W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przyjmowanie i załatwianie spraw

Przyjmowanie i załatwianie spraw

Czynności wykonywane przez prokuratorów w formie prowadzenia, nadzorowania i udziału w postępowaniach karnych, cywilnych i administracyjnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnych i opiekuńczych, a także zadania wykonywane w związku z tymi postępowaniami, z zakresu strzeżenia praworządności, stanowią ustawowe zadania prokuratury i prokuratorów.

Rejestracja przesyłek, dokumentów i spraw z zakresu tych zadań dokonywana jest w urządzeniach ewidencyjnych do których należą: repertoria, rejestry i spisy spraw.

Sprawy rejestruje się w urządzeniu ewidencyjnym na podstawie dekretacji kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej, z uwzględnieniem daty i kolejności wpływu pism. Rejestracja spraw w poszczególnych urządzeniach ewidencyjnych odbywa się w cyklu rocznym od nr 1, z zachowaniem chronologii wpływu.

1. W jaki sposób i gdzie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?
Zawiadomić o popełnieniu przestępstwa można na dwa sposoby:
• Osobiście, zgłaszając taki fakt w komisariacie Policji właściwym wg miejsca popełnienia przestępstwa
• pisemnie, wysyłając odpowiednie pismo do właściwej jednostki Policji lub właściwej wg miejsca zaistnienia przestępstwa Prokuratury Rejonowej

Pismo takie powinno zawierać:
• wskazanie osoby zawiadamiającej wraz z adresem korespondencyjnym
• wskazanie osoby pokrzywdzonej, jeżeli jest inną, niż zawiadamiająca
• podanie czasu i miejsca popełnienia czynu
• możliwie dokładniejszy opis zdarzenia
• określenie wysokości poniesionej szkody – w przypadku przestępstw przeciwko mieniu
• podanie ewentualnych świadków
• informacje o posiadanych dowodach, w szczególności gdy istnieje ryzyko ich utraty lub zniekształcenia
• jeśli to możliwe – wskazanie sprawcy przestępstwa lub osoby podejrzewanej o jego popełnienie
• pismo powinno być opatrzone datą i podpisane.

 

2. W dniu 21 września 2005 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2005 roku o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (t. j. Dz. U. z 2016r. poz. 325).

Na mocy tej ustawy ofiary przestępstw umyślnych popełnionych z użyciem przemocy, które doznały naruszeń narządu ciała lub rozstroju zdrowia określonych w art. 156 § 1 i art. 157 § 1 Kodeksu karnego, a także osoby najbliższe ofiar, które na skutek tych przestępstw poniosły śmierć, mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o przyznanie kompensaty (świadczenia pieniężnego) od Skarbu Państwa.

Wzór wniosku o przyznanie kompensaty określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosku o przyznanie kompensaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 51)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
28.03.2022 10:39 Michał Krztoń
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Janusz Hnatko
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Przyjmowanie i załatwianie spraw 1.0 28.03.2022 10:39 Michał Krztoń

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}