Tymczasowy areszt na 3 miesiące dla podejrzanej spowodowanie wypadku i oddalenie się z miejsca zdarzenia
W ramach prowadzonego przez Prokuratura Rejonowego w Kępnie śledztwa podzielając argumenty i tezy dowodowe zawarte we wniosku właściwy miejscowo Sąd zastosował wobec 27 letniej mieszkanki powiatu ostrzeszowskiego izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Prokurator w oparciu o poczynione ustalenia przestawił jej zarzut dotyczący tego, że w dniu 29 listopada 2024 r. około godziny 6.00 rano w Kępnie naruszyła umyślnie zasady bezpieczeństwa, powodując nieumyślnie wypadek drogowy, w ten sposób, że niedostatecznie obserwując przedpole jazdy najechała kierowanym przez siebie samochodem osobowym marki Renault Clio na prawidłowo poruszającego się rowerzystę, w wyniku czego doznał on ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, które to obrażenia spowodowały chorobę realnie zagrażającą życiu w rozumieniu art. 156 par 1 pkt 2 kk., a następnie zbiegła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pokrzywdzonemu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pomocy.
W wyniku podjętych czynności, funkcjonariusze policji wytypowali samochód mogący uczestniczyć w zdarzeniu, gdzie na terenie posesji ujawniono zaparkowany pojazd marki Renault Clio, który miał przykryte ręcznikami uszkodzenia przedniej szyby.
Kobieta, która jak wykazało przeprowadzone tego samego dnia około godziny 15.30 badanie była trzeźwa, przyznała się do stawianych jej zarzutów i skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień, nie poddając powodów oddalenia się z miejsca wypadku.
Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 16 lat pozbawienia wolności.
Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 października 2023 r. przepisami zagrożenie karą wobec sprawców, którzy popełnił przestępstwo określone art. 177 § 1 k.k. i zbiegli z miejsca zdarzenia przed poddaniem ich przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, polega zwiększeniu od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. Jednocześnie jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, a sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia to zgodnie z obowiązującymi przepisami zagrożenie karą jest nie niższe niż 3 lata pozbawienia wolności do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia.
Rzecznik Prasowy
Maciej Meler