Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami metodą „na pracownika banku” i praniem brudnych pieniędzy
22.01.2025
Olsztyn, 22.01.2025 r.
Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami metodą „na pracownika banku” i praniem brudnych pieniędzy.
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 35 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, której działanie polegało na podszywaniu się pod pracowników banków w celu nakłonienia odbiorców tych połączeń do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i podejmowanie przez nich działań polegających na dokonywaniu wpłat środków pieniężnych we wpłatomatach zlokalizowanych w wielu miejscowościach na terenie Polski, które to środki zostały następnie przetransferowane na kolejne rachunki bankowe w celu ukrycia, iż pochodzą z czynów zabronionych.
Pokrzywdzonymi w tej sprawie było co najmniej 60 osób z terenu całego kraju, a łączne straty przekroczyły kwotę dwóch milionów złotych.
Okoliczności sprawy.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie nadzorowała śledztwo prowadzone przez Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której działanie polegało na masowym popełnianiu cyberprzestępstw opartych na wykorzystaniu zaawansowanej socjotechniki w połączeniu z szerokim wachlarzem nowoczesnych technologii.
Sprawcy dopuszczali się czynów o szerokim spektrum modus operandi, wśród których najczęstszymi były tzw. „oszustwa na pracownika banku”, przestępstwa inwestycyjne z wykorzystaniem fałszywych platform giełdowych oraz oszustwa, do dokonania których wykorzystywano przygotowaną uprzednio infrastrukturę phishingową – służącą do przejęcia danych z kart kredytowych.
Sprawcy działali w ramach zorganizowanej, trwałej, struktury osobowej, a każdy z nich miał powierzone mu precyzyjne zadanie, którego właściwe wykonanie warunkowało zaistnienie rzeczonych przestępstw. Przedmiotowa zorganizowana grupa przestępcza była rozproszona terytorialnie, a poszczególnych czynów zabronionych dopuszczała się poprzez precyzyjną synchronizację przedsiębranych przez jej członków działań, przy czym osoby te ściśle ze sobą współpracowały, pozostając fizycznie w lokacjach od siebie odległych, nierzadko znajdując się w wielu różnych krajach. Każdy z członków przestępczej struktury korzystał z szyfrowanych komunikatorów, co miało im zapewnić anonimowość i możliwość unikania organów ścigania. Założeniem istnienia grupy było doprowadzenie jak największej liczby osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Sprawcy działali w okresie od 2023 r. do kwietnia 2024 r. na terenie całego kraju. W trakcie śledztwa ustalono 60 osób pokrzywdzonych, które utraciły łącznie kwotę przekraczającą 2 160 000 zł.
Zarzuty dla podejrzanych.
W wyniku prowadzonych czynności procesowych funkcjonariusze Centralnego Biura do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Olsztynie ustalili i zatrzymali 35 członków grupy, którym prokurator przedstawił łącznie ponad 200 zarzutów.
W zależności od roli jaką pełnili oskarżeni zarzuty obejmują zarówno działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, jak też i poszczególne czynności sprawcze, takie jak oszustwa czy pranie brudnych pieniędzy.
Wśród zatrzymanych są też osoby które zorganizowały grupę i kierowały jej działaniem.
Zarzucane oskarżonym czyny z art. 286 § 1 kk ( oszustwo ) oraz 299 § 1 kk ( pranie brudnych pieniędzy) i udział w zorganizowanej grupie przestępczej ( art. 258 § 1 kk ) zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast za założenie i kierowanie grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
Wobec osób oskarżonych o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą zastosowano najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W toku prowadzonego śledztwa 28 oskarżonych wyraziło wolę dobrowolnego poddania się karze na warunkach ustalonych z prokuratorem.
Rzecznik Prasowy
Daniel Brodowski