Groźby karalne wobec osób pełniących funkcje publiczne
19.01.2022
Prokuratura Okręgowa w Łomży nadzoruje postępowanie w toku którego Robertowi P. zostały przedstawiane zarzuty gróźb karanych na szkodę 6 ustalonych osób pokrzywdzonych.
KOMUNIKATY RZECZNIKA PRASOWEGO
Prokuratura Okręgowa w Łomży nadzoruje postępowanie w toku którego Robertowi P. zostały przedstawiane zarzuty gróźb karanych na szkodę 6 ustalonych osób pokrzywdzonych.
Przestępstwa te polegają na udostępnianiu na publicznych kontach portalu internetowego Facebook.com „wyroków” dotyczących osób pełniących funkcje publiczne, grożąc im konfiskatą mienia, zakazem pełnienia tych funkcji, zakazem pracy w urzędach państwowych i dożywotnim pozbawieniem praw publicznych, a niektóre z tych „wyroków” dotyczyły również pozbawienia życia poprzez wykonanie kary śmierci, przy czym groźby te wzbudziły u pokrzywdzonych uzasadnioną obawę, iż zostaną spełnione.
Jeden z tych z czynów zabronionych oprócz gróźb karalnych dotyczy również publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni poprzez udanie się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, by tam wykonać taki „wyrok”.
Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.
Wobec niego zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji z obowiązkiem stawiennictwa 4 razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Mońkach oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi, zakaz intencjonalnego zbliżania się do pokrzywdzonych oraz miejsc ich zamieszkania na odległość mniejszą niż 100 metrów.
W toku niniejszego postępowania zarzut udostępnienia na publicznych kontach portalu internetowego Facebook.com „wyroku” dotyczącego osoby pełniącej funkcję publiczną, grożąc jej konfiskatą mienia, zakazem pełnienia tych funkcji, zakazem pracy w urzędach państwowych, dożywotnim pozbawieniem praw publicznych, pozbawieniem życia poprzez wykonanie kary śmierci, przy czym groźby te wzbudziły u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, iż zostaną spełnione przy czym doszło również do publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni poprzez udanie się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, by tam wykonać taki „wyrok”, tj. o czyn z art. 255 § 2 k.k. w zb. z art. 190 § 1 k.k. usłyszała Marzanna G.
Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Wobec niej zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji z obowiązkiem stawiennictwa 2 razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zakaz intencjonalnego zbliżania się do pokrzywdzonych oraz miejsc ich zamieszkania na odległość mniejszą niż 100 metrów.