sarny przez oskarżonego, poprzez zadanie jej kilku uderzeń młotkiem w głowę, naruszyło precyzyjne ustawowe wymogi, co do jedynie dopuszczalnego w granicach prawa, sposobu niezwłocznego uśmiercenia zwierzęcia, które mogło być zabite, wyłącznie poprzez podanie środka usypiającego przez lekarza weterynarii lub zastrzelenie zwierzęcia przez osobę uprawnioną do użycia broni palnej.
Wyrokiem z dnia 25 września 2023 roku Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy w Krakowie, II Wydział Karny, sygn. akt II K 751/23/K uniewinnił oskarżonego od popełnienia zarzuconego mu czynu. Wyrok został zaskarżony przez prokuratora i oskarżyciela posiłkowego.
W dniu 28 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Krakowie, IV Wydział Karny Odwoławczy, sygn. akt IV Ka 1840/23, uwzględnił apelacje wniesione przez prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie oraz pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego Fundacji Czarny Pies i Biały Kot od wyroku sądu I instancji.
Sąd odwoławczy uznał za w pełni zasadny, podnoszony przez prokuratora, zarzut naruszenia prawa materialnego, wskazując, iż wina oskarżonego i okoliczności popełnionego przez niego czynu nie budzą wątpliwości, a uniewinniający wyrok I instancji nie był słuszny.
Z tego względu sąd odwoławczy zmienił zaskarżony wyrok uniewinniający i uznając winę sprawcy warunkowo umorzył postępowanie karne przeciwko oskarżonemu na 3 letni okres próby. Oskarżony musi też zapłacić świadczenie pieniężne w kwocie 8.000 zł.