W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przejęte śledztwo w sprawie „fentanylu”

Baner ważna informacja. W tle młotek

Decyzją Prokuratora Regionalnego w Łodzi Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. został wyznaczony do prowadzenia zbiorczego śledztwa powstałego z połączenia dwóch spraw dotyczących fentanylu (opioidowego leku przeciwbólowego) prowadzonych dotychczas odrębnie przez prokuratury okręgu płockiego.

Aktualnie materiały przekazane przez Prokuraturę Okręgową w Płocku, prowadzone w sprawie trzech zgonów - w styczniu i lutym 2024 roku z powodu użycia fentanylu oraz Prokuratury Rejonowej w Mławie, prowadzącej śledztwo dotyczące posiadania i nielegalnego, odpłatnego udzielania fentanylu zostały połączone do wspólnego prowadzenia.

W ramach tego ostatniego postępowania jeszcze w maju 2024 r. zatrzymanych zostało dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat, którym prokurator w oparciu o poczynione ustalenia przedstawił zarzuty uczestniczenia w handlu znaczną ilością środków odurzających w postaci kilkudziesięciu plastrów zawierających fentanyl.

Kolejne zatrzymane w czerwcu tego roku osoby, w tym 55-letni mieszkaniec Żuromina usłyszały  zarzuty uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających i odpłatne ich udzielanie w latach 2014 - 2024, a także uczynienie z tego procederu stałego źródła swego dochodu. Z kolei 53-latka z woj. lubelskiego usłyszała zarzut udzielania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, znacznej ilości środków odurzających w postaci plastrów zawierających fentanyl. Podobne zarzuty, przy czym obejmujące inny sposób działania i w innych latach, przedstawiono również 36-letniej mieszkance Żuromina i 52-latkowi z woj. lubelskiego.

Wobec 55 latka oraz 3 pozostałych podejrzanych na wniosek prokuratora właściwy miejscowo Sąd z uwagi na grożącą im surowa karę ( 2 -12 lat pozbawienia wolności ) zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 

Postępowaniem objęty jest m. in nielegalny i nieewidencjonowany obrót fentanylem, którego legalna sprzedaż w postaci plastrów lub sprejów donosowych odbywa się wyłącznie w aptekach na podstawie preskrypcji uprawnionego lekarza oraz jest ściśle ewidencjonowana i podlega rygorystycznej kontroli.

Z uwagi na rozwojowy charakter postępowania, a także z uwagi na konieczność zapewnienia jego niezakłóconego przebiegu dalsze informacje przekazane zostaną w miarę postępu śledztwa.

 

Rzecznik Prasowy

Maciej Meler

{"register":{"columns":[]}}