Sprawa nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową Kraków - Prądnik Biały w Krakowie, dotycząca grup przestępczych kradnących ekskluzywne pojazdy samochodowe.
14.10.2021
Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków- Prądnik Biały w Krakowie, od końca 2019 roku, prowadzone jest śledztwo przeciwko Piotrowi W., i innym (łącznie 16 podejrzanym) podejrzanemu o popełnienie przestępstwa z art. 258§1 kk, art. 279§1 kk i inne. Śledztwo to, jest wielowątkowe i dotyczy działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się kradzieżami samochodów ekskluzywnych marek metodą na tzw. „walizkę”.
Dotychczas w sprawie występuje szesnastu podejrzanych, aktualne stosowany jest izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania w odniesieniu do pięciu z nich, a co do pozostałych pięciu stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym. Dotychczas ustalona, szacunkowa wartość skradzionych pojazdów mechanicznych sięga kwoty około 8 000 000 złotych. Członkowie jednej z tych grup przestępczych działali m.in. w okresie od sierpnia 2020 roku do stycznia 2021 roku. Kradli głównie samochody ekskluzywnych marek z ulic i posesji na terenie powiatu krakowskiego, jak i innych miejsc województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Kradzieży, dokonywali głównie metodą na tzw. walizkę, przechwytując sygnał nadawany z kluczyka właściciela pojazdu. Kradzione pojazdy sprzedawali albo na części, po rozbiórce ich w tzw. „dziuplach”, albo w całości paserom.
Dotychczasowe działania Prokuratury oraz funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, pozwoliły na zgromadzenie materiału dowodowego, który doprowadził do zidentyfikowania tzw. „dziupli”, jak i kolejnych członków grupy, w tym ich lidera. Pierwszy z nich to 43-latek z powiatu wołomińskiego, drugi to 38-latek z powiatu krakowskiego.
W celu realizacji postanowień wydanych przez Prokuratora referenta sprawy jak i w oparciu o dotychczas zgromadzony materiał dowodowy, 6 października 2021 roku policjanci KPP w Krakowie, przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału do walki
z Cyberprzestępczością i biegłych z zakresu mechanoskopii oraz policjantów
z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji
i funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Hrebennym, weszli jednocześnie pod trzy ustalone adresy na terenie województwa mazowieckiego. Jeden z nich to siedziba firmy, zarządzanej przez 43-latka, gdzie znajdowała się tzw. „dziupla”, następne to miejsce jego zamieszkania, a kolejny to prowadzony przez niego sklep.
Efektem tych działań, było zatrzymanie 43-latka i zabezpieczenie
5 samochodów i minikoparki, z których trzy figurowały w policyjnej bazie jako skradzione, a pochodzenie pozostałych jest badane. Funkcjonariusze zabezpieczyli też szereg innych części i elementów samochodowych, mogących pochodzić z kradzionych pojazdów. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli również kilkaset urządzeń elektronicznych wykorzystywanych przez złodziei do prowadzonej przez nich działalności przestępczej, w tym zagłuszarki GPS, walizki służące do kradzieży pojazdów metodą bezkluczykową, emulator kluczy, wykrywacz nadajników GPS, urządzenie do kopiowania sygnałów z kluczyków samochodowych, a także urządzenie do otwierania nowoczesnych pojazdów metodą bezkluczykową. Policjanci ujawnili też ukrytą pod trzema przeszukiwanymi adresami gotówkę w łącznej kwocie ponad 480 tysięcy złotych i 4,8 tysięcy euro, którą zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i roszczeń. W domu 43-latka zabezpieczono też pistolet z magazynkiem i nabojami. W toku działań zabezpieczone zostały też inne dowody takie jak dokumentacja i nośniki danych.
Zatrzymani mężczyźni , w tym 38-letni lider grupy aktualnie odbywający karę pozbawienia wolności do innej sprawy za podobne przestępstwa, zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie 43 latkowi podejrzanemu, Prokurator referent przedstawił 23 zarzuty, a młodszemu 28 zarzutów, dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżą pojazdów i wzięcia udziału wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym z wcześniej zatrzymanym 44-latkiem
w kradzieżach kilkudziesięciu pojazdów. 38 letni podejrzany usłyszał też zarzut utworzenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, z kolei 43-latek jako członek grupy usłyszał zarzut zaopatrywania grupy w sprzęt elektroniczny służący do nieautoryzowanego uruchamiania nowoczesnych samochodów i udzielania instrukcji co do ich użytkowania.
Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec obu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Przedmiotowa sprawa ma charakter rozwojowy.
Za dokonane przestępstwa podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.