INFORMACJA O ROZBICIU DWÓCH ZORGANIZOWANYCH GRUP PRZESTĘPCZYCH
11.10.2024
Prokuratura Okręgowa w Łomży nadzoruje prowadzone przez policjantów z Wydziału
w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dwa śledztwa, dotyczące działania dwóch grup przestępczych. Członkowie jednej z nich zajmowali się udostępnianiem cyberprzestępcom z całej Polski infrastruktury informatycznej umożliwiającej dokonywanie oszustw poprzez wysyłanie linków do fałszywych ogłoszeń sprzedaży sprzętu elektronicznego.
Z kolei członkowie drugiej dopuszczali się oszustw, w ten sposób, iż wysyłali wiadomości do wybranych osób, w których treści podawali się za rzekomych członków ich rodzin i kierowali prośby o zapłatę np. zaległych rachunków.
Podczas wielomiesięcznego śledztwa dokonano analizy szeregu danych informatycznych, w tym związanych z przepływami finansowymi dotyczącymi portfeli kryptowalutowych, co pozwoliło na wykrycie i zatrzymanie łącznie 26 osób, w tym osób kierujących całym procederem, ale także zajmujących się m. in. tzw. „praniem brudnych pieniędzy”. Działanie sprawców polegało na kontaktowaniu się, za pośrednictwem popularnych platform sprzedażowych z pokrzywdzonymi, tworząc fikcyjne ogłoszenia sprzedaży telefonów komórkowych, sprzętu elektronicznego i innych przedmiotów w niskich cenach, a następnie wysyłaniu fałszywych linków przekierowujących pokrzywdzonych na fałszywe portale sprzedażowe oraz bramki płatnicze i w ten sposób wyłudzaniu płatności BLIK.
Członkowie drugiej grupy zajmowali się pozyskiwaniem nielegalnych dochodów poprzez wysyłanie wiadomości do pokrzywdzonych z prośbą o pilną zapłatę zaległych rachunków, podając się za ich „córkę” lub „syna”. Pieniądze trafiały na konta bankowe założone na „słupów”,
a następnie przesyłane były na inne konta, portfele kryptowalutowe lub wypłacane
z bankomatów. Sprawcy wykorzystywali specjalne oprogramowanie umożliwiające wysyłanie wielu wiadomości sms, dzięki któremu mogli dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy osób w Polsce, ale też za granicą państwa.
W wyniku działań cyberprzestępców obydwu grup, pokrzywdzonych mogło zostać wiele tysięcy osób, a straty szacuje się w milionach złotych.
Działania śledcze pozwoliły na ustalenie tożsamości członków obu grup oraz ról jakie pełnili. Funkcjonariusze zabezpieczyli i zablokowali także infrastrukturę informatyczną służącą do cyberprzestępczej działalności, uniemożliwiając jej dalsze użytkowanie. W toku postępowania zabezpieczono także serwer z dziesiątkami terabajtów danych, liczny sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, elektroniczne nośniki danych, a także środki w postaci kryptowalut.