Śledztwo w sprawie wyłudzeń
01.06.2021
Prokuratura Okręgowa w Opolu, wskutek działań funkcjonariuszy Zarządu w Opolu CBŚP, w maju br. wszczęła śledztwo w związku z oszustwem popełnionym na szkodę firmy spedycyjnej mającej swą siedzibę na terenie Niemiec, którego sprawcy działali na terenie Polski.
Prokuratura Okręgowa w Opolu, wskutek działań funkcjonariuszy Zarządu w Opolu CBŚP, w maju br. wszczęła śledztwo w związku z oszustwem popełnionym na szkodę firmy spedycyjnej mającej swą siedzibę na terenie Niemiec, którego sprawcy działali na terenie Polski.
Jak bowiem zdołano ustalić, w okresie kwietnia 2021 r. wskutek zastosowanego podstępu polegającego na podszyciu się pod kontrahenta pokrzywdzonej spółki, doszło do wyłudzenia bez mała 1,7 mln USD. Pieniądze zamiast do faktycznego kooperanta trafiły na rachunek bankowy jednego z polskich banków, a następnie były wypłacane w bankomatach na terenie Opola i Wrocławia. Jak ustalono, rachunek został założony na fikcyjne dane, a osoba, która podpisywała umowę z bankiem, posłużyła się podrobionym dokumentem.
Pomimo dysponowania początkowo szczątkowymi informacjami odnośnie okoliczności popełnionego przestępstwa wskutek zaangażowania funkcjonariuszy Policji z Zarządu w Opolu CBŚP oraz prokuratorów Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu zdołano pozyskać dane, które umożliwiły zatrzymanie pięciu osób (pochodzących z Nigerii, Ukrainy i Polski) w wieku od 23 do 49 lat. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa na szkodę niemieckiej spółki, prania brudnych pieniędzy oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami.
Nadto wskutek uruchomionych procedur udało się zabezpieczyć na rachunkach bankowych 2,6 mln zł. Zatrzymaniom towarzyszyły przeszukania, w wyniku których zabezpieczono 25 tys. zł w gotówce, podrobione paszporty oraz kilkadziesiąt kart bankomatowych.
Równolegle do opisanych czynności, na terenie Brzegu doszło do zatrzymania obywatela Nigerii (35 lat), który próbował założyć rachunek bankowy posługując się podrobionym paszportem. Okoliczność tę powiązano z przedmiotem trwającego już śledztwa – jak się następnie okazało w pełni zasadnie. Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posłużenia się sfałszowanym paszportem.
Wobec pięciu osób, Sąd Rejonowy w Opolu, podzielając wniosek prokuratora, zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Podejrzanym za przestępstwo oszustwa wobec mienia znacznej wartości i prania brudnych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Poczynione dotychczas ustalenia, jak i zabezpieczone przedmioty pozwalają wnioskować, że zakres przestępczej działalności osób objętych śledztwem mógł być szerszy. Wyjaśni to zakrojone na szeroką skalę śledztwo.