W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszt w sprawie nielegalnej uprawy konopi

21.04.2023

Nielegalną uprawę konopi innych niż włókniste prowadził w domu swoich rodziców 37 – letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego. 

Temida2

Nielegalną uprawę konopi innych niż włókniste prowadził w domu swoich rodziców 37 – letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego. 
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie uzyskali informacje, że Tomasz Z. zajmuje się wytwarzaniem środka odurzającego. Przeprowadzone w dniu 21 marca br. przeszukania doprowadziły do ujawnienia w domu rodzinnym Tomasza Z., w Gminie Wilków, uprawy składającej się z 30 roślin konopi innych niż włókniste. Ustalono zarazem, że był to drugi cykl uprawy, a poprzedni zakończył się w lutym. Z zebranego wówczas suszu Tomasz Z. uzyskał co najmniej 3 kg marihuany, a część wytworzonego narkotyku sprzedał swojemu znajomemu Pawłowi Ł. Z kolei ów – jak zostało stwierdzone w oparciu o zgromadzone dowody – dystrybuował środki narkotyczne na terenie Namysłowa. 
Zarzuty w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Kluczborku usłyszały łącznie trzy osoby. Tomasz Z. odpowiadać będzie za wytworzenie znacznej ilości środka odurzającego, uprawę konopi innych niż włókniste oraz wprowadzanie do obrotu marihuany. Pawłowi Ł. (38 lat) przedstawiono zarzuty odpłatnego udzielania środka odurzającego oraz posiadania w miejscu zamieszkania niewielkich ilości środków odurzających i amfetaminy. Nadto, wobec stwierdzenia, że w uprawę konopi zaangażowany był ojciec Tomasza Z., również jemu ogłoszono stosowny zarzut. Ryszard Z. (64 lata) podejrzany jest także o nielegalne posiadanie amunicji, którą ujawniono w trakcie przeszukania (ponad 100 szt. nabojów do broni krótkiej i długiej). 
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Kluczborku zastosował wobec Tomasz Z. tymczasowe aresztowanie. W stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. 
Nielegalne wytwarzanie środków narkotycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej stanowi zbrodnię zagrożoną karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei za odpłatne udzielanie  środka odurzającego czy substancji psychotropowej grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Maksymalnie 8 lat pozbawienia wolności może zostać wymierzone za nielegalną uprawę konopi innych niż włókniste, której rozmiary pozwalają uzyskać znaczną ilość środka odurzającego. Identyczną sankcję Kodeks karny przewiduje za występek nielegalnego posiadania broni lub amunicji. 
 

{"register":{"columns":[]}}