W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne osoby z zarzutami dotyczącymi tzw. zmowy przetargowej

17.03.2022

Książki

Kolejne pięć osób usłyszało zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. zmowy przetargowej w związku z publicznymi przetargami na sprzedaż ruchomości niekoncesjonowanych oraz odpadów organizowanych przez Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego.

 

Wśród tych podejrzanych znalazło się troje pracowników (kierownik i dwóch specjalistów) działów ds. Gospodarowania Mieniem Ruchomym Oddziałów Regionalnych Agencji Mienia Wojskowego w Bydgoszczy, Warszawie i Poznaniu, którzy ujawnili dane dotyczące postępowań przetargowych stanowiące tajemnice służbową (art. 266 § 1 k.k.) oraz dwóch przedsiębiorców biorących udział w zmowach przetargowych (art. 305 § 1 k.k.).

 

Jak ustalili agenci CBA i żołnierze Żandarmerii Wojskowej, kilku przedsiębiorców działających w branży obrotu złomem oraz odpadami, przystępując do przetargów uzgadniało, że nie będą składali wobec siebie konkurencyjnych ofert. Przestępcze działanie dotyczyło przetargów w formie licytacji na sprzedaż mienia, organizowanych przez Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego. Miało to na celu zakup mienia po minimalnych cenach wywoławczych, a następnie dalszą odsprzedaż z zyskiem. Ten przestępczy proceder trwał od czerwca 2019 roku do listopada 2019 roku, obejmując swoim zasięgiem województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie oraz śląskie.

 

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie nadzorowane jest przez Wydział do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu i dotyczy nieprawidłowości przy przetargach organizowanych w Oddziałach Regionalnych Agencji Mienia Wojskowego w całym kraju. Wykonywane w toku śledztwa czynności procesowe mają zasięg ogólnokrajowy i są realizowane przez funkcjonariuszy poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 

W toku śledztwa zarzuty usłyszało już 12 osób. Prokurator zastosował wobec części z nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z współpodejrzanymi, a także poręczenia majątkowego w kwotach 20 lub 10 tysięcy złotych.

 

Za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

{"register":{"columns":[]}}