Likwidacja procederu nielegalnej dystrybucji produktów farmaceutycznych
14.02.2022
Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji – Wydziału do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Zarząd w Poznaniu oraz Bydgoszczy doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu (poza siecią aptek) produktów leczniczych. Ta przestępcza działalność odbywała się wykorzystaniem założonych w tym celu stron internetowych. Fałszywe i niedopuszczone do obrotu medykamenty wysyłane były do klientów indywidulanych z całej Polski i Europy przez różne firmy kurierskie. Sama procedura składania zamówień i ich wysyłania utrzymywana była w warunkach całkowitej konspiracji.
Jak ustalili śledczy, zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się nielegalną dystrybucją fałszywych środków medycznych (leków na potencję, produktów anabolicznych) funkcjonowała od co najmniej 2018 roku na terenie całego kraju, w szczególności w Poznaniu i innych miejscowościach województwa wielkopolskiego. Jej członkowie w tym celu sprowadzili do Polski z Azji przez Holandię i Litwę dziesiątki ton podrobionych produktów leczniczych największych koncernów farmaceutycznych. Środki finansowe pochodzące ze sprzedaży dystrybuowanych medykamentów lokowane były na specjalnie utworzone do tego rachunkach bankowych, a następnie inwestowane w mienie celem ukrycia ich przestępczego pochodzenia. Według wstępnych ustaleń śledztwa korzyści majątkowe uzyskane z tego tytułu szacowane są na kwotę prawie 10 milionów złotych.
W ubiegłym tygodniu, policjanci z Poznania, Bydgoszczy, Łodzi oraz Gorzowa Wielkopolskiego – działając na polecenie prokuratora - zatrzymali 34 osoby związane z powyższym procederem.
W toku przeprowadzonych przeszukań funkcjonariusze przejęli komponenty służące do produkcji leków, setki tysięcy opakowań z produktami leczniczymi oraz półfabrykaty do ich produkcji o łącznej wartości co najmniej 40 milionów złotych. Podczas tych czynności zabezpieczono także ponad 2 kg marihuany i 200 litrów podrobionego spirytusu.
27 zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego dwóm z nich także zarzut kierowania nią. Tym podejrzanym prokurator zarzucił również sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu i odpłatne udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych (art. 165 § 1 pkt 2 k.k., art. 124b ust. 1 i 2 oraz art. 125 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, art. 305 ust 1 i 3 ustawy Prawo własności przemysłowej), a także pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw (art. 299 § 1 i 5 k.k.).
Pozostałe 7 zatrzymanych osób usłyszało zarzuty ułatwienia popełnienia przestępstwa utrudnienia lub udaremnienia wykrycia środków płatniczych pochodzących z przestępstwa nielegalnej dystrybucji leków (art. 18 § 3 k.k. w związku z art. 299 § 1 k.k.).
Sąd aresztował na okres 3 miesięcy 17 podejrzanych. Wśród nich są dwaj kierujący grupą oraz 15 jej członków.
Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, zakazów kontaktowania się, a także poręczeń majątkowych od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Prokurator zabezpieczył - na poczet przyszłych kar i grzywien – mienie należące do podejrzanych, w tym ponad 250 tysięcy zł i prawie 13 tysięcy euro w gotówce, a także samochody warte około 700 tysięcy złotych.