Działania prokuratury w sprawie likwidacji odpadów zagrażających środowisku oraz życiu i zdrowiu człowieka
17.08.2021
Prokuratura Rejonowa w Złotowie (woj. wielkopolskie) podjęła inicjatywę zmierzającą do usunięcia nielegalnie magazynowanych odpadów z nieruchomości położonej w miejscowości Jastrowie. Składowisko tych odpadów zorganizowali członkowie grupy przestępczej.
Kierując się względami praworządności, troską o stan środowiska, a przede wszystkim potrzebą ochrony życia i zdrowia obywateli, Prokurator Rejonowy w Złotowie zwrócił się w grudniu 2019 roku do Burmistrza Gminy i Miasta Jastrowie o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie niezwłocznego usunięcia przez Gminę i Miasto szkodliwych odpadów.
Podkreślić należy, że konieczność niezwłocznego usunięcia zalegających odpadów potwierdziły opinie organów administracji publicznej, w tym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Złotowie, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie. Wszystkie te podmioty wskazały, że zlokalizowane na składowisku substancje i mieszaniny chemiczne, rakotwórcze, mutagenne, szkodliwe dla rozrodczości, drażniące, żrące i łatwopalne mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Ponadto, w opiniach zaznaczono, że sposób ich przechowywania może szkodliwe oddziaływać na jakość gleb i wód.
Działania Prokuratury Rejonowej w Złotowie doprowadziły do wdrożenia stosownych procedur administracyjnych mających na celu uchylenie stanu zagrożenia dla ludzi i środowiska oraz doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem.
Aktualnie wniesione przez prokuratora ponaglenie, mające na celu zobligowanie Burmistrza Gminy i Miasta Jastrowia do niezwłocznego załatwienia sprawy niebezpiecznego składowiska, zostało uwzględnione przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Konsekwentnie podejmowane przez prokuraturę kroki prawne w tej sprawie zmierzają do tego, by w istotny sposób przyspieszyć faktyczne usunięcie odpadów z nieruchomości, w celu zabezpieczenia okolicznych mieszkańców przed potencjalnym ryzykiem szkodliwego oddziaływania składowanych tam niebezpiecznych substancji, a także ochrony środowiska przed degradacją.