Prokuratura bez barier
Informacje dla osób niepełnosprawnych
W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie, osobie posiadającej dysfunkcję mowy i słuchu bądź łącznie dysfunkcję wzroku i słuchu, zwanej dalej „uprawnionym”, zapewnia się:
- prawo do swobodnego korzystania z wybranej przez siebie formy komunikowania się,
- prawo do skorzystania z pomocy wybranej przez siebie osoby przybranej,
- prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczenia usług wybranego tłumacza polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) i sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN).
Zamiar skorzystania z określonego świadczenia usług ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się należy zgłosić z wyprzedzeniem co najmniej 3 dni roboczych, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Zgłoszenia można dokonywać pisemnie na adres Prokuratury Okręgowej w Lublinie ul. Okopowa 2a, 20-950 Lublin, na adres e–mail: sekretariat@lublin.po.gov.pl lub za pośrednictwem e-PUAP.
Po prawidłowym dokonaniu zgłoszenia prokuratura zapewnia obsługę uprawnionego w terminie przez niego wyznaczonym lub z nim uzgodnionym.
W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia usługi, uprawnionego zawiadamia się wraz z uzasadnieniem o takiej sytuacji i wyznacza się możliwy termin lub inną formę realizacji uprawnień.
Podstawa prawna
ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz.1824)